Bateria – jaki rozmiar i moc?
Rowery elektryczne wykorzystują różne wersje akumulatorów litowo-jonowych. Taka sama technologia jest stosowana w pozostałych pojazdach elektrycznych. Baterie te szybko się ładują przy stosunkowo niskiej masie całkowitej. Akumulator może być zamontowany w kilku różnych miejscach na rowerze. Najczęściej jest przymocowany do dolnej rury, skąd można go łatwo wyjąć. Czasami jest mocowany na tylnym bagażniku. Bateria w droższych modelach jest zintegrowana z dolną rurą w pobliżu suportu. Ogólną zasadą przy doborze rozmiaru baterii jest zwracanie uwagi na najlepszy rozmiar i jakość, na jaką pozwala przeznaczony na ten cel budżet. Wydajność będzie mierzona w watogodzinach (wh), co jest ważne przy rozważaniu zasięgu roweru.
Zasięg e-roweru
Zaczynając zwyczajną podróż z naładowaną do pełna baterią, nikt nie powinien mieć problemu z jej rozładowaniem w trakcie jazdy. Jednak jeśli chodzi o ładowanie, kluczowy będzie „zasięg”, czyli całkowita odległość, którą można przebyć, zanim zabraknie energii. Im większy zasięg, tym rzadsza potrzeba ładowania baterii. Posiadając silnik 300w i baterię 300wh, teoretycznie przy maksymalnej mocy, jazdy starczy na godzinę. W praktyce jednak zmiennych jest nieco więcej. Akumulator nigdy nie będzie w pełni naładowany przez cały czas. Niektórzy będą oferować ustawienia środowiskowe, które przedłużą żywotność urządzenia.
Trasa docelowa
Przy dobieraniu idealnego roweru kluczowe jest określenie docelowej trasy, którą planuje się pokonywać. Znaczenie ma miejsce zamieszkania, potrzeba ciągłego wchodzenia i schodzenia po schodach, a także inne podstawowe wymagania dotyczące dojazdów. Rowery elektryczne są idealne do dojazdów do pracy lub zakupów z dodatkowym ładunkiem. Na wielu większości modelów znajduje się uchwyt na bagaż. Biorąc pod uwagę jazdę rekreacyjną, warto wziąć pod uwagę zasięg i wagę akumulatora.
Podsumowanie
Rower elektryczny to genialna alternatywa dla samochodów, motorów i innych środków komunikacji. Pozwala na sprawne i szybkie dostanie się z punktu A do B w przyjazny dla środowiska sposób. Warto jednak przyjrzeć się jego charakterystyce i dobrać właściwości danego modelu do potrzeb użytkownika.