Jak ciąć koszty ogrzewania?
Najprostsze rozwiązanie to oczywiście grzać mniej. Jest to też wyjście najmniej komfortowe dla mieszkańców, ale niestety wielu z nich właśnie takie kroki będzie musiało podjąć. Wielokrotnie bowiem, zwłaszcza w starym budownictwie, lokatorzy nie mogą zrobić niemal nic, by inaczej wpłynąć na koszt ogrzewania. Co innego osoby, które dopiero stawiają swoje domy. Firma Termocent, zajmująca się między innymi badaniami termowizyjnymi, przekonuje, że jest tu duże pole do popisu.Nowe budynki teoretycznie muszą być stawiane z zachowaniem odpowiednich wymogów, jeśli chodzi o energooszczędność. W praktyce jednak okazuje się, że między projektem a wykonawstwem mogą być znaczne różnice. Na tyle, że nowy, energooszczędny dom, jednak wymaga dodatkowej, nieprzewidzianej w szacunkach energii do ogrzania. Aby przeciwdziałać takim problemom, bardzo rozsądne jest zaangażowanie firmy, czuwającej nad poprawnością przebiegu układania izolacji, czyli przykładowo styropianu czy też wełny mineralnej. Usługi takiej firmy jak https://termocent.com/gdansk/ mogą wydawać się niepotrzebnym kosztem, jednak po zastanowieniu i oszacowaniu, jak duże straty ciepła może powodować niewłaściwie wykonana izolacja, stają się tak naprawdę bardzo uzasadnioną inwestycją.
Nad czym należy czuwać?
Niewłaściwe wykonanie termoizolacji budynku może objawiać się na różne sposoby. Do ich zidentyfikowania bardzo często używa się badań kamerą termowizyjną. Termogram, czyli zapis obrazu cieplnego, wskazuje miejsca chłodne (z których ucieka ciepło) i ciepłe (odpowiednie zaizolowane). Analiza termogramu wymaga wiedzy i umiejętności, ale też i do jego wykonania konieczny jest profesjonalny sprzęt o odpowiedniej czułości. Decydując się skorzystać z oferty firmy przeprowadzającej badania termowizyjne, (jak https://termocent.com/wroclaw/) możemy wykryć między innymi takie usterki wykonawcze jak mostki termiczne. Powstają one najczęściej na połączeniu balkonu i stropu, przy oknach, parapetach, nadprożach. To newralgiczne miejsca, które zawsze trzeba sprawdzić, bo wymagają starannej obróbki, na którą często ekipa wykonawcza nie chce poświęcać odpowiednio długiego czasu lub też nie ma wystarczających umiejętności. Etap wykonawczy pozwala na wniesienie poprawek i naprawę popełnionych błędów. Stąd też właśnie wtedy powinno kontrolować się prace ekipy, właśnie między innymi poprzez obraz z kamery termowizyjnej. Zwlekanie z tym do etapu zamieszkania może spowodować, że usterki będą wymagały bardzo dużego nakładu czasu i środków – np. rozebrania części elewacji i położenia termoizolacji od nowa. Biorąc pod uwagę specyfikę branży budowlanej, może się okazać, że pociągniecie wykonawców do odpowiedzialności nie będzie możliwe i inwestor z problemem zostanie sam. Rachunki za ogrzewanie nie będą zaś należały do najniższych i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał zostać odwrócony w najbliższej przyszłości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.