reklama

Lek antykoncepcyjny - Vibin Mini jak działa?

Opublikowano:
Autor:

Lek antykoncepcyjny - Vibin Mini jak działa? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleAntykoncepcja jest przez wiele osób traktowana jako środek do świadomego planowania rodziny. Istnieje wiele rodzajów antykoncepcji, jedną z najskuteczniejszych metod jest antykoncepcja hormonalna. Jeśli przyjmuje się ją w odpowiedni sposób i pod kontrolą lekarza jest ona bezpieczna i nie niesie większych zagrożeń dla zdrowia.

Metody antykoncepcji hormonalnej

Jak już wcześniej wspomniano antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży. Zaliczamy do niej następujące rodzaje środków:

  • tabletki antykoncepcyjne,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • zastrzyki,
  • wkładki domaciczne,
  • krążki dopochwowe,
  • implanty podskórne.
Z tych wszystkich metod najczęściej stosowane są tabletki antykoncepcyjne oraz plastry i to na tych pierwszych skupimy się w poniższym artykule.

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki stosowane w antykoncepcji zawierają najczęściej jeden lub dwa składniki. W zależności od tego ich działanie jest inne. Preparaty jednoskładnikowe zwierają hormon zwany progesteronem. Wpływa on na zmianę konsystencji śluzu, przez co utrudnia wniknięcie plemników do dróg rodnych kobiety. Innym działaniem progesteronu jest hamowanie owulacji. Tabletki dwuskładnikowe zawierają etynyloestardiol i gestageny. Gestageny są odpowiedzialne za wstrzymanie procesu owulacji (uwolnienia komórki jajowej) u kobiety. Dodatkowo tak jak progesteron zmieniają konsystencję śluzu znajdującego się w pochwie co jak już wcześniej wspomniano utrudnia dostanie się plemników do dróg rodnych. Etynyloestardiol z kolei zatrzymuje dojrzewanie pęcherzyków Graffa i w konsekwencji komórek jajowych.

Tabletki antykoncepcyjne Vibin mini

Popularnymi tabletkami antykoncepcyjnymi jest środek Vibin mini. Są to tabletki sprzedawane na receptę i nie należy ich przyjmować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 1 opakowanie leku zawiera 21 tabletek różowych, oraz 7 tabletek białych. Każda z tabletek różowych zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu. Tabletki białe z kolei nie zawierają substancji czynnych, są to tzw. tabletki placebo.

Jak działa Vibin mini?

Tabletki Vibin mini zaliczane są do grupy środków antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Dodatkowo preparat ten jest jednofazowy, czyli każda z tabletek zawiera taką samą ilość substancji czynnych: etynyloestradiolu i drospirenon. Działanie leku Vibin mini jest takie same jak większości środków dwuskładnikowych i składa się a nie:

  • zatrzymanie dojrzewania pęcherzyków Graafa oraz zahamowanie owulacji,
  • zmiana śluzu szyjki macicy, co powoduje utrudniony ruch plemników,
  • zmniejszenie perstaltyki jajowodów,
  • zmiana właściwości błony śluzowej (endometrium).
Jeśli pomimo stosowania tabletek dojdzie po stosunku do zapłodnienia, komórka ma utrudnione zagnieżdżenie się w błonie śluzowej macicy. Brak zagnieżdżenia prowadzi do obumarcia zarodka w kilka dni po zapłodnieniu.
Substancja czynna drospirenon szybko wchłania się , a jego maksymalne stężenie jest osiągane w organizmie po ok. 7-14 dniach. Etynyloestradiol jest wchłaniany z przewodu pokarmowego co skutkuje jego całkowitym metabolizowaniem.

Vibin mini dawkowanie

Lek vibin mini należy przyjmować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Tabletki przyjmuje się doustnie o stałej porze dnia. Codziennie należy przyjmować jedną tabletkę przez kolejnych 28 dni. Kolejność przyjmowania tabletek jest narysowana na opakowaniu. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki leku.
Zazwyczaj po przyjęciu 2-3 tabletek placebo rozpoczyna się krwawienie, które jest naturalne i nie należy się nim martwić. Po przyjęciu ostatniej tabletki z opakowania, należy następnego dnia rozpocząć nowe opakowanie, nawet jeżeli krwawienie się nie zakończyło. Ważne jest regularne stosowanie leku i nie przerywanie terapii. Brak regularności może doprowadzić do obniżenia skuteczności antykoncepcji. Należy również pamiętać, że na obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej mogą wpłynąć takie czynniki jak biegunka czy wymioty, ponieważ dostępność biologiczna substancji czynnych ulegnie zmianie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo