Co jest potrzebne do otworzenia e-sklepu?
Otworzenie sklepu internetowego często przedstawia się, jako czynność prostą, szybką i umożliwiającą łatwe zarabianie pieniędzy. To prawda, że dostępne są systemu oprogramowania e-commerce, które można uruchomić w naprawdę krótkim czasie. Sklepu nie trzeba projektować od początku, można zaufać dostawcom, czyli platformom SaaS, które oferują przeróżne szablony. Dostosowane graficznie i użytkowo do różnych branż i wielkości sklepów, czekające tylko na wdrożenie i konfigurację. Nie ma też problemu z doborem asortymentu. Zarówno oprogramowanie sklepów, jak i pośredniczące (np. Baselinker) pozwala na integrację dziesiątek, jeśli nie setek., hurtowni. Mapowanie kategorii, określenie interesujących nas producentów, ustalenie narzutów – to wystarczy, by do sklepu wgrały się tysiące przeróżnych produktów, które możemy zacząć sprzedawać. W teorii. Bo tak naprawdę prostota i szybkość procesu otwarcia nowego sklepu internetowego są szansą nie tylko dla nas. Może to zrobić każdy. I robi – internet pełen jest sklepów otwieranych „szybko i łatwo” z asortymentem tych samych hurtowni.
Najważniejszy jest klient
Istnieje skończona liczba nabywców. Otworzenie kolejnego sklepu, o ile nie jest zatowarowany w unikatowe produkty, nie zmieni popytu. Ludzie nie zaczną nagle kupować więcej, tylko dlatego, że pojawił się kolejny punkt, gdzie mogą to zrobić. Co więcej – o tym punkcie, świeżo po otwarciu, nie będzie wiedział prawie nikt. Czy ten stan się zmieni? Cóż, często nie, czasem tak. Wszystko zależy od tego, czy zrozumiemy, że klienci nie zjawią się sami. Aby tak się stało, wskazana jest spójna koncepcja marketingowa i strategia, pozwalająca na dotarcie z informacją o sklepie do interesujących nas odbiorców. Strategię można opracować samemu albo zaangażować do niej agencję digital marketingu (https://www.webrange.pl/kielce/), która przedstawi różne opcje, zależne od profilu klienta, otoczenia konkurencyjnego czy oczywiście budżetu. Na jakie działania postawić? Na pewno na kampanie reklamowe i na pozycjonowanie.
Ta pierwsze są najważniejszy w przypadku otwierania nowego sklepu. Nikt o nim nie wie, a to musi się zmienić jak najszybciej, by sklep generował zyski. Kampanie płatne zwane są także PPC – pay per click – czyli opłaca się w nich nie wyświetlenia, ale akcję potencjalnego nabywcy, kliknięcie linku i przejście dzięki temu na stronę. Takie kampanie uruchamia się w ciągu kilku dni i ich obsługę oferuje niemal każda agencja marketingu internetowego (https://www.webrange.pl/lublin/). Tyle samo czasu wystarczy, by można był odnotować pierwszą sprzedaż, a więc rozpocząć strumień przychodów. Kampanie płatne można prowadzić np. w wyszukiwarce (Google Ads) albo serwisie społecznościowym (Facebook Ads) i kierować do precyzyjnie dobranych odbiorców. Można ich dzielić na segmenty, w zależności od wieku, płci, miejsca zamieszkania, dochodu, zainteresowań i szeregu innych kryteriów. Do segmentu możemy dopasować określony asortyment czy też komunikat, by reklamy były bardziej spersonalizowane i generowały lepszą sprzedaż. Warto bowiem wiedzieć, że o ile uruchomienie kampanii jest szybkie, to później następuje mozolna praca nad jej optymalizacją. Poszukiwaniem lepszych haseł reklamowych, bardziej trafnych (więc lepiej sprzedających) sformułowań, kolejnych grup potencjalnych odbiorców, promocji, najbardziej sprzedażowych pór dnia czy tygodnia. Oraz ustalaniem jak najlepszych stawek za kliknięcie reklamy, o które trzeba licytować się z konkurencją.
Pozycjonowanie z kolei (https://www.webrange.pl/pozycjonowanie-stron/katowice/) powinno się rozpocząć jak najwcześniej, jednak próżno liczyć na szybkie efekty. Ten proces ma sprawić, by sklep był widoczny w czołowych wynikach wyszukiwania na dane hasła – czyli frazy związane z asortymentem. Doprowadzenie do tego wymaga specjalistycznych umiejętności i wiedzy o funkcjonowaniu algorytmów wyszukiwarek i tego, jak oceniają one strony. Rozpoznanie słów kluczowych, przygotowanie wg nich opisów kategorii i planu pisania treści na blog, pozyskiwanie linków z wartościowych miejsc to działania, które mają przekonać Google o wartości sklepu i z czasem mogą doprowadzić go do czołówki wyników wyszukiwania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.