Krzesła obrotowe to nie tylko ważne elementy wyposażenia biura, ale przede wszystkim meble odpowiedzialne za nasz komfort w pracy. Jakie będą odpowiednie dla osób dorosłych, a które sprawdzą się w przypadku dzieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym tekście.
Krzesła obrotowe do pracy siedzącej
Dobrze dobrane krzesło obrotowe, to takie, które uwzględnia charakter pracy, predyspozycje fizyczne i preferencje użytkownika. Wybór odpowiedniego siedziska to bardzo indywidualna kwestia i trzeba rozważyć naprawdę wiele czynników, aby wybrany model spełniał wyznaczoną mu rolę i nie przyczyniał się do nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Pozycja siedząca nie jest naszą naturalną pozycją, a spędzanie codziennie wielu godzin przed ekranem komputera nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Tym bardziej więc warto zadbać o odpowiednie wyposażenie miejsca pracy i dołożyć starań, aby meble, którymi otaczamy się przez około 7-8 godzin dziennie były funkcjonalne, bezpieczne i maksymalnie dostosowane do naszych potrzeb.
Od czego najlepiej zacząć? Od określenia wieku, wagi i wzrostu użytkownika. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny ze względu na konieczność usytuowania siedziska na poziomie 38-55 cm od podłogi i dopasowanie krzesła do wysokości biurka. Modele przeznaczone dla osób dorosłych zazwyczaj różnią się wymiarami od tych dedykowanych dzieciom czy nastolatkom.
Kolejna istotna rzecz to oczywiście rodzaj materiałów zastosowanych do wykonania krzesła. W pracy siedzącej, która wymaga wielogodzinnego kontaktu z komputerem na ogół najlepiej sprawdzają się modele obite ekoskórą lub skórą naturalną. Dobrą opinią cieszą się też krzesła obrotowe z siedziskami plastikowymi – nie są co prawda tak wygodne jak modele tapicerowane, ale można łatwo utrzymać je w czystości. Pięcioramienne podstawy takich krzeseł zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej lub metalu i posiadają mobilne kółka.
Funkcjonalne krzesła obrotowe dla dorosłych
Udogodnienia jakie może zaoferować krzesło obrotowe to najważniejszy aspekt w przypadku wyboru modelu dla osoby dorosłej. Które z nich są najważniejsze w perspektywie wielogodzinnego użytkowania? Przede wszystkim dobrze wyprofilowane oparcie i podłokietniki. Uwypuklenie w części lędźwiowej umożliwia utrzymanie pozycji, która nie przeciąża mięśni kręgosłupa, a podłokietniki pozwalają na odciążenie i ustabilizowanie dłoni. W prawidłowej pozycji oparcie powinno być odchylone do tyłu o około 10-15 stopni względem siedziska. Miejsce do siedzenia na fotelu z kolei, powinno posiadać spadek od 3 do 5 stopni w kierunku oparcia. Krzesło do pracy powinno dawać także możliwość obrotu o 360 stopni.
Materiał obiciowy siedziska powinien być przyjazny dla naszej skóry i pozwolić jej swobodnie oddychać. Prawidłowa cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna, jeśli codziennie spędzamy w pozycji siedzącej wiele godzin. Dobrej jakości tkaniny nie tylko nie wywołują dyskomfortu związanego z poceniem się w upalne dni, ale i zapewniają odpowiednią izolację termiczną zimą. Fajną opcją, która może zapewnić dodatkową wygodę, jest dopasowanie do krzesła regulowanego podnóżka. Ten mały niepozorny dodatek może zdziałać naprawdę wiele dobrego, jeśli chodzi o korzystny wpływ na nasze zdrowie i prawidłowe ułożenie nóg podczas pracy. Dostosowując odpowiednio jego wysokość (na poziomie 0-15 stopni od pozycji wyjściowej) łatwo wyeliminujemy nacisk na tylną część ud i zapewnimy odpowiedni przepływ krwi w żyłach.
Najlepsze krzesła obrotowe dla dzieci - jakie wybrać?
Krzesła obrotowe to wprawdzie nie jedyne dostępne modele, które mogą dobrze odnaleźć się w komplecie z biurkiem, jednak rzeczywiście najczęściej to one zapewniają największy komfort. Dzieci, które w ciągu roku szkolnego spędzają w pozycji siedzącej sporą część dnia (w szkole i w domu podczas odrabiania lekcji) potrzebują praktycznych i wygodnych foteli, które będą dobrze dopasowane do ich potrzeb. Priorytetem w tym temacie są oczywiście konkretne atrybuty: odpowiednio wysokie oparcie, obrotowe siedzisko z możliwością regulacji wysokości i podłokietniki. Jeśli chcemy uchronić naszą pociechę przed wadami postawy, to od najmłodszych lat musimy zadbać o dopasowanie krzesła do predyspozycji fizycznych dziecka.
Dla ucznia w wieku 6-10 lat najlepsze będzie krzesło obrotowe, które zapewni oparcie plecom od łopatek do części lędźwiowej kręgosłupa. Siedzisko fotela musi posiadać odpowiednią szerokość (po bokach powinno zostać 5-10 cm miejsca) i być usytuowane na takiej wysokości, aby odrabiający codziennie zadania domowe uczeń mógł swobodnie oprzeć stopy o podłogę czy poruszać nogami pod blatem biurka. Podstawa takiego krzesła powinna być stabilna i posiadać kółka jezdne wykonane z dobrej jakości materiałów (najlepiej samohamujące). Te z tworzyw sztucznych są przystosowane do podłóg pokrytych wykładzinami, a kauczukowe do tych okrytych drewnianymi panelami. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala dziecku nie tylko łatwo sięgać po potrzebne rzeczy, ale i swobodnie poruszać się wzdłuż blatu biurka.