Reklama

Reklama

Notariusz Kraków cennik

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Notariusz Kraków cennik - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Reklama

Notariusz jest osobą, która dawniej była nazywana rejentem. Obecnie jest słowo uznawane za archaizm i nie jest stosowane współczesnym świecie. Notariusz jest tak naprawdę prawnikiem mianowanym przez Ministra Sprawiedliwości, który upoważnia go do sporządzania aktu w notarialnych i dokonywania innych podobnych czynności notarialnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak funkcjonuje notariusz i jakie opłaty pobiera za swoje usługi przed do dalszej części tekstu, by zapoznać się z niuansami związanymi z usługami notarialnymi.

Notariusz Kraków – jaki ma cennik?

Zanim przejdziemy do cennika, warto nadmienić, że za swoje czynności notariusz pobiera tak zwaną taksę Notarialna, czyli opłatę, która jest ustalana przez ministra za sprawą rozporządzenia. Całość działalności notariuszy reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. prawo o notariacie. To, ile wyniesie taksa notarialna, zależy od wysokości wartości Mienia, do którego ma powstać określony akt notarialny lub inna usługa związana z działalnością notariusza. Widełki w przedziale 3000 zł do 10 000 zł określają taksę Notarialna wysokości 100 zł, która dodatkowo powiększona jest o trzy procenty od nadwyżki powyżej 3000 zł. Widełki w przedziale 60 000 do 1 000 000 zł, to opłata opiewająca na kwotę 110 zł doliczając do tego 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł. Kwota, która przekracza 2 000 000 zł w cenniku taksy notarialnej wynosi 6770 zł doliczając do tego 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł. Powyżej przedstawione cennik odnosi się do wartości mienia i tak wygląda przeliczanie związane z określeniem stawki taksy notarialnej. 


Udając się do notariusza, warto zwracać się do niego we właściwy sposób. Współcześnie mówi się Panie notariuszu lub Panie sędzio. Dużo starsi wiekiem zwracają się jeszcze do notariuszy Panie Rejencie. Notariusz zajmuje się różnymi czynnościami takimi jak sporządzanie aktów notarialnych, aktów poświadczenia dziedziczenia oraz podejmuje czynności związane z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osób fizycznych.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE