Panseksualizm – co to takiego?
Panseksualizm (gr. pan „wszystko” i łac. sexus „płeć) to orientacja seksualna (obok biseksualizmu, heteroseksualizmu i homoseksualizmu), która zakłada brak wpływu płci na seksualny pociąg do innych osób. Panseksualiści kładą duży nacisk na emocjonalne i intelektualne zaangażowanie w relację. Nie skupiają się na tradycyjnym, binarnym pojęciu płci (podziale na to, co męskie, a co kobiece). Flaga, która symbolizuje osoby panseksualne składa się z pasów: jaskraworóżowego, żółtego i niebieskiego, następujących po sobie, ułożonych w orientacji horyzontalnej. Barwa różowa oznacza kobiety, niebieska mężczyzn, zaś żółta – osoby niebinarne (w przypadku których prosty podział na męskie i kobiece nie jest brany pod uwagę). Więcej informacji na temat panseksualizmu znajdziesz w tym artykule https://wylecz.to/seks/panseksualizm-czym-jest-czy-to-inna-orientacja/.
Kiedy po raz pierwszy pojawił się termin panseksualizm?
Termin panseksualizm nie został stworzony na przełomie XX i XXI wieku. Pojawiał się znacznie wcześniej. Został ukuty przez Zygmunta Freuda i stanowił ważny element jego psychoanalizy. Wówczas jednak miał zupełnie inne znaczenie niż aktualnie. Panseksualizm odnosił się wówczas do libido jako kluczowego czynnika rozwoju ludzkiej psychiki i bodźca do działania. Carl Jung również podejmował temat panseksualizmu.
Czy między panseksualistą a biseksualistą można postawić znak równości?
Wielu panseksulistów określa się mianem osób biseksualnych. W końcu – według definicji tej pierwszej – uczucia do drugiej osoby są odczuwane bez względu na to, jaką ona płeć biologiczną reprezentuje. Na plan pierwszy wysuwa się osobowość, zachowanie, zainteresowania czy cechy charakteru. Jeśli chodzi o osoby określające się mianem biseksualnych również chodzi o inne aspekty niż o samą płeć drugiej osoby – w końcu są one w stanie odczuwać pożądanie płciowe zarówno do kobiet, jak też do mężczyzn. Niektórzy specjaliści, między innymi polski uznany seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz, uważają, że panseksualizm w niczym nie różni się od biseksualizmu. Patrząc na definicje i wartości każdej z tych orientacji, trudno się z tym zdaniem nie zgodzić.
Słynni panseksualiści XXI wieku
Aktualnie głośne deklarowanie swojej orientacji seksualnej stało się modnym i podchwytywanym przez media tematem. Wielu celebrytów, między innymi Miley Cyrus, Madonna, SIA, Kristen Stewart, Lady Gaga oraz Clary Delevingne. Otwartość mówienia o własnych preferencjach seksualnych wynika z silnej tendencji współczesnego świata do promowania indywidualizmu i samodzielnej identyfikacji z konkretnymi orientacjami seksualnymi. Chodzi również o atencję i autopromocję.