reklama

Mój Prąd - startuje drugi nabór

Opublikowano:
Autor:

Mój Prąd - startuje drugi nabór - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleCoraz popularniejsze w Polsce stają się rozwiązania, mające na celu pozyskanie energii z naturalnych źródeł. Przykładem tego trendu jest wykorzystywanie fotowoltaiki zarówno w domach osób prywatnych, jak i biurach. Panele fotowoltaiczne są płytami krzemowymi, które montuje się na dachach budynków. Celem tego procesu jest pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca.

Jest to świetny sposób na ekologiczne pozyskanie energii niezbędnej do funkcjonowania, jednocześnie bardzo ekonomiczne ze względu na fakt, iż zakup i montaż osprzętu w długim okresie czasu zwraca się. W celu spopularyzowania tego typu prośrodowiskowych rozwiązań pozyskiwania energii, już 13 stycznia rusza drugi nabór do programu Mój Prąd, który w pewnej części finansuje całą inwestycję.

Czym jest program Mój Prąd

Mój Prąd jest programem rządowym, zgodnie z którym Państwo wspiera właścicieli budynków mieszkalnych w budowie domowych instalacji fotowoltaicznych. Tego typu dofinansowanie zostało ustalone na poziomie do 50 procent kosztów zakupu paneli fotowoltaicznych oraz ich instalacji, jednak wartość 50% nie może przekroczyć kwoty 5 tysięcy osób. Program jest przeznaczony dla budynków mieszkalnych, w związku z czym jedynie gospodarstwa domowe mogą wziąć udział w dofinansowaniu projektu. Celem programu jest popularyzowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, poprzez produkcję energii elektrycznej za pośrednictwem słońca. Jak widać, tego typu dofinansowanie wcześniej cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony polaków. Dotychczas, podczas pierwszej tury aż 25 tysięcy wniosków o dofinansowanie wpłynęło do Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z wyliczeniami, w taki sposób zostały zatwierdzone dotacje opiewające na kwotę 90 milionów złotych. Co więcej, rząd w sumie chce przeznaczyć na ten cel aż 900 milionów złotych, w związku z tym w ciągu najbliższych lat istnieje ogromna szansa na przyznanie dotacji wszystkim zainteresowanym programem Mój Prąd.

Kto może skorzystać z programu Mój Prąd

Zgodnie z zapowiedziami, z programu Mój Prąd skorzystać mogą wszystkie osoby fizyczne będący obywatelami Polski, którzy na własną potrzebę wytwarzają energię elektryczną za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych. Istotne jest również, by osoba starająca się o dofinansowanie miała podpisaną umowę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej o przyłączenie mikroinstalacji do sieci ogólnej. Tego typu przyłączenie jest dowodem na zakończenie inwestycji instalacji paneli fotowoltaicznych, co jest wymogiem formalnym podczas składania wniosku. Zgodnie z raportem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to właśnie brak umowy z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej był głównym powodem odrzucania wniosków. Drugim, równie popularnym powodem, dla którego wniosek może być odrzucony, jest data płatności za usługę. W przypadku pierwszej tury programu Mój Prąd, który rozpoczął się z dniem 23 lipca 2019 roku, wszystkie płatności dokonane przed tą datą nie mogą być kwalifikowane do zwrotu w ramach dotacji.

W jaki sposób należy złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd

Wniosek o dotację w ramach programu Mój Prąd możemy złożyć listownie, zawierając wszystkie niezbędne dokumenty lub elektronicznie, co jest znacznym ułatwieniem procesu i pozwala złożyć wniosek bez wychodzenia w domu. W celu skompletowania naszego podania, do wniosku musimy dołączyć następujące dokumenty:

  • Faktura za dostawę oraz montaż instalacji fotowoltaicznej
  • Dowód zapłaty za całą usługę, oraz sprzęt w postaci wydruku potwierdzenia wpłaty bądź oświadczenia usługodawcy o dokonaniu wpłaty
  • Oświadczenie dotyczące zgody na przetwarzanie danych w ramach przepisów RODO
  • Jeżeli wnioskujący posiada odpowiednie kwalifikacje, oraz samodzielnie wykonał montaż paneli, należy złożyć osobne oświadczenie o samodzielnym dokonaniu montażu
  • Umowa lub zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzająca montaż licznika
Ten komplet dokumentów pozwoli na złożenie wniosku online. Ważne jest, by posiadać profil zaufany lub e-dowód, co pozwoli poprawnie zweryfikować tożsamość osoby wnioskującej.

Drugi nabór do programu Mój Prąd rozpoczął się 13 stycznia i będzie trwać aż do 18 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania alokacji środków, w związku z tym, jeżeli w planach mamy wykonanie takiej instalacji, warto się pospieszyć, gdyż popularność tego rozwiązania bardzo wzrasta i środki mogą być niewystarczające na pokrycie całego zapotrzebowania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE