reklama

Lampa na medal – zbiór wskazówek

Opublikowano:
Autor:

Lampa na medal – zbiór wskazówek - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleJak wybrać idealne lampy do poszczególnych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu? Z jednej strony wcale nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, a z drugiej – nie jest trudne i może sprawić dużo przyjemności. Jeśli potrzebujesz paru praktycznych porad i wskazówek, z pomocą przychodzi Ci ten artykuł.

Po pierwsze – ciepłe i zimne światło

Każde pomieszczenie wymaga zastosowania innego typu oświetlenia. W pokojach przechodnich, w których przebywamy tylko kilka chwil w ciągu dnia, nie potrzeba tyle światła, ile w kuchni, salonie czy sypialni. Kolejną kwestią jest też przeznaczenie pokoju – w pokoju dziennym chcemy odpoczywać i regenerować siły, zaś w gabinecie pracować. Aby pomóc sobie w tych prostych codziennych czynnościach, warto zatroszczyć się o odpowiednio dobrane żarówki – te dostępne na rynku dzieli się na ciepłe i zimne. W zależności od tego, jaki typ światła wybierzemy, wywołamy określony efekt wśród domowników i gości. Żarówki „ciepłe” sprzyjają dobremu samopoczuciu, pozwalają złapać balans i zdystansować się wobec problemów dnia codziennego – będą nieocenione w salonie i sypialni, a także w kuchni. Z kolej żarówki „zimne” pobudzają mózg do działania, mobilizują siły i wyzwalają pokłady energii – warto umieścić je w pomieszczeniach, w których chcemy efektywnie spędzać czas, pracując. Nadadzą się do gabinetu czy przedpokoju, a także domowej biblioteczki czy w łazience.

Po drugie – podział na strefy

Aby dobrze dopasować z kolei same modele lamp, warto podzielić całe mieszkanie czy dom na strefy – strefę pracy, strefę przechodnią i przestrzeń relaksu. Do tej pierwszej można zaliczyć pokoje, w których wykonujemy obowiązki i pracujemy – kuchnię, gabinet, część salonu, pokój dziecka. W tej drugiej znajdzie się przedpokój czy łazienka, która oczywiście jest bardzo ważnym miejscem, ale nie spędzamy w niej tak dużo czasu w ciągu dnia. Przestrzeń relaksu to z kolei przede wszystkim salon i sypialnia. W pokojach, w których „pracujemy”, przyda się dużo światła – warto łączyć tu lampy wiszące, lampy stołowe, kinkiety, halogeny, lampy podłogowe. W pozostałych można się ograniczyć do jednego, dwóch źródeł światła, a w przestrzeni relaksu warto też postawić na półmrok, półcień, delikatne rozproszenie.

Po trzecie – efekty wizualne

Lampami, które prezentują się wyjątkowo efektownie, są okazałe lampy stołowe. Im większy i bardziej zdobiony abażur, tym oryginalniejsze efekty wizualne – duża, piękna lampa cudownie wygląda na starych komodach czy masywnych, drewnianych stołach. Idealnie pasuje do eleganckich wnętrz i klasycznych mebli – antyków i prostych, białych regałów, stołów, krzeseł… Taka lampa może być elementem dekoracyjnym i centralnym punktem salonu czy jadalni – wystarczy wybrać duży model z ładnymi zdobieniami, by uzyskać fenomenalny efekt. W zależności od tego, jaki klosz wybierzemy, możemy też uzyskać rozproszone lub ostre światło – to pierwsze idealnie pasuje do nastrojowej sypialni, to drugie do eleganckiego gabinetu. Jak widać, oświetlenie domu czy mieszkania może być prawdziwym wyzwaniem, ale bardzo przyjemnym. Nie ograniczaj swojej wyobraźni i stwórz przestrzeń, która zajaśnieje pełnym blaskiem…

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo