- Oprawki dobieramy pod względem kształtu twarzy, koloru oczu, włosów oraz kolorów, które lubimy czy nosimy najczęściej - informuje Aleksandra Kwiatkowska z salonu "Okularnia". - Ważny jest również charakter pracy, np. nauczyciel czy adwokat powinien wybrać stonowane, proste oprawy bez kamieni czy innych ozdób, aby nie skupiać uwagi na własnej osobie. Jednak okulary często traktowane są jako element biżuterii.
Co do zależności koloru oprawek od kolorów włosów należy kierować się zasadami:
włosy blond - oprawki w kolorze złota,
rude - złoto, miedź,
brunetki/bruneci - czerń, czerwień, srebro.
A jakie są nowości? Co jest teraz modne?
- Oprawki okrągłe, kolorowe, panterka. Ale nie każdemu jest w nich dobrze i nie każdemu się to podoba. Modne są również "kocie oczy", retro oraz modele drewniane - dodaje nasza rozmówczyni.
Biorąc pod uwagę kształt twarzy, wyróżniamy następujące typy:
twarz owalna - polecane oprawki kwadratowe i prostokątne, oprawki powinny być minimalnie szersze lub mieć taką samą szerokość jak twarz, aby nie zaburzały naturalnego balansu,
twarz okrągła - oprawy kanciaste, prostokątne lub takie, w których krawędź unosi się do góry w kierunku skroni, należy unikać wąskich oraz filigranowych modeli okularów oraz dużej ilości ozdobników na zewnętrznych krawędziach,
twarz kwadratowa - oprawki lekko zaokrąglone (najlepiej, gdy zaokrąglenie jest u dołu), których górna część ułoży się na linii brwi (to optycznie wydłuży linię szczęki), doskonale będą również pasować okulary bez oprawek.
Tak jak oprawki są sprawą zupełnie indywidualną, tak samo ceny również są na każdą kieszeń. Komplet oprawek wraz z soczewkami w salonie kupimy już od 149 zł.