Kupujemy auto z Niemiec? Co powinniśmy sprawdzić?

Opublikowano:
Autor:

Kupujemy auto z Niemiec? Co powinniśmy sprawdzić? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Sprowadzanie używanych samochodów z zagranicy, zwłaszcza z Niemiec cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli też mamy taki plan, powinniśmy przestrzegać kilku zasad, aby zakupiony pojazd był w dobrym stanie. Podpowiadamy, co sprawdzić.

Pierwsze i najważniejsze - stan techniczny auta

To, jaki będzie stan techniczny zakupionego samochodu, decydować będzie nie tylko o zadowoleniu z użytkowania pojazdu, ale przede wszystkim o względach bezpieczeństwa. Zdezelowany, powypadkowy samochód to ryzyko, że odczujemy to podczas jazdy, na przykład wykonując manewr hamowania. Jeśli w układzie hamulcowym są jakieś ukryte usterki, to proste, wydawałoby się, zatrzymanie samochodu może się dla nas skończyć tragicznie. Zawsze więc skrupulatnie oceńmy stan techniczny samochodu - najlepiej powierzając to zadanie specjaliście. Może to być mechanik, ale też profesjonalny rzeczoznawca. To jednak nie wszystko, bo równie ważne jest, aby poznać numer VIN.

VIN - dlaczego ten numer jest tak ważny?

VIN składa się z 17 liter i cyfr, które są przyporządkowane do jednej z trzech sekcji. Pierwsze znaki (WMI - World Manufacturer Identifier) zawierają informację o regionie oraz nazwie producenta pojazdu, kolejne to VDS - Vehicle Descriptor Section, jakie zajęło pozycje od 4 do 9 i oznaczają typ pojazdu, a ostatnie od 10 do 17 (VIS - Vehicle Identifier Section), ustalane są indywidualnie dla każdego pojazdu. Numer VIN znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym oraz w niektórych miejscach we wnętrzu samochodu. Nim zdecydujesz się na zakup danego auta, sprawdź bazę danych skradzionych pojazdów, wpisując VIN w specjalną wyszukiwarkę dostępną na przykład na stronie CarVertical.

Inne ważne kwestie - poznajmy je!

  • Bardzo istotne jest to, że samochód powinien zostać zarejestrowany w Polsce, co oznacza, że uczciwy sprzedawca jest zobowiązany zrobić to zaraz po jego sprowadzeniu do kraju. Jeśli dojdzie do nieporozumień i będziemy chcieli dochodzić ewentualnych roszczeń od sprzedającego, musimy mieć jego dane;
  • Uwaga na tymczasowy dowód rejestracyjny, ponieważ może się okazać, że przez nieuważność zakupiliśmy skradziony samochód. Nie tylko stracimy w tej sytuacji auto i pieniądze, ale i zaczniemy mieć problemy z prawem;
  • Zaniżenie kwoty na fakturze się nie opłaca! Niektóre komisy proponują taki układ, zapewniając w zamian niewielką zniżkę. Tak naprawdę jednak, jak na to przystaniemy, możemy wiele stracić, gdy po pewnym czasie wykryjemy w pojeździe ukrytą wadę. Mimo że będzie nam przysługiwał zwrot pieniędzy, to tylko do kwoty widniejącej w dokumentach;
  • Nie zapomnijmy o ubezpieczeniu OC, gdyż już jeden dzień bez tego zobowiązania oznacza karę, szczególnie że w przypadku aut sprowadzanych z Niemiec ważność ubezpieczenia wynosi ledwie kilka dni. Co więcej, jak kupujemy pojazd już po wygaśnięciu krótkoterminowej polisy, powinniśmy go ubezpieczyć je tego samego dnia, w którym dokonujemy zakupu.
Nie ulega wątpliwości, że istnieje wiele kwestii, na które musimy zwrócić uwagę, gdy planujemy kupić używany samochód z Niemiec. Im bardziej poważnie podejdziemy do tematu, tym większą zyskamy pewność, że nasz nowy-stary pojazd nie zaskoczy nas negatywnie podczas codziennego użytkowania. Warto więc trzymać rękę na pulsie, starając się sprawdzić to wszystko, o czym wspomnieliśmy w artykule.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE