Czym jest i jak działa magazyn czasowego składowania?
Magazyn czasowego składowania towarów jest jednym z kilku typów magazynów, pozostających na stałe pod nadzorem celnym. Jest to miejsce, do którego trafiają transportowane towary, które ze względu np. na braki w dokumentacji nie mogą przejść odprawy. W takim przypadku towar aż do momentu prawidłowego wyplenienia dokumentacji pozostaje w magazynie, w którym jednak nie może znajdować się dłużej niż 90 dni. Obowiązkiem przedsiębiorcy, którego towar znajduje się w magazynie czasowego składowania jest zgłoszenie towaru z zastosowaniem specjalnej deklaracji czasowego składowania.
Czym jest i jak działa skład celny?
Skład celny podobnie jak magazyn czasowego składowania jest magazynem pozostającym pod dozorem Służb Celnych. Jest to miejsce, w którym składowane są przede wszystkim towary pochodzące spoza obszaru celnego Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy przechowujący swój towar w tym miejscu nie muszą uiszczać czasowo opłat związanych z cłem i podatkami. Obowiązuje to jednak wyłącznie do momentu, w którym towar opuszcza magazyn.Składy celne można podzielić na składy publiczne oraz prywatne. W pierwszym przypadku swoje towary w tym miejscu umieszczają różnego rodzaju podmioty gospodarcze, a przechowywanie towarów stanowi pewnego rodzaju usługę. Natomiast prywatne składy celne przeznaczone są wyłącznie dla jednego podmiotu gospodarczego, który czasowo przechowuje w nim swoje towary importowane/reeksportowe. Warto widzieć, że w przypadku umieszczenia towaru w składzie celnym możliwe jest jego etykietowanie, przepakowywanie czy konfekcjonowanie. Towar może być wydawany partiami, co ze względu na cło i podatki często jest korzystnym rozwiązaniem dla właścicieli ładunku.
Ze względu na to, że składy nadzorowane są przez odpowiednie ograny celne - zanim rozpoczną swoje funkcjonowanie, konieczne jest uzyskanie stosownego pozwolenia. Przechowywanie towaru w składzie celnym jest korzystne pod wieloma względami. Dzięki takim miejscom nie ma konieczności odsyłania towaru niespełniającego wymogów formalnych. Zamiast tego przeprowadzana jest procedura naprawcza, w efekcie której towar może opuścić miejsce składowania i zostać wprowadzony do obrotu. Najczęściej procedura naprawcza obejmuje działania takie jak:
- nanoszenie na magazynowane produkty oznaczenia CE,
- umieszczanie na produktach etykiet zawierających tłumaczenie informacji naniesionych na nie w języku producenta,
- uzupełnienie dokumentacji i deklaracji niezbędnych do przepuszczenia towaru przez granicę,
- czynności pomagające w doprowadzeniu towaru do stanu, w którym będzie on spełniał wszystkie wymogi prawa.