O czym należy pamiętać zarządzając flotą samochodową?

Opublikowano:
Autor:

O czym należy pamiętać zarządzając flotą samochodową? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Wielu przedsiębiorców stara się stworzyć własną flotę. Niektóre firmy i agencje są „zmuszone” do tego, aby ją zakupić, podczas gdy w przypadku innych mogą znacznie poprawić pracę i przebieg poszczególnych operacji. Mowa tu choćby o tych transportowych i państwowych. Dziś przyjrzymy się temu, jakie są potencjalne problemy związane z zarządzaniem taborem.

Definicja floty samochodowej

Flota lub tabor to przede wszystkim grupa wielu samochodów będących własnością, lub dzierżawionych przez daną firmę. Rozróżniamy flotę pasażerską i ciężarową w zależności od wielkości i rodzaju samochodu. Przykładem pierwszego rodzaju floty są sieci taksówek, wozy policyjne lub karetki. Tabory mogą być używane przez firmy transportowe lub kurierskie.

Należy pamiętać, że zarządzanie wszystkimi pojazdami nie jest jedynie dodatkowym zadaniem dla pracownika realizującego się na innym stanowisku. Z tego powodu powstała funkcja managera floty, który zajmuje się wyłącznie kwestiami zarządzania flotą. Do jego zadań należą:

  • odpowiedzialne nabycie taboru,
  • kwestie związane z administracją i utrzymaniu pojazdów,
  • kwestie dotyczące ubezpieczenia i przeglądów technicznych,
  • kontrolowania tego, w jaki sposób i kiedy wykorzystywane są pojazdy,
  • analiza raportów generowanych przez monitoring GPS,
  • znajdywanie nowych rozwiązań, które będą miały pośredni/bezpośredni wpływ na skuteczność floty.
Zachowajcie szczególną ostrożność przy selekcji pracowników na to stanowisko. Powinna to być osoba, która rozumie aspekty zarządzania (nie tylko floty, ale i działalności gospodarczej). Przydatne jest również zrozumienie podstaw produkcji motoryzacyjnej i jej pracy. Jego praca obejmuje wiele działań, dlatego najlepiej zatrudnić kogoś nowego na to stanowisko, niż nakładać dodatkowe obowiązki na innych pracowników w firmie.

Monitoring GPS

Często popełnianym błędem w przypadku zarządzania flotą jest brak oprogramowania do monitorowania GPS. Może ono bowiem skutecznie kontrolować czas pracy kierowcy, styl jazdy i czas odpoczynku. Monitorowanie może również określić najkorzystniejszą trasę i sprawdzić zużycie paliwa. Za sprawą raportów analitycznych fleet manager może sprawdzić wydajność floty i wprowadzić odpowiednie zmiany w celu poprawy wydajności.

Ponadto zawsze można rozważyć wynajęcie całej floty, aby nie martwić się sprawami administracyjnymi. Należy również pamiętać, że używane samochody cały czas podlegają eksploatacji, więc ich wartość z czasem spadnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE