reklama
reklama

Miłość do książek - jak ją rozbudzić u dzieci?

Opublikowano:
Autor:

Miłość do książek - jak ją rozbudzić u dzieci? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleObecnie wiele rodziców, opiekunów, jak i nauczycieli narzeka, że dzieci w wieku szkolnym nie przepadają za książkami. Szczerze mówiąc nie ma się czemu dziwić, gdy ‘nudne’ książki dla dzieci mają konkurować z prostą rozrywką dostępną w smartfonach i telewizji. To pewien znak naszych czasów -elektronika stała się tak dostępna, że wiele osób, nie tylko dzieci zapomina, że może być inaczej. Świat opisany w książkach jest piękny, jednak trzeba to odkryć. Jak więc sprawić, aby nasi najmłodsi chętnie sięgali po książki, czytali je i obcowali z nimi? Mamy w tym temacie kilka wskazówek, jednak jedno jest pewne -najważniejszą rolę w tej kwestii odgrywają osoby wokół. Dajmy dobry przykład i sami czytajmy!
reklama

 

Kwestia autorytetu

Dzieci bardzo intensywnie rozwijają się i są otwarte na nową wiedzę. Obserwują one wszytko i wszystkich wokół, czerpiąc z nich inspirację do działania. Wykorzystajmy to! Szczególnie istotną rolę odgrywają w tej kwestii rodzice i opiekunowie, bo to oni są dla małych dzieci największym autorytetem i wzorem do naśladowania. Kształtujmy więc dobre nawyki już od maleńkości, z literaturą włącznie. Czytajmy książki dla dzieci na dobranoc, podsuwajmy książeczki obrazkowe, rozmawiajmy z najmłodszymi na temat bohaterów i fabuły. Wszystko to przyzwyczaja ich do słowa pisanego, a także pobudza ciekawość do odkrywania zawartych tam historii. Po jakimś czasie dzieci nie tylko samodzielnie sięgną po książkę, ale również będą to robić przez całe życie. 

reklama

Książki w każdym wieku

Oczywiście im prędzej pokażemy najmłodszym jaki piękny jest świat opisany słowem, tym lepiej. Jednak nawet jeśli nie czytaliśmy im książek dla dzieci we wczesnym dzieciństwie to nic straconego, żeby nadrobić to w późniejszym okresie. Rozpoczęcie szkolnej przygody to wspaniały moment do zgłębiania literatury. Oczywiście może się to początkowo wydawać nieatrakcyjne, ponieważ podręczniki szkolne kojarzą się wyłącznie z nauką i obowiązkami. Świetną formą zachęcenia do samodzielnego obcowania z książką jest podsuwanie młodzieży książek o ciekawej akcji, tematach związanych z zainteresowaniami czy z ulubionymi bohaterami. Warto rozbudzić ciekawość od znanych dzieciom tematów, tak aby chciały dowiadywać się na ten temat więcej. Książki są podstawą odkrywania prawd o świecie i poszerzania horyzontów. 

reklama

Wspólne spędzanie czasu

Dla wszystkich nas, a dla dzieci w szczególności kluczową kwestią jest poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i bliskości. Książki dla dzieci mogą stanowić tutaj kluczową kwestię, ponieważ podczas wspólnego czytania spędzamy razem czas, rozmawiamy, śmiejemy się i po prostu jesteśmy razem. Czytanie opowiadań i bajek jest świetnym rozwiązaniem, pełnym emocji i zaangażowania. Dla dzieci może być to pewnego rodzaju rytuał, który pozwoli im wyciszyć się po całym dniu pełnym aktywności i pójść spać. Na początku to my czytamy bajki dla dzieci, następnie najmłodsi sięgają po nie sami, przechodząc na coraz poważniejsze tematy i nam o nich opowiadają, a po latach literatura może być świetnym tematem do dyskusji. Czy to nie jest piękne?

reklama



reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama