Szkoła publiczna a niepubliczna - różnice

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szkoła publiczna a niepubliczna - różnice - Zdjęcie główne

Szkoła publiczna a niepubliczna - różnice

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Zapisanie dziecka do szkoły jest ważnym krokiem na jego ścieżce edukacyjnej, przekładającym się na całe przyszłe życie. To właśnie tutaj zdobywamy pierwszych przyjaciół, uczymy się zupełnie nowych rzeczy, poznajemy świat i języki obce, a często nawet kształcimy w sobie pasję do konkretnego zawodu, który z dużym prawdopodobieństwem będziemy wykonywać w dorosłym życiu. Zadaniem rodziców jest więc zadbanie o najlepszy wybór.

Czym wyróżnia się szkoła niepubliczna?

Obecnie w szkolnictwie polskim wyróżnia się szkoły niepubliczne i publiczne, z czego te pierwsze zyskują rosnącą popularność. Podmiotami uprawnionymi do założenia takiej placówki są osoby fizyczne lub prawne, np. fundacje, stowarzyszenia, spółki. Tym, co odróżnia szkoły prywatne od publicznych, jest m.in. konieczność opłacania czesnego. Właśnie z tych pieniędzy utrzymywana jest placówka. Rodzice będą więc musieli liczyć się z regularnymi opłatami (nawet 700-3000 zł miesięcznie).

 

Różnicę widać jednak również w poziomie nauczania. W szkołach niepublicznych stawia się na jakość przekazywania wiedzy, dlatego obowiązują małe, kameralne klasy, w których każdy uczeń otrzyma odpowiednią pomoc i ilość uwagi. Zwykle kadra nauczycielska jest zatrudniania bardzo sumiennie i może wykazać się wieloletnim doświadczeniem oraz ponadprzeciętnym podejściem do uczniów. Nierzadko korzysta się z nowoczesnych pomocy naukowych czy rozwiązań interaktywnych. 

 

W szkołach niepublicznych stawia się na wzajemny szacunek i zrozumienie. Niektóre placówki oferują dodatkowo bogaty wybór zajęć pozalekcyjnych, a charakter samej edukacji może być dwujęzyczny, czym wyróżnia się choćby szkoła niepubliczna Kraków

Szkoła publiczna - charakterystyka

W wypadku tego rodzaju szkół organami prowadzącymi placówkę mogą być jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne oraz państwo. Dużą zaletą jest fakt, że rodzice nie muszą płacić na edukację swojego dziecka. Zarówno rekrutacja, jak i dalsze nauczanie są bezpłatne. Na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum obowiązuje tzw. rejonizacja - szkoła publiczna ma obowiązek przyjąć wszystkich uczniów z przydzielonego jej obwodu.

 

W odniesieniu do poziomu nauczania - klasy tutaj są znacznie większe, nawet do 25 uczniów. Sprawia to, że nie zawsze mogą oni otrzymać wystarczającą pomoc. Zwłaszcza, gdy wolniej przyswajają materiał, ale nie tylko. Także wyjątkowo uzdolnione dzieci będą musiały śledzić aktualny materiał nauczania, bez możliwości doskonalenia swoich umiejętności i wychodzenia poza program.

Szkoła publiczna a niepubliczna - co wybrać?

Ostateczny wybór zależy od tego, która placówka znajduje się blisko miejsca zamieszkania oraz jakie mamy możliwości finansowe. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, znacznie lepszym wyborem będzie zapisanie dziecka do szkoły niepublicznej. Nawet, jeśli będzie to oznaczało nieco dalszy dojazd. Dzięki temu zapewnimy mu najlepszy start na przyszłość. Wyniki badań jasno stwierdzają, że wszelkie egzaminy lepiej wypadają w placówkach niepublicznych. 

 

Szkoła publiczna będzie dobrym wyborem jeśli nie mamy możliwości odprowadzania dziecka do placówki, a ta znajduje się blisko domu, a także gdy nie możemy sobie pozwolić na większe wydatki miesięczne.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE