Kto potrzebuje pojemnika na ciekły azot średniej wielkości?
Przede wszystkim należy sprecyzować, co mamy na myśli mówiąc o średniej wielkości, ponieważ dewary (dewar to inna nazwa na naczynie na ciekły azot) występują zarówno w pojemnościach niewielkich, zbliżonych do termosu kuchennego (np. 1 l), jak również, jako wielkie zbiorniki rzędu kilkudziesięciu litrów. Rozsądnie będzie więc przyjąć około 35 l, jako wartość średnią. Gdzie przyda się naczynie na ciekły azot tej wielkości? Przede wszystkim w gabinetach kosmetycznych, w których wykonywane są zabiegi wymrażania. Zapewni w nich zapas tej substancji na wiele aplikacji, jednak nie tylko. Niemały dewar z ciekłym azotem jest niezbędny na zapleczu gastronomicznym w kuchni molekularnej, czy choćby jako rezerwuar azotu przelewanego do mniejszych termosów w przypadku prowadzenia pokazów z wykorzystaniem tej substancji.
Czy musisz przechowywać ciekły azot w dedykowanym zbiorniku?
Absolutnie. Kwestia dotyka dwóch spraw: pierwszą z nich jest bezpieczeństwo, które może zostać narażone w przypadku wykorzystania niedostosowanego pojemnika. Łatwo może dojść do poparzeń i uszkodzeń, najczęściej skóry i oczu. Drugą jest efektywność takiego przechowywania – ciekły azot wrze w temperaturze -196°C, a ponieważ trudno go przechowywać w takowej, wrze nieustannie. Oznacza to, że jedynym sposobem by zachować go na dłużej, jest termoizolacja. Oczywiście straty będą dalej, jako że żadna izolacja nie jest idealna, jednak jeśli wykorzystasz odpowiednie naczynie na ciekły azot, zminimalizujesz je nawet do 0.1 litra na dobę. Termos kuchenny? Odpada – jego parametry są może dobre do przetrzymania herbaty, jednak z ciekłym azotem sobie nie poradzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.