Reklama

Pompy ciepła i fotowoltaika - rozwiązania dla nas i środowiska

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Pompy ciepła i fotowoltaika - rozwiązania dla nas i środowiska - Zdjęcie główne

Pompy ciepła i fotowoltaika

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Emisja dwutlenku węgla i zanieczyszczenie powietrza wciąż rośnie, nie tylko z winy gigantów produkcyjnych, ale również przez użytkowników tradycyjnych pieców na paliwo stałe, takie jak węgiel, ekogroszek i inne. Można i trzeba temu zaradzić. Idąc ulicami naszych miast czy wsi, wciąż możemy zobaczyć kopcące ciemnym dymem domy. Z czego to wynika? Najczęściej jest to niskiej jakości opał, ale zdarza się również, iż domownicy do palenia w piecu wykorzystują śmieci. W efekcie czego trują siebie, sąsiadów oraz całe nasze środowisko...

Montaż pompy ciepła, czyli termomodernizacja domu

By ograniczyć emisję dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów powstały pompy ciepła. Są to nowoczesne i ekologiczne urządzenia, które tak samo jak piec mogą ogrzać nasz dom, ale również wodę użytkową. Dzielimy je ze względu na źródło energii, z którego pobierają ciepło tj: powietrzne, gruntowe oraz wodne. 

Najczęściej wybieraną ze względu na cenę, jakość oraz możliwości inwestorów są modele pobierające ciepło z powietrza. Zasada działania tych urządzeń jest taka sama bez względu na ich typ: wykorzystując procesy fizyczne (sprężanie i rozprężanie gazu) przenoszą ciepło z jednego ośrodka (powietrze, grunt lub woda), do drugiego (najczęściej woda w naszej instalacji CO / CWU). 

Do działania potrzebują jedynie prądu, jednakże nie działają one jak piece elektryczne. Dlatego dobrze dobrana pompa ciepła nie powinna generować większych rachunków za prąd w okresie grzewczym niż te za opał. (jednakże ważne są też inne warunki: docieplenie budynku czy odbiorniki ciepła)

Fotowoltaika - twój własny prąd ze słońca

Drugim typem instalacji, która pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla jest mikroinstalacja fotowoltaiczna na twoim budynku lub na gruncie. Za pomocą ogniw solarnych, wystawionych na działanie promieni słonecznych możesz produkować prąd, który wykorzystasz w ciągu dnia, a nadmiar wyprodukowanej energii możesz sprzedawać do zakładu energetycznego.

Moc instalacji z reguły jest dobierana, tak aby pokrywała zapotrzebowanie na energię elektryczną danego budynku. Wszystko po to, by zniwelować lub ograniczyć opłaty za prąd, tylko do tych wynikających z zapisów umowy z zakładem energetycznym.

Dofinansowania na ekologiczne instalacje

Niestety oba typy instalacji nie należą do najtańszych. Jednakże patrząc na rosnące ceny paliw oraz podwyżki cen prądu, taka inwestycja z każdą kolejną podwyżką szybciej się zwraca. Ponadto w przypadku oddanych do użytku domów, gdy decydujemy się na wymianę źródła ciepła na pompę ciepła i/lub montaż fotowoltaiki, możemy uzyskać dofinansowanie z państwowych programów. 

Jednym z najkorzystniejszych jest program “Czyste Powietrze”, który pozwala średnio pozyskać nawet 13 500 zł na wymianę pieca oraz nawet 5 000 zł na montaż paneli fotowoltaicznych. 

W przypadku samego montażu paneli solarnych możemy otrzymać tylko do 3 000 zł z programu Mój Prąd. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu inwestycji i skorzystanie ze znacznie lepszych warunków programu Czyste Powietrze.

Dodatkowo jeśli zachowamy faktury z wykonanych prac, możemy skorzystać z tzw. “ulgi termomodernizacyjnej”, która pozwala na odliczenie kwoty faktur od podstawy opodatkowania.

A2 Energy - instalatorzy pomp ciepła i fotowoltaiki

W naszym regionie od niedawna działają specjaliści z firmy A2 Energy. Właściciele firmy związani są z tą branżą od lat, i bardzo szybko zyskują zadowolonych, z ich usług klientów w całym województwie łódzkim, ale nie tylko.

Pracownicy firmy chętnie Państwu doradzą w zakresie termomodernizacji domu, wymiany źródła ogrzewania oraz montażu pompy ciepła i fotowoltaiki. Ponadto, by zachęcić do korzystania ze swoich usług oferują bezpłatną pomoc w pozyskaniu dofinansowania na montowane przez nich instalacje. 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE