reklama

Po co wykonuje się cyklinowanie parkietu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Po co wykonuje się cyklinowanie parkietu? - Zdjęcie główne

Po co wykonuje się cyklinowanie parkietu?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Drewniane podłogi od bardzo wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Prezentują się one naprawdę dobrze, a ich właściciele cenią je w sposób szczególny za doskonały wygląd oraz solidność wykonania i długi czas użytkowania. Mimo tego, że lite drewno jest niezwykle solidne, z czasem wymaga jednak odnowienia, gdyż w trakcie użytkowania po prostu się niszczy. Nie powinno nas to jednak w sposób szczególny martwić, gdyż drewnianą podłogę można po prostu odnowić. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na panele wykonane z produktów drewnopodobnych czy też płytki lub inny rodzaj wykończenia podłogi, odnowienie jej nie będzie w możliwe. Jak zatem wygląda element pakietu? kiedy warto go dokonać? Na czym polega cyklinowanie parkietu? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu.

Co to jest cyklinowanie parkietu?

Nie bez powodu ludzie tak chętnie decydują się na naturalne drewno. Wybór go na wykończenie naszych podłóg ma tak naprawdę bardzo wiele zalet. Między innymi takie rozwiązanie jest eleganckie i przyjemne w dotyku. Wspomnieliśmy również o tym, że nadaje się do renowacji, co jest ogromną jego zaletą. właściwości drewna, wynikające z jego budowy sprawiają, że można je stopniowo szlifować, odsłaniając tym samym jego kolejne warstwy. Dlatego też nawet stara drewniana podłoga może świetnie się prezentować, kiedy zostanie poddana renowacji. cyklinowanie podłóg to proces polegający na szlifowaniu drewnianych nawierzchni, przy użyciu specjalnej maszyny, którą nazywamy cykliniarką.  maszyna ta została wyposażona w odpowiednie tarcze lub pasy z papieru ściernego. Ponadto podczas renowacji drewnianych podłóg stosuje się inne urządzenia szlifierskie, by tym samym móc odnowić je kompleksowo i nawet w trudno dostępnych miejscach. Podczas samego cyklinowania dochodzi do starcia wierzchniej warstwy zabezpieczającej naszą podłogę oraz również ściana jest górna warstwa drewna. Podczas jednego szlifowania najczęściej usuwa się około jednego lub dwóch mm materiału. Wtedy też odsłaniamy świeżą warstwę drewna, a tym samym nasza podłoga pozostaje bez niedoskonałości, takich jak wgniecenia, przebarwienia czy zabrudzenie. Oznacza to więc, że cyklinowanie podłóg sprawia, że drewniana posadzka odzyskuje swój dawny blask i wygląda zupełnie jak nowa. Oczywiście cyklinowanie podłóg nie jest zabiegiem który należy wykonywać często. Kluczowe jest tutaj to, jak zniszczona jest podłoga, ale musimy pamiętać, że zabieg ten wykonuje się co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. cyklinowanie podłóg może znaczy jasne wykonać samodzielnie, aczkolwiek zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania profesjonalnej ekipie, która przeprowadzi cały ten proces sprawnie i solidnie.

W jakim celu wykonuje się cyklinowanie podłóg?

wspomnieliśmy już o tym, że cyklinowanie podłóg to podstawowy zabieg, który możemy przeprowadzić na drewnianej posadzce. Taka renowacja niesie ze sobą wiele zalet, o których powinniśmy pamiętać. Przede wszystkim umożliwia ona przywrócenie podłodze estetycznego wyglądu i ponowne jej lakierowanie, olejowanie lub malowanie farbami. Istotny jest także to, że sam zabieg renowacyjny możliwy jest do przeprowadzenia na wielu gatunkach drewna, o ile nadal pozwala na to stan techniczny posadzki. Jeżeli jednak drewniana podłoga jest mocno zniszczona, wilgotna lub drewno po prostu napęczniało, musimy wiedzieć o tym, że cyklinowanie nie będzie tutaj możliwe. W takim przypadku należy wymienić podłogę drewnianą na nową.

Oprócz tego, że możemy odnowić wygląd naszej podłogi, możliwe jest również w sprawie nie tego, że będzie ona wyglądała jak świeża. Ponadto cyklinowanie podłóg sprawia, że wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz nierówności zostają zniwelowane. Szlifowanie nawierzchni może usunąć nawet tego typu zabrudzenia, które wyniknęły w drewno. W przypadku różnego rodzaju wgnieceń czy zarysowań, także to będzie doskonałe rozwiązanie. Zaletą tego zabiegu renowacyjnego jest również jego koszt. Cyklinowanie podłóg będzie znacznie tańsze niż konieczność zamontowania nowej posadzki. Jak już wspomnieliśmy, zaletą tego zabiegu jest również to, że może zostać on wykonany przez nas samodzielnie, aczkolwiek lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego specjalistą, by tym samym uniknąć różnego rodzaju błędów, które mogą nas sporo kosztować i wpłynąć na wygląd drewnianej podłogi.

Podsumowanie

niewątpliwie cyklinowanie parkietu jest popularnym zabiegiem renowacyjny mi. należy jednak wspomnieć jeszcze o tym, że wymaga on od nas całkowitego opróżnienia pomieszczenia, w którym ma zostać wykonany. Należy zatem usunąć wszelkie meble, które stoją na podłodze, a także powinniśmy liczyć się z faktem, że opuszczenie mieszkania na kilka lub kilkanaście dni okaże się konieczne.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE