Reklama

Polip żołądka - charakterystyka

Opublikowano:
Autor:

Polip żołądka  - charakterystyka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Polip żołądka jest nieprawidłowym uwypukleniem ściany żołądka do wewnątrz. Najczęściej wykrywa się go przypadkowo podczas gastroskopii i diagnozowania innych chorób układu pokarmowego.

Polip żołądka – charakterystyka

Schorzenie dotyka w równym stopniu kobiety i mężczyzn. Najczęściej dotyczy to osób po 60. roku życia. Polipy zazwyczaj występują w liczbie mnogiej, a objawami są krwawienie lub niedrożność przewodu pokarmowego, której oznaką są wymioty. Warto jednak pamiętać, że około 90% polipów jest bezobjawowych. Polip może mieć charakter nowotworowy, dlatego wszystkie tego rodzaju zmiany zostają przebadane pod mikroskopem. W celu pobrania tkanki wykonuje się usunięcie całej zmiany chorobowej, jeśli nie ma ona większej średnicy niż 1cm, albo wykonuje się biopsję. Dzięki badaniom histopatologicznym diagnozuje się charakter polipa i wdraża konkretny plan leczenia. W celu ocenienia specyfiki polipa, najlepiej skorzystać z usług zaufanych gabinetów lekarskich, które wykonują kompleksowe badania wykorzystując wysokiej klasy sprzęt medyczny. Przykładem takiej placówki jest https://chirurgia-onkologia.com.pl/leczenie-polipow-zoladka/ , gdzie diagnozuje się i leczy wiele rodzajów nowotworów.

Polip dna żołądka, hiperplastyczny i gruczolakowy

W zależności od rodzaju polipa, jego plan leczenia jest inny. Polip dna żołądka najczęściej jest niezłośliwy. W celu zdiagnozowania rodzinnej polipowatości gruczolakowatej wykonuje się u pacjenta kolonoskopię. Zazwyczaj polipy ulokowane są w trzonie oraz dnie żołądka i mają 1-5 mm średnicy. Polipy hiperplastyczne bardzo często występują w połączeniu z zapaleniem błony śluzowej żołądka. Zazwyczaj nie są to zmiany nowotworowe, ale ich występowanie zwiększa ryzyko pojawienia się raka żołądka. Polip gruczolakowy pojawia się przed nowotworem żołądka. Leczenie polega na endoskopowym usunięciu zmiany chorobowej i obserwacji pozostałej błony. Po 6 lub 12 miesiącach od zabiegu wykonuje się kontrolę endoskopową.

Polipy hamartomatyczne i związane z leczeniem lekami osłonowymi

Polip hamartomatyczny najczęściej pojawia się w części odźwiernikowej i nie ma charakteru nowotworowego. W przypadku genetycznych uwarunkować występowania tego typu polipów, zwiększa się ryzyko pojawienia się raka przewodu pokarmowego, nowotworu sutka, trzustki i płuc. Wyróżnia się również polipy związane z leczeniem preparatami osłonowymi na żołądek. Takie zmiany mają do 1 cm średnicy i najczęściej ustępują po 3 miesiącach od zaprzestania przyjmowania danego leku.

Jak widać, polip nie zawsze ma charakter nowotworowy. Wiele typów może jednak przyczynić się do pojawienia się raka przewodu pokarmowego, albo żołądka. Po wykryciu polipa, istotna jest właściwa diagnostyka i odpowiedni plan leczenia. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy cieszą się zaufaniem i wysoką renomą wśród pacjentów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE