reklama

Strategie radzenia sobie z przeciążeniem - jak zastosować techniki zarządzania czasem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Strategie radzenia sobie z przeciążeniem - jak zastosować techniki zarządzania czasem? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleCzas to jeden z najcenniejszych zasobów, dlatego warto dbać o efektywne wykorzystywanie każdej minuty. Umiejętne zarządzanie czasem pomaga osiągać lepsze rezultaty, ale też unikać przeciążenia obowiązkami, które w skrajnych przypadkach może stać się źródłem wypalenia zawodowego. Jak optymalnie planować zadania i wdrożyć różne metody podnoszenia produktywności?

Ustalanie listy zadań i priorytetów

Bez względu na rodzaj Twoich obowiązków dobry plan to podstawa efektywności. Warto zawsze mieć pod ręką listę zadań krótkoterminowych i długoterminowych, z uwzględnieniem celu, do którego dążysz w dłuższej perspektywie. Zadania krótkoterminowe powinniśmy ustalać na następny dzień i tydzień. Warto też posiadać mniej szczegółowy plan na każdy miesiąc i rok.

W jaki sposób zebranie koniecznych do wykonania zadań i poukładanie ich według stopnia pilności pozwala uniknąć przeciążenia? To proste! Realizując plan krok po kroku, zachowasz maksymalną produktywność, a to oszczędza mnóstwo czasu, który możesz przeznaczyć na wypoczynek. Co więcej, zakończone sprawy nie będą obciążać Twojego umysłu podczas czasu wolnego, pozwalając na pełną regenerację.

Częste przerwy czy praca w pełnym skupieniu?

Organizując samodzielnie czas podczas pracy zdalnej, można wpaść w różne pułapki. Niektórym osobom trudno jest się skupić, robią zbyt wiele przerw, w związku z czym zmuszone są do nadrabiania zaległości w czasie, który mogliby przeznaczyć na odpoczynek. Z kolei inni pracują bez wytchnienia, co szybko doprowadza do przemęczenia. Jak poradzić sobie z tą sytuacją? Trzeba znaleźć złoty środek.

Podczas planowania pracy w domu warto sięgać po sprawdzone techniki zarządzania czasem, ale warto pamiętać o jednej ważnej sprawie – każdy musi znaleźć metodę, która działa na niego najlepiej. Wielu pracowników zdalnych, zwłaszcza freelancerów ceni sobie metodę Pomodoro. Polega ona na pracy w skupieniu w określonym czasie (25 minut), po którym następują krótkie przerwy. Bardzo ważne jest ścisłe trzymanie się wyznaczonych okresów, co pozwala na najlepszą efektywność. We wdrożeniu tej metody pomocne są specjalne aplikacje. Potrzebujesz innych sposobów na dobrą organizację pracy w domu? Przeczytaj artykuł: "Sztuka efektywnego zarządzania czasem w pracy zdalnej – co może pomóc Ci w pracy z domu?". Znajdziesz w nim wiele cennych rad.

Prokrastynacja – wróg numer jeden

Sporym problemem podczas próby lepszej organizacji czasu i zachowania spokoju umysłu jest zły zwyczaj odkładania wszystkiego na później. Z problemem prokrastynacji mierzy się wielu pracowników, nie tylko zdalnych. Pomocne w budowaniu dobrych nawyków jest wspomniane na początku planowanie i odhaczanie wykonanych zadań, ponieważ ta prosta czynność aktywuje w mózgu mechanizm nagrody.

Chociaż wydaje się to trudne, najlepiej zaczynać od zadań stanowiących największe wyzwanie, dzięki czemu każdy następny obowiązek będzie wydawał się prostszy. Dobrym pomysłem jest też wdrożenie bardzo prostej zasady 2 minut, która polega na natychmiastowym wykonaniu każdego zadania, które nie zajmie więcej niż 2 minuty.

Co robić, gdy brakuje motywacji?

Co zrobić, jeśli próby efektywnego zarządzania czasem nie przynoszą rezultatu i wciąż czujesz się przeciążony, a nawet wypalony? Może to oznaczać, że czas na zmiany, rozwijanie kompetencji i poszukiwanie okazji do rozwoju zawodowego. W takim przypadku najlepiej zacząć od przyjrzenia się swoim potrzebom i przeglądania ofert pracy w okolicy: https://www.aplikuj.pl/praca/kutno. Podjęcie nowego zatrudnienia to dodatkowa okazja do wprowadzenia technik zarządzania czasem i zwiększania produktywności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy