Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z różnicy między klasycznym rachunkiem oszczędnościowo rozliczeniowym (ROR) a kontem oszczędnościowym. O ile to pierwsze służy wyłącznie do rozliczeń, zadaniem drugiego jest pomnażanie naszych oszczędności. Dlatego właśnie te instrumenty finansowe mają znacznie korzystniejsze oprocentowanie niż ROR. Jednak spora liczba klientów banku, jako formę oszczędzania gotówki wybiera lokatę. Która z tych opcji jest korzystniejsza, konto oszczędnościowe, czy lokata?
- Lokaty bankowe
- Konta oszczędnościowe
- Konto oszczędnościowe czy lokata?
Lokaty bankowe
Lokaty bankowe to idealne rozwiązanie dla osób, które mogą przekazać na konto określoną sumę pieniędzy wiedząc, iż nie zajdzie w najbliższym czasie potrzeba ich wykorzystania. Jednak ze względu na fakt, iż taką możliwość oferuje wiele banków, trudno jest zdecydować się na optymalny wybór. Pomocny będzie na pewno ranking lokat, z którym zapoznać się można tutaj: https://domkredytowy.pl/ranking-lokat/. Dzięki temu wiedząc, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na lokatę oraz na jak długi czas zamierzamy to zrobić można znaleźć najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie. Każdy klient, zastanawiający się, jak oszczędzać pieniądze, przy wykorzystaniu zamieszczonego na stronie kalkulatora dowie się, jakie zyski przyniesie mu jego lokata.
Konta oszczędnościowe
Konta oszczędnościowe, w odróżnieniu od tradycyjnych ROR, maja większe oprocentowanie, zachęcające do wpłacania na nie pieniędzy. Zasilanie ich w regularnych odstępach czasu nie jest obowiązkowe, choć kilka banków wymaga wpłaty określonej, niewielkiej kwoty co miesiąc. W odróżnieniu od klasycznego rachunku, wypłata pieniędzy z konta oszczędnościowego jest trudniejsza. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż podstawowym celem kont oszczędnościowych jest powiększanie odkładanej sumy, a nie jej uszczuplanie. Które konta oszczędnościowe są najlepiej oprocentowane? Można się o tym przekonać, odwiedzając stronę: https://domkredytowy.pl/ranking-kont-oszczednosciowych/. Trzeba jednak pamiętać, iż korzystniejsze oprocentowanie wiąże się zazwyczaj z zaostrzonymi warunkami prowadzenia konta.
Konto oszczędnościowe czy lokata?
Co wybrać – konto czy lokatę? Zależy to głównie od tego, czy jesteśmy w stanie zablokować na koncie określoną sumę pieniędzy bez konieczności wypłacania jej (wówczas wybieramy lokatę) czy nie jesteśmy pewni, że nie zajdzie potrzeba skorzystania z ulokowanych środków. Trzeba też pamiętać, że oprocentowanie depozytu może być zależne od wysokości kwoty, którą zamierzamy wpłacić. Optymalnym wyjęciem jest dążenie do tego, by dokonywać regularnych wpłat, zwiększając swoje oszczędności z uwzględnieniem oprocentowania, oferowanego przez bank.