reklama
reklama

Rodzaje kombajnów rolniczych. Które są najpopularniejsze? Gdzie zaopatrywać się w części zapasowe?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rodzaje kombajnów rolniczych. Które są najpopularniejsze? Gdzie zaopatrywać się w części zapasowe? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleOsoby postronne utożsamiają kombajn rolniczy z kombajnem zbożowym. Ktokolwiek prowadzi jednak uprawę buraków, ziemniaków, marchwi, cebuli i innych roślin, wie jednak doskonale, że bez tej maszyny trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek zbiory. Kombajn przyspiesza i ułatwia pracę, a jednocześnie jest precyzyjny, przez co nie generuje strat. Jakie kombajny są najpopularniejsze w polskich gospodarstwach? Na jakie ich awarie powinniśmy być przygotowani?
reklama

Kombajn zbożowy – podstawa gospodarstwa

Już sama nazwa kombajnu (od ang. combine – łączyć), zdradza najważniejszą cechę tego pojazdu – stanowi on tak naprawdę zestaw różnych maszyn, połączonych w funkcjonalną całość. To dlatego poszczególne podzespoły kombajnu odpowiadają za różnego typu zadania. W przypadku kombajnu zbożowego chodzi o koszenie zbóż, ich młócenie oraz transport ziaren. Z uwagi na tak złożoną budowę, a także na trudne warunki pracy (duże zapylenie, najczęściej również upał), pewne części kombajnu zbożowego, takie jak pasy napędowe i łożyska, zużywają się dość często i zawsze warto mieć je pod ręką. Wybierz sprawdzony sklep rolniczy online, który zagwarantuje wysoką jakość produktów, ich dostępność oraz szybką dostawę.  

reklama

Kombajn buraczany – maszyna wielozadaniowa

Kompleksową maszyną przyspieszającą zbiór buraków jest kombajn buraczany. Urządzenie ogławia bulwy z liści, jednocześnie wykopując je wraz z korzeniami, a następnie oczyszcza buraki i gromadzi w zasobniku. Sercem pojazdu jest system obracających się taśm, a największymi wrogami urządzenia są przeciągające się prace oraz uszkodzenia mechaniczne. Na https://lebko.pl/czesci-maszyn/technika-wyorywania/technika-wyorywania-burakow/ znajdziesz części zamienne do kombajnów buraczanych i innych maszyn rolniczych. Dzięki ofercie sklepu internetowego przygotujesz się na konieczność okresowej wymiany m.in. łożysk z pokrywami, rolek, wałków oraz osłon.  

reklama

Kombajn ziemniaczany – nie tylko do ziemniaków

Podobnie jak inne kombajny, również kombajn ziemniaczany służy do wykopywania, oczyszczenia i transportu płodów rolnych. W tym przypadku są to głównie ziemniaki, ale ten sam typ kombajnu nada się również do zbioru cebuli. Bulwy są oczyszczane z łęcin i gleby. Poza samojezdnymi kombajnami wyróżnia się także kopaczki montowane do ciągnika. Do najczęstszych usterek kombajnów ziemniaczanych należą uszkodzenia tarcz sortujących i ochronnych, prętów i pasów przenośnika, a także lemieszy – i to właśnie te części zamienne warto trzymać w zapasie.  

Kombajny do warzyw – co mogą zbierać?

Poza najpopularniejszymi wymienionymi kombajnami istnieją również maszyny przystosowane do zbiorów wielu innych warzyw – np. marchwi, ogórków czy kapusty. Stanowią one nieocenioną pomoc dla właścicieli gospodarstw, znacznie skracając i upraszczając cały proces. Poza kombajnami umożliwiającymi wyłącznie wykopanie i transport marchwi istnieją też bardziej zaawansowane urządzenia, umożliwiające wykopywanie całych rzędów i ścinanie naci.  

reklama

Kombajny do roślin sadowniczych – na drzewa i krzewy

Istnieje również cała kategoria kombajnów przeznaczonych do zbioru roślin sadowniczych. Przede wszystkim chodzi o rośliny jagodowe: borówki, porzeczki, maliny czy agrest. Do mniej typowych kombajnów sadowniczych należą te, które ułatwiają zbiory jabłek, wiśni czy czereśni. Najbardziej zaskakiwać może fakt, że maszyna taka nie powoduje uszkodzeń owoców, które dyskwalifikowałyby je do większości zastosowań. Kombajny owocowe wykorzystują systemy przetrząsarek, przedmuchiwaczy i podajników wodnych.  

Kombajny do lnu i bawełny – maszyny do zadań specjalnych

Do nietypowych kombajnów należą również te przeznaczone do zbioru roślin, z których wykonujemy tkaniny – czyli lnu i bawełny. Kombajn do lnu ma łatwiejsze zadanie – wyrywa całą roślinę i obrywa główki, może również wiązać słomę lnianą w snopki. Kombajn przeznaczony do zbioru bawełny przypomina ten zbożowy – heder zbiera główki, które następnie trafiają do części rolującej. Efektem pracy urządzenia jest bela bawełny. Z uwagi na niesprzyjające warunki klimatyczne, w Polsce kombajn ten jest stosowany rzadko.  

reklama

Inne typy kombajnów – do czego mogą służyć?

Oprócz kombajnów do zbioru istnieją również kombajny przeznaczone do innych zadań. Maszyny te mogą siać i sadzić pewne rośliny (m.in. truskawki). Inne modele odpowiadają za zabiegi agrotechniczne takie jak zbieranie kamieni. Niezależnie od przeznaczenia, awariom ulegają przede wszystkim części kombajnów narażone na duże obciążenia. To dlatego warto zadbać o stały dostęp do sprawdzonych części zapasowych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama