Po jakim czasie nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT osobie fizycznej?

Opublikowano:
Autor:

Po jakim czasie nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT osobie fizycznej? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą i będący płatnikiem VAT ma prawo wystawiać faktury VAT tak innym przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym. Różnica polega jednak na tym, że sprzedaż towarów czy usług innemu podmiotowi gospodarczemu rodzi niekwestionowany obowiązek wystawienia faktury VAT, a sprzedaż osobie fizycznej – daje taką możliwość, a obowiązkiem staje się dopiero w przypadku wyraźnego żądania wydania takiego dokumentu.

Faktura dla osoby fizycznej, inaczej zwana fakturą imienną, wystawiana jest kontrahentom nie deklarującym celów gospodarczych dokumentowanej transakcji. Jest to dokument, który nie podlega obowiązkowemu podaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP), ponieważ taki nabywca nie ma obowiązku posiadania takowego i nie jest w tym przypadku uznawana za podatnika VAT. Zwolnienie z podania numeru NIP jest w zasadzie jedyną różnicą widoczną w treści faktury pomiędzy dokumentem imiennym a wystawianym dla przedsiębiorcy.
Faktura imienna jest dowodem transakcji zachodzącej pomiędzy podmiotem gospodarczym (firmą) a osobą, która dokonuje jej dla celów prywatnych, a nie swojej działalności gospodarczej.

Sprzedaż towarów osobom fizycznym nie wiąże się z obowiązkowym wystawieniem faktury VAT, niemniej w sytuacji, gdy nabywca zwróci się z taką prośbą, sprzedawca powinien wystawić odpowiedni dokument. Podstawą prawną jest art. 106 ust. 4 Ustawy o VAT, który stwierdza brak obowiązku wystawiania faktur osobie fizycznej bez jej wyraźnego żądania.

Wspomniana ustawa o VAT w art. 106i ust. 6 wskazuje, że podatnik ma obowiązek wystawienia faktury na wyraźne żądanie klienta w określonych terminach, które liczy się dwojako. W zależności od sytuacji wydanie dokumentu musi nastąpić:

  • Jeżeli żądanie wystawienia faktury miało miejsce przed końcem miesiąca, w którym nastąpiła dostawa, zakończenie wykonywania usługi lub otrzymanie całości bądź części zapłaty, to dokument powinien być wydany do piętnastego dnia licząc od dnia zgłoszenia żądania.
  • Jeżeli żądanie wystawienia faktury zgłoszono w miesiącu następnym po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa, zakończenie wykonywania usługi lub otrzymanie całości bądź części zapłaty, to dokument powinien być wydany do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakończono wykonywanie usługi lub wydano/dostarczono towar.
Według art. 106b ust. 3 ustawy o VAT obowiązek wystawienia faktury ustaje, jeżeli nabywca zgłosi żądanie po upływie 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło wydanie towaru lub zakończenie prac przy wykonywaniu usługi na jego rzecz. Sprzedawca jednak zachowuje prawo do wystawienia takiego dokumentu pomimo upływu trzymiesięcznego terminu i wobec takiej prośby pozostaje to kwestią jego uznania i dobrej woli.

Warto jednak pamiętać, że od wyżej wspomnianej zasady braku obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym istnieją istotne wyjątki. Zgodnie z art. 106b ustawy o podatku VAT osoba, która prowadzi działalność gospodarczą i podlega podatkowi od towarów i usług, zobowiązana jest do wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż wysyłkową (z terytorium i na terytorium kraju) oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W pozostałych przypadkach, o ile kontrahent nie zwróci się z wyraźną prośbą o fakturę w terminie do 3 miesięcy, sprzedawca zobowiązany jest wprowadzić transakcję do ewidencji przez kasę fiskalną i wydania nabywcy paragonu, bez jego żądania. Jeżeli podatnik nie jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej operację należy wykazać w dziennej ewidencji sprzedaży.

Porady dla przedsiębiorców dostarczył portal Faktury.pl oferujący usługę wystawiania faktur online.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE