Reklama

Szukasz mocnej odzieży roboczej? Oto 5 zasad, dzięki którym wybierzesz najlepszy towar

Opublikowano:
Autor:

Szukasz mocnej odzieży roboczej? Oto 5 zasad, dzięki którym wybierzesz najlepszy towar - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Wybór odpowiedniej odzieży roboczej skupia się zwykle na jednym, maksymalnie dwóch aspektach: niskiej cenie i odpowiednich normach. Okazuje się jednak, że poszukiwanie mocnej odzieży roboczej nie powinno ograniczać się wyłącznie do aspektów finansowych. Jakość, materiały i sposób szycia są tu równie ważne, jak spełnianie odpowiednich norm, a rynek z którego pochodzi odzież ma większe znaczenie, niż niejeden pracodawca mógłby przypuszczać. Poszukując mocnej odzieży roboczej warto zastosować się do kilku wymienionych poniżej zasad.

Zasada 1: Wybierz jakość

Rynek produkcji i dystrybucji odzieży roboczej jest w dalszym ciągu bardzo rozproszony. Poza krajowymi producentami zapewniającymi odzież ochronną dla największych klientów przemysłowych, w branży operuje również mnóstwo mniejszych producentów i sklepów z artykułami BHP.

I choć w przypadku dużych i renomowanych dostawców wątpliwości co do jakości raczej mieć nie potrzeba, o tyle w mniejszych punktach warto przeprowadzić dokładne rozeznanie przed podjęciem decyzji o zakupie.

Polscy producenci konkurują bowiem o rynek z dystrybutorami dostarczającymi odzież produkowaną w krajach azjatyckich lub bliskowschodnich, a ta jest jakościowo zdecydowanie gorsza niż produkty z rynku europejskiego. Wyższej jakości odzież robocza jest oczywiście droższa i wielu pracodawców decyduje się na zakup tej z półek znacznie niższych. Warto jednak pamiętać, że wysoka jakość odzieży przekłada się bezpośrednio na stopień zapewnianego przez nią bezpieczeństwa.

Zasada 2: Postaw na odpowiednie materiały

Wiele osób błędnie interpretuje przepisy BHP, często myląc odzież roboczą z odzieżą ochronną. Rozróżnienie to jest jednak niesamowicie istotne w próbie znalezienia mocnej odzieży roboczej. Podstawową różnicą między kategoriami stanowi poziom ochrony, jaki odzież zapewnia i miejsca, w jakich należy ją bezwzględnie stosować. Odzież robocza jest przeznaczona do wykonywania pracy, przy której pracownicy są narażeni na silne zabrudzenia substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia, w miejscach w których występują czynniki powodujące przyspieszone niszczenie odzieży bądź konieczna jest czystość powstającego produktu.

Materiały, z jakich zostanie wykonana tego typu odzież nie muszą więc chronić przed konkretnymi substancjami szkodliwymi, a zwykle jedynie drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi i właśnie zabrudzeniami.

Mocna odzież robocza będzie więc wykonana z dobrej jakości bawełny lub mieszanki bawełny z tworzywami sztucznymi (jak choćby włóknami poliestrowymi czy poliamidowymi).

Do produkcji tego typu odzieży stosuje się także materiały takie jak flanela, polar, torlen, stylon oraz polipropylen w przypadku odzieży jednorazowej.

Zasada 3: Nie kieruj się ceną

Kwestią poruszoną już w przypadku zasady o odpowiedniej jakości była cena odzieży roboczej. Niskie koszty pozyskania odzieży z rynków wschodnich kuszą coraz większą część pracodawców. Niestety, stanowi to swojego rodzaju zagrożenie, gdyż odzież ta często nie posiada odpowiednich certyfikatów i atestów. W wypadku niższej ceny należy liczyć się ze słabszą jakością materiałów oraz szycia, w konsekwencji czego komfort użytkowania tego typu odzieży oraz jej trwałość i bezpieczeństwo pozostawiają wiele do życzenia. Warto przejrzeć wiele ofert i wybrać te, które są najkorzystniejsze dla naszego portfela, jeżeli jesteście przedsiębiorcami, możecie spotkać się z atrakcyjnymi zniżkami, przykładem sklepu z odzieżą BHP jest Gabi - sklep internetowy z odzieżą BHP, w którym znajdziesz setki produktów najwyższej jakości.

Zasada 4: Odzież mocna to odzież dopasowana

Kwestią, która jest często pomijana podczas zakupu odzieży roboczej jest jej dopasowanie do konkretnych pracowników i ich potrzeb. Podstawą przy właściwym doborze odzieży roboczej powinien być komfort użytkowania. Odzież ta nie powinna krępować ruchów, ale nie może być też zbyt luźna.

Źle dobrana odzież traci na jakości i właściwie przestaje spełniać swoją podstawową funkcję.

Zasada 5: W zgodzie z trendami

Choć rynek odzieży roboczej może wydawać się dość statyczny, innowacje i udoskonalenia nie są tu kwestią całkowicie nieznaną. Wystarczy spojrzeć w stronę zachodniej Europy by przekonać się, że podążanie za trendami panującymi w sferze odzieży roboczej również powoduje zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracy.

Odzież nowocześniejsza jest często zgodna z większym spektrum norm, gwarantując tym samym kompleksową ochronę. Ze względu na wielozadaniowość takiej odzieży, często znacznie lepsze jest jej wykonanie – odzież wielozadaniowa, to odzież mocna i wytrzymała. Innowacje pojawiają się także w kwestii wykorzystywanych do produkcji odzieży roboczej tkanin, rodzajów kroju oraz jakości szycia. Wbrew pozorom, na jakość i wytrzymałość odzieży ma wpływ nie tylko jej materiał, ale także fason i projekt.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE