reklama

Rodzaje rowerów. Jaki typ będzie najlepszy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rodzaje rowerów. Jaki typ będzie najlepszy? - Zdjęcie główne

Rodzaje rowerów. Jaki typ będzie najlepszy?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleNa rynków dostępnych jest wiele różnorodnych modeli rowerów, różniących się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale i zastosowaniem. Jaki rower kupić, aby móc z niego korzystać w satysfakcjonujący sposób? Warto zapoznać się przynajmniej z podstawowymi informacjami odnośnie poszczególnych typów aby wybrać ten, który w danym przypadku będzie się sprawdzał najlepiej.

Rowery górskie

Jeszcze kilka lat temu to właśnie one cieszyły się największym zainteresowaniem, a tym samym były najczęściej kupowane przez rowerzystów. Takie modele konstrukcyjnie są przystosowane do jazdy nawet po bardzo trudnym terenie. Najbardziej uniwersalnym typem rowerów górskich jest Cross Country (XC). Warto pamiętać o tym, że rowery górskie będą się najlepiej sprawdzały w przypadku osób, które jednośladem poruszają się po drogach innych niż nawierzchnie asfaltowe. Takie rowery nie będą się sprawdzały w jeździe po mieście. Mają zbyt szerokie jak na utwardzone powierzchnie opony, a więc taka jazda zamiast sprawiać przyjemność, będzie męcząca i uciążliwa.

Rowery crossowe

Poszukiwacze uniwersalnych rozwiązań powinni stawiać na zakup modeli crossowych. Opony są tu znacznie węższe niż w rowerach górskich, a co za tym idzie popularne crossy będą się dobrze sprawdzały nie tylko w lasach i na pozamiejskich szlakach, ale również na utwardzonych asfaltowych nawierzchniach w mieście. Pozycja rowerzysty przyjmowana w czasie jazdy jest dość komfortowa, a przy tym pozytywnie wpływa na szybkość poruszania się rowerem. Dla zwiększenia wygodny wielu producentów rowerów crossowych decyduje się na zastosowanie regulacji wsporników kierownicy. Dzięki temu rowerzysta ma znacznie więcej możliwości dopasowania pozycji do własnych potrzeb. Rowery crossowe doskonale sprawdzą się zarówno w zastosowaniu w turystyce, jak i codzienny środek transportu do szkoły czy pracy.

Rowery trekkingowe

Rowery trekkingowe są pod wieloma względami podobne do rowerów crossowych, choć istnieje pomiędzy nimi klika dość znaczących różnic. Przede wszystkim te modele trekkingowe fabrycznie wyposażone są w elementy, których brakuje w rowerach trekkingowych. Chodzi tu przede wszystkim o błotniki, bagażnik czy oświetlenie. Także jazda na nich przez wielu uznawana jest za znacznie bardziej komfortową. Dobra geometria ram sprawia, że w tym przypadku możliwe jest nawet swobodne przewożenie bagażu. Kolejnym atutem rowerów trekkingowych jest możliwość swobodnej regulacji wsporników kierownicy.

Rowery miejskie

Rowery miejskie to modele, które jak sama nazwa wskazuje bardzo często widoczne są na ulicach miast, szczególnie tych dużych i zakorkowanych, gdzie przemieszczanie się samochodem czy komunikacją miejską jest niezwykle uciążliwe. W porównaniu do wielu innych typów rowerów te posiadają fabryczne pełne wyposażenie (błotniki, osłona na łańcuch, oświetlenie, bagażnik, błotniki, podpórkę, często również posiadają specjalne kosze umiejscowione na kierownicy). Ze względu na specyficzną konstrukcję, rowerzyści korzystający z modeli miejskich w czasie jazdy przybierają mocno wyprostowaną pozycję. Dlatego też producenci, dla zapewnienia większego komfortu jazdy, w tego typu rowerach stosują szerokie i miękkie siodełka. Rowery miejskie nie pozwalają na rozwinięcie zawrotnych prędkości w czasie jazdy. Wręcz przeciwnie, przeznaczone są do spokojnej jazdy w mieście z jednego punktu do drugiego.

Rowery szosowe

Rowery szosowe są szybkie, zwrotne i bardzo lekkie. Są do modele przeznaczone do poruszania się po równych, twardych nawierzchniach. Takie jednoślady wykorzystywane są przede wszystkim do wyścigów rowerowych. W czasie jazdy rowerzysta przyjmuje aerodynamiczną sylwetkę dość specyficzna która jednak jak przekonuje wielu rowerzystów jest dość wygodna.

O czym należy pamiętać kupując rower?

Jaki rower kupić, aby jego użytkowanie było wygodne i satysfakcjonujące? Przede wszystkim należy dopasować wybór jednośladu do własnych indywidualnych potrzeb, a także zadbać o to, by jazda była możliwie jak najbardziej bezpieczna. więcej na ten temat na: https://dbay.pl/blog/jaki-rower-kupic/
Wybierając konkretny model należy również zwrócić uwagę na:
- rozmiar ramy - jest to parametr, który ma większy wpływ na komfort jazdy niż mogłoby się komuś wydawać;
- ułożenie siodełka i kierownicy - najwygodniejsze będą te modele, które nie wymuszają pozycji w czasie jazdy, a dają możliwość samodzielnego wyregulowania pewnych parametrów;
- amortyzację - to należy mieć na uwadze przede wszystkim w przypadkach, w których jazda będzie się odbywać po nierównych terenach.
Wybór roweru zależy również od tego, czy będzie wykorzystywany do jeździe po mieście czy poza nim. Ważne jest również to, czy będzie służył do uprawiana sporów rowerowych czy wykorzystywania go do wycieczek turystycznych lub po prostu jako środek transportu.

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE