reklama
reklama

Lęk społeczny - jak pomóc bliskiej osobie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lęk społeczny - jak pomóc bliskiej osobie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleZaburzenia lęku społecznego to prawdziwy i wyniszczający stan. Przy odrobinie szczerości i zrozumienia, możesz pomóc wspierać swoją ukochaną osobę i doprowadzić ją do szczęśliwszego, bardziej spełnionego życia – twierdzi terapeutka Centrum Nowa w Warszawie.
reklama

Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci być wspierającym przyjacielem:

 

1. Bądź cierpliwy

Proces leczenia i zdrowienia w przypadku lęku społecznego może być długi. Staraj się nie być zbyt sfrustrowanym i nie tracić panowania nad sobą. Aby być wspierającym, możesz odpowiadać na ich ataki lękowe za pomocą pierwszej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.

 

2. Skup się na ich uczuciach

Nie musisz pytać swojego przyjaciela, dlaczego czuje się niespokojny. Zamiast tego zapytaj, jak się czuje. Może to zachęcić ich do zrobienia listy swoich objawów. Pozwól mu czuć się tak, jak się czuje, bez przerywania i poczucia winy. Jeśli płacze, pozwól mu płakać. Jeśli przesadzają z reakcją, pozwól im przesadzić. Dając im przestrzeń do odczuwania, pozwoli mu to uwolnić się od presji, którą odczuwa.

reklama

 

 

3. Nie krytykuj

Ludzie, którzy mają lęk społeczny, są zwykle nadmiernie krytyczni wobec siebie. Zakładają też, że inni ludzie też ich oceniają. Posiadanie zaburzeń lęku społecznego jest bardzo podobne do poczucia niekompetencji społecznej i przekonania, że inni ludzie również widzą cię w ten sposób. Krytykowanie przyjaciela lub innych osób przed przyjacielem może pogłębić problem.

 

4. Stosuj techniki odwracania uwagi

reklama

Odwrócenie uwagi może pomóc Twojemu przyjacielowi zmniejszyć chwilowy niepokój. Zaproponuj spacer, grę lub pójście do księgarni. Czytanie jest dobrym sposobem na odwrócenie uwagi, jeśli Twój przyjaciel ma konkretny gatunek, który go intryguje. Możesz również pomóc im zbudować ich własny spersonalizowany zestaw kryzysowy lęku. Te działania mogą rozproszyć ich niespokojny mózg i pozwolić im na naturalne uspokojenie się.

 

5. Miej pozytywne nastawienie

Powrót do zdrowia jest stopniowym procesem dla kogoś z lękiem społecznym. Istotne jest, abyś rozpoznawał małe kroki i postępy, które robi Twój przyjaciel. Chwal te małe osiągnięcia za pomocą pozytywnych informacji zwrotnych. Powiedz mu, że jesteś z niego dumny, że próbuje, nawet jeśli nie osiągnie swoich celów.

reklama

 

8. Zasugeruj, aby szukał leczenia

Wspieraj swojego przyjaciela, dając mu do zrozumienia, że jesteś gotów pomóc mu w znalezieniu osoby, która pomoże mu w leczeniu zaburzeń lęku społecznego. Jeśli jest on oporny na leczenie, wysłuchaj cierpliwie jego obaw. Kiedy twój przyjaciel zmaga się z lękiem społecznym, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zachęcenie ich do poszukiwania leczenia. Zasugeruj psychoterapię indywidualną lub terapię online, która jest idealna dla osób zmagającym się z tego typu lękiem. Nie uważaj tego za porażkę - prawdopodobnie starałeś się zrobić wszystko, co w Twojej mocy, ale być może nadszedł czas, aby Twój przyjaciel podjął kolejne kroki niezbędne do tego, aby jego życie stało się szczęśliwsze – komentuje terapeutka z Centrum Nowa w Warszawie.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo