Osoba, która planuje sprzedaż nieruchomości musi dochować pewnych formalności, które są podstawą do przeniesienia własności.
Jednym z najważniejszych dokumentów jest akty notarialny, który potwierdza nabycie danej nieruchomości. Akt ten wymagany jest zawsze, nawet w przypadku umowy darowizny czy spadku. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku sprzedaży mieszkania. Jest to dokument wymagany, więc warto znaleźć go oraz przygotować przed planowaną sprzedażą.
W zależności od konkretnej sytuacji wymagane będą także dodatkowe dokumenty. Wszystko zależy do tego, jaki rodzaj własności posiadamy w stosunku do danej nieruchomości oraz czy na danym lokalu ciąży kredyt. Jeżeli planujemy sprzedać nieruchomość do której posiadamy prawo własnościowe musimy dostarczyć:
- aktualny odpis z księgi wieczystej
- akt notarialny nabycia nieruchomości
- zaświadczenie o zameldowaniu osób w lokalu
- dokument, który poświadczy brak zadłużenia oraz zaległości z tytułu opłat eksploatacyjnych oraz czynszu
Podatek od sprzedaży nieruchomości
Każda umowa sprzedaży mieszkania musi zostać rozliczona w Urzędzie Skarbowym. Do tego celu służy specjalny dokument: PIT-39. Niezależnie od tego czy sprzedaż dokonywana jest w Polsce czy za granicą, jeżeli dana osoba jest zameldowana w Polsce, to właśnie w tym kraju powinna rozliczyć podatki dotyczące transakcji. Podatek nie obowiązuje w niektórych przypadkach sprzedaż mieszkania. dokumenty jakie musimy dostarczyć są zawsze takie same: umowa notarialna - to najważniejszy z dokumentów.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
Jeżeli lokal jest własnością spółdzielni mieszkaniowej, to właściciel posiada do niego tak zwane spółdzielcze własnościowe prawo. W takim przypadku do sprzedaży wymagane są także dodatkowe dokumenty ze spółdzielni:
- akt notarialny nabycia nieruchomości
- zaświadczenie ze spółdzielni, które potwierdzi, że sprzedający jest członkiem spółdzielni
- dokument, który potwierdza posiadanie spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania
- zaświadczenie o zameldowaniu osób w lokalu
- dokument, który potwierdza brak długów w spółdzielni
- dokument, który potwierdza brak zadłużenia z tytułu opłat eksploatacyjnych oraz czynszu
Podatek z tytułu użytkowania wieczystego gruntu
Opłata za wieczyste użytkowanie gruntów popularnie nazywana jest podatkiem gruntowym. Obowiązek płacenia spoczywa na właścicielach gruntów. Roczna opłata obowiązuje przez cały okres użytkowania. Płatność powinna być wykonana z góry za dany rok. Powinna zostać uregulowana do 31 marca.