Reklama

Społeczność globalna - społeczność lokalna, czyli dlaczego warto korzystać z portali lokalnych

Opublikowano:
Autor:

Społeczność globalna - społeczność lokalna, czyli dlaczego warto korzystać z portali lokalnych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle W dobie Internetu, kiedy wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dowolną frazę, by w ciągu części sekundy otrzymać praktycznie niekończącą się listę wyników, świat wydaje się na wyciągnięcie ręki. Od przybytku głowa nie boli - głosi przysłowie, jednak... Czy aby na pewno? Popularność lokalnych portali ogłoszeniowych świadczy o tym, że mimo możliwości korzystania ze stron zawierających ogłoszenia z całej Polski, a nawet świata, kiedy będziemy chcieli sprzedać meblościankę lub kupić rower, prawdopodobnie najpierw odwiedzimy portal naszego miasta czy województwa.

Mimo że od upowszechnienia Internetu w Polsce minęło raptem kilkanaście lat, trudno przecenić jego rolę w kształtowaniu nowych sposobów komunikacji i reklamy. Za pośrednictwem Sieci nawiązujemy i podtrzymujemy znajomości, robimy zakupy, zamawiamy jedzenie na wynos czy regulujemy rachunki. Dla wielu firm obecność w cyberświecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych to obecnie "być albo nie być" - Internet pozwala zaistnieć i utrzymać się na rynku wielu małym firmom, oferującym często unikatowe produkty. Także odbiorcy usług i towarów nie mają na co narzekać.

W gąszczu informacji

Wraz z rozwojem Internetu przyszło nam zmierzyć się z nowym wyzwaniem, jakie stanowi nie tylko wyszukiwanie, ale także daleko posunięta selekcja informacji. Jak bowiem ze splątanej - nomen omen - sieci informacyjnej wydobyć to, co interesuje konkretnego odbiorcę? Z tym problemem z pewnością zmierzył się każdy, kto kiedykolwiek z tych czy innych względów przeszukiwał ogólnopolskie portale ogłoszeniowe. O ile jednak w celu zakupu samochodu w okazyjnej cenie warto udać się w podróż do sąsiedniego województwa, o tyle w przypadku ogłoszeń dotyczących ofert pracy czy sprzedaży meblościanki nie ma sensu zagłębiać się w otchłanie Internetu. Znacznie skuteczniejsze, a przy tym oszczędzające nasz czas, jest ograniczenie się do stron lokalnych. Zdarza się niejednokrotnie, że dokładnie taką kanapę, jakiej szukamy, sprzedaje... sąsiad z naprzeciwka. O popularności portali lokalnych świadczy chociażby fakt, że stołeczny portal warszawalokalnie.pl ogłoszenia warszawa regularnie gromadzi kilkanaście tysięcy aktualnych ogłoszeń z tak rozmaitych kategorii jak: zwierzęta, psy rolnictwo, artykuły dla dzieci czy turystyka.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Lokalne portale ogłoszeniowe nie tylko pozwalają nam zaoszczędzić czas, który stracilibyśmy na przeglądanie ofert z drugiego końca Polski. W przypadku wielu towarów słusznych gabarytów (jak meble czy sprzęty RTV i AGD) duże znaczenie ma także koszt i sposób bezpiecznej wysyłki. Z kolei jeśli chodzi o drobiazgi (np. odzież czy akcesoria) zdarza się, że cena usługi pocztowej czy kurierskiej przewyższa realną wartość przedmiotu. W obu przypadkach problem rozwiązuje odbiór osobisty towaru z sąsiedniej dzielnicy. Ale o ile chcąc kupić lub sprzedać towar możemy próbować posiłkować się portalami ogólnopolskimi, o tyle prawie zupełnie mija się to z celem w dwóch przypadkach - ofert pracy i nieruchomości. Niewiele osób decyduje się na przeprowadzkę z powodu zmiany posady, znacznie częściej ograniczamy się w poszukiwaniach do swojego miasta czy powiatu. Dodatkowo warto pamiętać, że użytkownicy poszukujący zatrudnienia czasem nie są zainteresowani umową na pełny etat. Zamiast tego szukają pracy dodatkowej na warszawalokalnie, czyli dodatkowego źródła zarobku, które łatwo da się połączyć z dotychczasowym życiem.

Moje miasto, moje życie

Lokalne portale ogłoszeniowe to nie tylko platforma transakcji kupno-sprzedaż. Zaspokajają one także nasze potrzeby w zakresie szeroko pojętego życia społecznego. Te bardziej rozbudowane pod względem liczby i kategorii ogłoszeń zawierają także informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych, poszukiwanych korepetytorów czy nawet anonsów towarzyskich.

Świat wokół nas zmienia się w imponującym tempie. Wszyscy pamiętamy jakże popularny jeszcze 20 lat temu sposób wywieszania ogłoszeń adresowanych do mieszkańców naszej okolicy: wydrukowane kartki papieru z odrywanymi numerami telefonów, przybite do drzewa za pomocą metalowych pinezek. Czasami informowały o chęci zamiany lub sprzedaży nieruchomości, czasem - o poszukiwanym wózku dziecięcym. Dziś nie musimy martwić się, że spisany na karteczce numer wypadnie nam z kieszeni i przekreśli szanse na wymarzone mieszkanie. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE