Skąd czerpać wiedzę na temat prowadzenia pralni?
Rynek usług pralniczych jest dosyć specyficzny. Choć usługi oferowane przez profesjonalne pralnie cieszą się sporą popularnością, należy pamiętać, że założenie własnego biznesu zawsze wiąże się z koniecznością poznania specyfiki danej branży. Osoby, które pragną zajmować się czymś nieszablonowym, lecz nie mają zbyt dużej wiedzy i doświadczenia w tym sektorze usług, mogą skorzystać z pomocy i rad specjalistów. Różnego rodzaju wsparcie dla przedsiębiorców zamierzających otworzyć własną pralnię oferują specjalistyczne firmy działające na rynku profesjonalnego sektora pralniczego. Osoby początkujące mogą wziąć udział w szeregu kompleksowych szkoleń branżowych, a także poszerzyć zakres swoich usług w oparciu o wiedzę i doświadczenie ekspertów prowadzących własne zakłady pralnicze.
Jak założyć pralnię?
Do uruchomienia pralni w Polsce nie potrzeba żadnych specjalnych zezwoleń. Należy jednak pamiętać, że lokal, w którym będzie prowadzona działalność, musi spełniać określone wymogi techniczne. Wymogi lokalowe są określone przez prawo, a reguluje je rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 75 w pozycji 690. Aby nasz biznes miał szansę dobrze prosperować, niezwykle ważna jest lokalizacja. Pralnię najlepiej założyć tam, gdzie potencjalni klienci będą mieli „po drodze”. Pożądane są tutaj przede wszystkim takie lokalizacje jak centra handlowe, nowe osiedla mieszkaniowe, centrum miasta oraz okolice centrum biznesowych. Właściciel pralni powinien już na początku ustalić, do kogo ma trafić jego oferta. Usługi profesjonalnego czyszczenia wyrobów tekstylnych możemy skierować do klienta indywidualnego bądź różnego rodzaju firm i instytucji.
Podstawowy sprzęt do pralni
Podstawowym, a zarazem najważniejszym urządzeniem w każdej pralni jest maszyna piorąca nazywana pralnicą przemysłową lub pralnico-wirówką. Maszyny pralnicze nowej generacji oferują najwyższy standard jakości prania. Profesjonalne pralnice są przeznaczone do prania w warunkach przemysłowych, dlatego nadają się do czyszczenia większej ilości tekstyliów. Pralnica przemysłowa realizuje cały cykl operacji, jak pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukanie z podwirowaniami oraz wirowanie końcowe.
Nowości na rynku pralniczym: tunele pralnicze
Pralnictwo przemysłowe, działające zazwyczaj na bardzo dużą skalę, wykorzystuje zaawansowane technologicznie urządzenia nazywane tunelami pralniczymi. Pralnica tunelowa to specjalny typ pralki przemysłowej łączący w sobie praktycznie wszystkie etapy prania na mokro. Najbardziej rozbudowane modele posiadają również barierę higieniczną, czyli funkcję umożliwiającą dezynfekcję i odkażanie wsadu. Tunele pralnicze z barierą higieniczną stanowią standardowe wyposażenie pralni obsługujących szpitale, sanatoria, przychodnie i inne placówki medyczne.
Maszyny do profesjonalnej pralni: magle przemysłowe
W każdej pralni – zarówno wodnej, jak i chemicznej – oprócz maszyn do prania musi znaleźć się także sprzęt służący do wykańczania bielizny fasonowanej i odzieży. Obowiązkowym elementem wyposażenia profesjonalnej pralni są urządzenia do prasowania, m.in. kabiny suszące, stoły prasowalnicze, manekiny formujące i wytwornice pary. Rozwiązaniem zapewniającym najlepszą efektywność wykańczania bielizny mało- i wielkoformatowej są natomiast maglownice przemysłowe. To profesjonalne urządzenia służące do prasowania bielizny płaskiej (pościeli, prześcieradeł, obrusów, zasłon itp.) oraz odzieży roboczej (fartuchów, kitli, kombinezonów itp.). Prasowanie przy pomocy magla opiera się na dociskaniu materiału do gorącego, obracającego się wałka (magle walcowe) lub dociskaniu tkaniny do gładko wypolerowanej niecki przy pomocy specjalnego walca (magle nieckowe). Magle Kannegiesser stosowane w pralniach przemysłowych to bardzo nowoczesne maszyny, które są sterowane przy pomocy komputerowego układu elektronicznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.