reklama

Nawilżacze powietrza - jak wybrać odpowiedni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nawilżacze powietrza - jak wybrać odpowiedni? - Zdjęcie główne

Nawilżacze powietrza - jak wybrać odpowiedni?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleNotoryczny ból gardła, przesuszona błona śluzowa, popękane usta, a także elektryzujące się włosy - to efekty zbyt wysuszonego powietrza, które najczęściej są spotykane zimą, kiedy ogrzewanie chodzi na pełnych obrotach. Ciężko wtedy jest zyskać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, która ochroni nasz nos, włosy, nasze gardła oraz wiele innych części ciała przed złowrogim skutkiem wysuszonego powietrza. Obecnie mnóstwo osób korzysta z nawilżaczy powietrza. Jak jednak wybrać ten najodpowiedniejszy?

Czym są nawilżacze powietrza?

Nawilżacz powietrza to jedno z bardziej przydatnych urządzeń w okresie jesienno-zimowym. To ono dba o to, by wilgotność powietrza była odpowiednia, by sprzyjała naszemu komfortowi przebywania w pomieszczeniu oraz snu. Jego działanie może znacznie polepszyć nasze codzienne funkcjonowanie. Nawilżacze powietrza działają na zasadach, które są zależne od konkretnego nawilżacza. Ich działanie nieco się od siebie różni. Jednak najogólniej rzecz ujmując, nawilżacz powietrza produkuje parę wodą, która automatycznie zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, nawet jeśli kaloryfery grzeją się maksymalnie.

Niska wilgotność w pomieszczeniu jest groźna dla osób, które zmagają się na co dzień z podrażnionymi oczami, suchą skórą, popękanymi ustami, bólami głowy i zatok, alergiami, częstym kaszlem, krwawieniem z nosa oraz suchością w gardle oraz non stop podrażnionymi drogami oddechowymi.

Idealna wilgotność dla ludzi to przedział od 30% do 50%. Zbyt niska, ale także zbyt wysoka wilgotność może powodować swędzenie oczu, suchość w drogach oddechowych. Zbyt wysoka wilgotność jest niedobra dla pomieszczeń, dla domów, w których mieszkamy.

Dla kogo dedykowany jest nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza dedykowany jest osobom, które mają problem z oddychaniem suchym powietrzem i bardzo szybko czują szkodliwe efekty tego. Suche powietrze jest dość szkodliwe dla osób z alergiami, głównie dzieci, które cierpią na astmę czy inne pochodne choroby dotykające układ oddechowy. Jednak do nawilżania powietrza powinni przekonać się także osoby, które mają suchą skórę, a także dla tych, których włosy nieustannie się elektryzują.

Nawilżacze powietrza - na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Nawilżacza dostępne na rynku są naprawdę przeróżne. Charakteryzują się bardzo różnymi parametrami. Warto wpierw to sprawdzić, zanim zdecydujemy się na konkretny typ nawilżacza.

·         Rodzaj nawilżacza

W tym przypadku do czynienia mamy z kilkoma typami urządzenia. Najbardziej znany jest nawilżacz parowy, który podgrzewa wodę do temperatury wrzenia, a następnie wypuszcza parę. W przypadku nawilżaczy parowych charakterystyczne jest bulgotanie wewnątrz urządzenia. Innym ciekawym urządzeniem jest nawilżacz ultradźwiękowy - on z kolei przy pomocy drgań rozbija cząsteczki wody, by następnie przemieścić je do powietrza. Ultradźwiękowy nawilżacz wytwarza bardzo świeżą oraz chłodną mgiełkę. Innym typem nawilżacza, jest nawilżacz ewaporacyjny. Posiadają one wewnątrz specjalny nawilżający wkład, z którego odparowuje woda. Z kolei drobinki wydmuchiwane są dzięki pracy wentylatora.

·         Moc nawilżacza

Istotnym parametrem jest to, ile energii urządzenie zużyje podczas swojej pracy. Im wyższa moc, tym więcej zużytej energii, jednak również znacznie szybciej powietrze jest nawilżone. Najmniej prądy zużywają z pewnością nawilżacze ewaporacyjne.

·         Wydajność nawilżacza

Wydajność nawilżacza to nic innego, jak wydajność parowania. Oznacza więc ilość pary wodnej, jaka jest wytwarzana w określonej jednostce czasu.

·         Poziom hałasu nawilżacza

Poziom hałasu podawany jest w decybelach. Jest to niezwykle istotny element, ponieważ wpływa on na komfort przebywania w konkretnym pomieszczeniu.

·         Higrometr

Higrometr pozwala na sprawdzenie, jaka wilgotność panuje obecnie w pomieszczeniu. Wbudowany higrometr sprawia, że nie trzeba ręcznie włączać i wyłączać urządzenia.

·         Pojemność zbiornika na wodę

im większy zbiornik na  wodę, tym znacznie rzadziej trzeba dolewać go do nawilżacza.

·         Tryb pracy nocnej

Nocna praca sprawia, że nawilżacz śmiało może działać również nocą, bez naszej ingerencji.

·         Higrostat

Higrostat to czujnik wilgotności. Obecnie jest wbudowany praktycznie w każdy nawilżacz. 

·         Filtr

Filtr to niezbędny element każdego nawilżacza. Sprawia, że urządzenie nie emituje do wnętrza pomieszczenia zbędnych bakterii, pyłu czy innych drobnoustrojów.

·         Funkcja jonizacji

Jonizacja to fantastyczna funkcja, która pomaga na znacznie zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

·         Różne tryby pracy

Nawilżacze mogą charakteryzować się różnymi trybami pracy. Dzięki temu można z łatwością dopasować funkcjonowanie urządzenia do konkretnych wymagań użytkowników, jak i do konkretnych pomieszczeń.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup nawilżacza powietrza?

Nawilżacze powietrza to bardzo przydatne urządzenia, które może znacznie poprawić nasz komfort codziennego życia. Niestety, ogrzewanie zimą jest praktycznie niezbędne, jednak to właśnie często ono działa niekorzystnie na wilgotność powietrza, a tym samym początkuje choroby górnych dróg oddechowych . Trzeba temu zaradzić decydując się na któryś z dostępnych na rynku nawilżaczy. Ciekawe opcje znajdziesz na stronie https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/oczyszczacze-powietrza.html. Często nawilżać to równocześnie oczyszczacz powietrza

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE