Reklama

Nie ryzykuj wysokiej kary! Składuj odpady legalnie

Opublikowano:
Autor:

Nie ryzykuj wysokiej kary! Składuj odpady legalnie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Remont domu lub mieszkania, budowa i przebudowa to działania, nieodłącznie kojarzące się z powstawaniem gruzu i różnorodnych odpadów budowlanych. Po zakończeniu prac, a niekiedy także jeszcze podczas ich trwania, wynika kwestia ich utylizacji. Regulują ją odpowiednie przepisy, do których warto się stosować, aby uniknąć przykrych konsekwencji nielegalnego składowania i niedozwolonych metod pozbywania się gruzu i odpadów.

Co grozi za nielegalne składowanie i wywóz?

Wiele osób nie posiada odpowiedniej wiedzy w zakresie składowania i wywozu odpadów budowlanych. Niestety, w myśl zasady ignorantia legis non excusat (nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem), jeżeli osoby te w swojej nieświadomości wywożą gruz i odpady np. do lasu, narażają się na karę pieniężną do 5 tys. złotych, a oprócz tego nawet na 30-dniowy areszt. Reguluje to art. 162 kodeksu wykroczeń. Ponadto, jeżeli odpady zostaną zakopane w ziemi lub zatopione i w wyniku tego doszło do zanieczyszczenia gruntu lub wody, sprawca zostanie obciążony kosztami usunięcia odpadów i przywrócenia stanu poprzedniego.

Jeszcze większe sankcje (art. 183 kw) grożą w przypadku składowania, usuwania, przewożenia i przetwarzania odpadów w okolicznościach, mogących spowodować zagrożenie zdrowia lub życia ludzi, spowodować zanieczyszczenie lub skażenie środowiska (powietrze, woda) lub straty we florze i faunie w znacznych rozmiarach. Wówczas sprawca może ponieść karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat. Przy działaniu nieumyślnym kara ta wynosi do 2 lat pozbawienia wolności. Nie ma zatem rady – przepisy trzeba znać i ich przestrzegać.

Jak legalnie składować i wywozić gruz i odpady?

Obecnie wszyscy mają obowiązek segregowania odpadów. W osobnych pojemnikach umieszcza się szkło, papier, plastik, itp., a jeszcze inne przeznaczone są na odpady budowlane. Gruzu nie wolno umieszczać i składować w ogólnodostępnych pojemnikach, np. śmietnikach osiedlowych. Nie jest również dozwolone składowanie gruzu i odpadów budowlanych nawet na własnej posesji. Kodeks wykroczeń traktuje to jako naruszenie obowiązku utrzymania ładu w obrębie swojej nieruchomości i zalegający na podwórku stos gruzu jest podstawą do wymierzenia kary.

Legalnie można pozbyć się odpadów na dwa sposoby. Pierwszy to wywóz samodzielny do ustalonego punktu zbiórki, w praktyce bardzo rzadko stosowany, gdyż wymaga użycia określonego pojazdu i pojemników. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie usługi wywozu w specjalistycznej firmie, posiadającej odpowiedni sprzęt i urządzenia. Formalności ograniczone są do minimum, wystarczy złożenie zamówienia telefonicznie lub drogą mailową. Firma podstawia kontener w określone miejsce na uzgodniony czas, a następnie odbierze go w dniu ustalonym w umowie, po czym przewiezie do punktu, gdzie odpady zostaną posegregowane i wstępnie przetworzone. Firmy takie dysponują wszelkimi zezwoleniami na wywóz, składowanie i recykling odpadów. Cena usługi zależy od regionu kraju, wielkości (pojemności) kontenera i czasu, na jaki został on wynajęty. Przy mniejszych ilościach odpadów można zamiast kontenera zamówić worki typu big bag.

Jak to działa w Warszawie?

W 2019 roku ludność Warszawy liczyła ponad 1,7 mln mieszkańców, natomiast aglomeracji nawet 3,5 mln. Miasto cały czas się rozrasta, prowadzone są prace rozbiórkowe, remontowe i budowlane, generujące wielkie ilości gruzu i odpadów. Wywóz gruzu w Warszawie jest realizowany przez firmy specjalistyczne, takie jak Gruzo czy Gruzar, które nie mogą się uskarżać na brak zajęcia. Realizacja zamówienia następuje niekiedy już następnego dnia, w zależności od lokalizacji i obłożenia zleceniami.

Najpopularniejsze kontenery na gruz w Warszawie to średnie, o pojemności 5 – 7 m3, choć oczywiście można zamówić mniejsze lub większe, jak również worki big bag, które mogą być dostarczone nawet w dniu złożenia zamówienia. Oferta dostępnych kontenerów spełni każde oczekiwania - do dyspozycji klientów są kontenery o pojemności już od 1 m3 do nawet 20 m3.

Ceny usług są zróżnicowane. Przykładowo, wynajęcie kontenera o pojemności 5 m3 na gruz czysty lub zmieszany kosztuje od 680 zł, a o pojemności 7 m3 na odpady pobudowlane – od 963 zł. Worek big bag można zamówić już za 29 zł, a odbiór jest płatny dodatkowo zależnie od lokalizacji. Podane ceny dotyczą usług najczęściej zamawianych; można znaleźć również ceny niższe, nawet już od 270 zł za mały kontener. Płatności można dokonać za pomocą systemu PayU, kartą kredytową lub przelewem bankowym. W związku z tak otwartym podejściem do klienta, organizacja wywozu gruzu i innych odpadów poremontowych nie powinna nikomu dostarczyć trudności.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE