Poliwęglan - najpopularniejsze rodzaje płyt i ich zastosowanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poliwęglan - najpopularniejsze rodzaje płyt i ich zastosowanie - Zdjęcie główne

Poliwęglan - najpopularniejsze rodzaje płyt i ich zastosowanie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Poliwęglan to jeden ze znanych zamienników szkła, który doceniany jest zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i wszystkie osoby, które korzystają z tworzyw sztucznych do domowego majsterkowania. W sklepach znajdziemy różne jego rodzaje, m.in. poliwęglan komorowy bezbarwny. Czym te poszczególne typy się charakteryzują? Postaramy się streścić najważniejsze informacje na ten temat.

Poliwęglan - jakie jego rodzaje znamy?

Poliwęglan to tworzywo sztuczne, które składa się z polimerów będących estrami kwasu węglowego. W swojej podstawowej postaci jest przezroczysty i dlatego służy jako jeden z zamienników szkła. Tę rolę zawdzięcza m.in. dobrej przepuszczalności światła oraz odporności na stłuczenia. Poliwęglan można też podzielić na kilka rodzajów. Ze względu na budowę klasyfikujemy płyty poliwęglanowe na dwa typy:

Poliwęglan komorowy (bezbarwny i barwiony)
Poliwęglan lity (bezbarwny i barwiony)
 

Zarówno płyty komorowe, jak i te w wersji litej, są otrzymywane jako arkusze bezbarwne, jednak można nadać im dowolny kolor. Najczęściej występuje w dwóch podstawowych barwach (oprócz przezroczystego): mlecznej (zwanej też opalem) oraz brązowej (nazywanej dymionym). Dziś omówimy dwie odmiany poliwęglanowych arkuszy - poliwęglan komorowy bezbarwny oraz poliwęglan lity mleczny.

Poliwęglan komorowy bezbarwny i poliwęglan lity mleczny - czym się wyróżniają?

Poliwęglan komorowy bezbarwny to podstawowa wersja poliwęglanu komorowego, zwanego również kanalikowym. Jest on produkowany z żywicy poliwęglanowej metodą koekstruzji. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej budowie z występującymi na całości arkusza kanalikami. Są to otwarte komory, widoczne na krawędziach płyty, które przy montażu trzeba zabezpieczyć przed wnikaniem brudu i wilgoci. Poliwęglan komorowy bezbarwny cechuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Przewyższa w tym względzie poliwęglan lity, jest więc stosowany w budownictwie w szerszym zakresie - przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaju pokryć dachowych, od wiat na przystankach po obiekty małej architektury ogrodowej.

 

Poliwęglan lity posiada jednolitą strukturę i przypomina gładką taflę szkła. W podstawowej wersji również jest przezroczysty, jednak można go barwić. Poliwęglan lity mleczny to bardzo estetyczna odmiana o ładnym mleczno białym kolorze. Przepuszcza on mniej światła niż w wersji bezbarwnej, co może jednak być atutem, gdy chcemy ograniczyć w jakimś miejscu stopień nasłonecznienia.

 

Poliwęglan komorowy bezbarwny i poliwęglan lity mleczny to jedne z najpopularniejszych rodzajów poliwęglanu, które często można spotkać w budownictwo i przemyśle. Warto więc zawsze zasięgnąć wiedzy zarówno o samym tworzywie, jakim jest poliwęglan, jak i o innych jego odmianach, aby móc wybrać w razie potrzeby najlepszą z nich.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE