Reklama

Stylowe i funkcjonalne deskorolki – wybieramy blat

Opublikowano:
Autor:

Stylowe i funkcjonalne deskorolki –  wybieramy blat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Blat deskorolki, popularnie zwany deckiem, jest bardzo ważnym elementem skatera, gdyż podkreśla jego preferencje i styl jazdy. Od kształtu decka zależy styl jazdy, a od jego stanu technicznego blatu zależy komfort jazdy i powodzenie w wykonywaniu różnych tricków. Deck można porównać do ramy roweru, gdyż utrzymuje ciężar użytkownika, zapewnia mu stabilność i przyczepność, a także pozwala na wykonywanie ewolucji.

Jak zbudowane są blaty?

Blaty do deskorolek różnią się między sobą kształtem i wielkością. Zazwyczaj wykonane są z drewna klonu kalifornijskiego i składają się z 7 warstw drewna. Najlepiej wybrać właśnie taki blat, gdyż jest najbardziej trwały, wytrzymały, odpowiednio wyważony i stabilny. Bardziej komfortowe blaty zbudowano z włókna szklanego, aluminium lub kelvaru, lecz przeznaczone są raczej dla zawodowców. Poza tym wiele osób preferuje decki z klonu, gdyż zapewniają lepsze wyczucie. Wymiary blatu deskorolki wpływają na styl jazdy i ogólne wrażenia, dlatego warto zastanowić się jak będziemy z niego korzystać.

Rodzaje decków

W zależności od rodzaju deskorolki wybieramy odpowiedni blat. Przy wyborze blatu ważny jest jego kształt i wymiary. Zwykle wymiary są podawane w calach, a najbardziej popularne są decki o długości od 7,250 do 8,500 cali. Wybór odpowiedniej długości jest indywidualną kwestią i zależy od preferencji skatera. Niektórzy użytkownicy deskorolek wolą krótkie i bardzo zwrotne decki przeznaczone do ewolucji na rampach, inni zaś wybierają długie blaty zapewniające większą stabilność i prędkość. Należy także zwrócić uwagę na tzw. concave, camber i flex. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://deskshop.pl/sprzet-na-lad/deskorolka/blaty

Długość i szerokość blatu deskorolki

Do tzw. longboardów, czyli deskorolek o długości między 95-120cm dobieramy długi blat. Z kolei krótkie deski, czyli shortboardy przypominające klasyczne deskorolki, wymagają nieco mniejszych wymiarów. Warto pamiętać, że im dłuższa deska, tym lepsza stabilność, lecz jednocześnie promień skrętu jest większy. Krótsze deski sprzyjają sprawnemu wykonywaniu tricków i slajdów, choć niektórzy skaterzy doskonale sobie z tym radzą również na longboardach. Z kolei szerokość blatu ma znaczący wpływ na skrętność deskorolki. Warto pamiętać, że deck nie powinien być szerszy od szerokości traków z zamontowanymi kółkami. Zbyt szerokie deski mogą spowodować ocieranie kółka o deskę przy ostrych skrętach.

Concave i camber - lepszy komfort jazdy

Aby poprawić parametr skrętności deskorolki stosuje się tzw. concave, bez którego wykonywanie skrętów jest o wiele cięższe. Concave oznacza, że deska jest wyprofilowana w taki sposób, że jej brzegi są na całej długości lekko zawinięte do góry. Taka technika pozwala użytkownikowi na dociskanie deski w trakcie jazdy zwiększając jej prędkość. Poza tym zapewnia również lepszą stabilność. Camber to łukowate wybrzuszenie na desce, które działa jak amortyzator.

Grip

Grip jest antypoślizgową, chropowatą powłoką, na której stawiamy stopy. Jest to kolorowy samoprzylepny papier ścierny naklejany bezpośrednio na deck, dzięki czemu zapewniamy użytkownikowi właściwą przyczepność.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE