Sposoby na ujędrnienie brzucha po ciąży

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sposoby na ujędrnienie brzucha po ciąży - Zdjęcie główne

Sposoby na ujędrnienie brzucha po ciąży

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Brzuch po porodzie (zarówno naturalnym, jak i po cięciu cesarskim) potrzebuje dłuższej chwili, by wrócić do kształtu sprzed ciąży. To właśnie ta część ciała była w trakcie ciąży narażona na największe zmiany. Powrót do formy u każdej kobiety może przebiegać inaczej i różnić się czasem trwania. Niektóre zmiany samoistnie powrócą do normy, jeszcze inne trzeba będzie wypracować, ale należy też mieć świadomość, że nie zawsze brzuch wróci do takiego samego kształtu jak przed ciążą. Podpowiadamy, jak o niego zadbać.

Co się dzieje ze skórą na brzuchu po ciąży?

Brzuch po porodzie – zarówno naturalnym, jak i po cesarce – wygląda mniej więcej jak w 6. miesiącu ciąży. Skóra jest luźniejsza i lekko obwisła, ponieważ na skutek hormonów działających w czasie ciąży straciła elastyczność. W ciągu dziewięciu miesięcy doszło do rozciągnięcia włókien kolagenowych i elastynowych, które współtworzą skórę właściwą i odpowiadają za jej wytrzymałość i sprężystość, dlatego nie tak łatwo jest przywrócić skórę brzucha do stanu sprzed ciąży.

Po jakim czasie ginie brzuch po porodzie?

Spory brzuszek po porodzie jest najczęściej tylko stanem przejściowym. Wraz z obkurczaniem się macicy, brzuch zmniejsza się, a trwa to około 6-8 tygodni. Nie oznacza to jednak, że zaraz zrobi się płaski, a skóra napięta. Regeneracja organizmu i dojście do formy może zająć kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Ciąża to zbyt duża zmiana dla organizmu, by krótko po niej ciało wyglądało tak jak przed nią. Oczywiście u niektórych kobiet proces ten jest szybszy i wymaga mniej wysiłku, inne natomiast muszą włożyć sporo pracy, by nadmiar kilogramów zniknął, a skóra stała się bardziej elastyczna. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, dlatego w żadnym razie nie należy się porównywać z innymi świeżo upieczonymi mamami.

Tym, co może zostać na brzuchu (i nie tylko) po ciąży to rozstępy. Szacuje się, że pojawiają się one u nawet 90 % przyszłych mam. Dobra wiadomość jest taka, że po porodzie bledną i jeśli odpowiednio się o te miejsca zadba, mogą prawie całkowicie zniknąć.

Jak ujędrnić brzuch po ciąży?

Na powrót do formy trzeba dać sobie trochę czasu. Nie da się znacząco przyspieszyć naturalnie zachodzących w organizmie procesów, ale krótko po porodzie można zacząć stosować domowe sposoby na poprawienie stanu skóry. Co do nich należy?

·     Zdrowe odżywianie. To klucz nie tylko do poprawy wyglądu sylwetki, ale także do dobrego samopoczucia mamy. Warto wzbogacić dietę w warzywa i owoce, w zdrowe węglowodany i tłuszcze. Po konsultacji z lekarzem można wprowadzić odpowiednie suplementy, które wzmocnią włosy, paznokcie i skórę.

·      Odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie dużej ilości wody jest wskazane zawsze, a mamom karmiącym rekomenduje się picie nawet 3 litrów dziennie.

·      Szczotkowanie ciała na sucho. To jedna z bardziej skutecznych metod na poprawę jędrności skóry – wystarczy już kilka minut dziennie, by po kilku tygodniach zobaczyć wyraźną różnicę w wyglądzie brzucha.

·      Nawilżanie ciała. Skóra, która jest mało elastyczna i wiotka wymaga regularnego nawilżania dostosowanymi do jej potrzeb kosmetykami. Jeśli na brzuchu pojawiły się rozstępy, warto wprowadzić olejki czy balsamy przeznaczone do radzenia sobie z tym problemem.

·      Ćwiczenia. To ważny element powrotu do sylwetki sprzed ciąży, jednak wymagający dużej ostrożności i uważnej obserwacji swojego ciała. Pierwsze ćwiczenia teoretycznie można wykonywać po 6-8 tygodniach od porodu, czyli po zakończeniu połogu. Zawsze należy to jednak konsultować z lekarzem albo fizjoterapeutą uroginekologicznym. Do pierwszych aktywności po porodzie powinny należeć spacery, spokojna joga dla początkujących czy gimnastyka.

Wszystkie te sposoby są w gruncie rzeczy naprawdę łatwe do wprowadzenia w życie i nie wymagają dużych nakładów finansowych. Jeśli jednak mają być skuteczne, trzeba sprawić, by stały się codzienną rutyną.

Wiotka skóra, cellulit, nadmiar tkanki tłuszczowej: co na to medycyna estetyczna?

Wsparciem w procesie powracania do swojej dawnej sylwetki może być także medycyna estetyczna, która potrafi radzić sobie nawet z najbardziej uporczywymi pozostałościami po ciąży. Rozmaite zabiegi przyspieszają powrót do formy, a czasem są właściwie jedyną możliwością, by przywrócić skórę do stanu sprzed ciąży. Wskazaniami do skorzystania z zabiegów takich jak Endermologie LPG ALLIANCE są:

·    cellulit,

·    miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej,

·    wiotka skóra,

·    obrzęki i zastoiny limfatyczne.

Endermologia LPG Łódź jest masażem mechanicznym wykorzystującym podciśnienie, wykonywanym przy pomocy głowicy. Efektem zabiegu jest ujędrnienie skóry, poprawa jej elastyczności, pobudzenie krążenia. Zanim jednak umówisz się na tego typu zabieg, skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli szukasz w Łodzi miejsca, w którym wykonasz zabieg endermologii zachęcamy do zapoznania się z ofertą Velvet Clinic.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE