reklama

Technologia światłowodu FTTX, czyli: FTTH, FTTB, FTTC – co oznaczają te nazwy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Technologia światłowodu FTTX, czyli: FTTH, FTTB, FTTC – co oznaczają te nazwy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleRozwój technologii i infrastruktury światłowodowej stale postępuje. Z roku na rok na terenie całej Polski pojawiają się nowe obszary objęte superszybkim internetem. Kluczowym elementem w takiej infrastrukturze telekomunikacyjnej są technologie FTTX, czyli modele wdrażania światłowodów w domach, mieszkaniach i całych budynkach użytkowych. A zatem jakie modele technologiczne rozróżniamy w przypadku sieci światłowodowych? Przejdź dalej i poznaj zasadę działania FTTH, FTTB i FTTC.

Czym jest architektura sieci światłowodowej oparta na modelu FTTX?

Innowacyjna architektura sieciowa FTTX oznacza doprowadzenie włókna najbliżej odbiorcy, czyli domu (FTTH), budynku (FTTB) czy studni kablowej/mufy (FTTC).

W przypadku architektury sieci opartej na modelu FTTX infrastruktura światłowodowa może pracować bezproblemowo, o ile zostanie zaprojektowana z uwzględnieniem: obszaru pojemności, szacowanej liczby podłączonych użytkowników oraz stosowanej metody przyłączeniowej (doziemna lub napowietrzna). Najpopularniejsze sieci światłowodowe dzielimy na modele FTTH, FTTB i FTTC.

Architektura FTTH – Fiber To The Home

To prawdopodobnie najpopularniejszy i najnowocześniejszy model architektury sieciowej opierającej się na światłowodach. Z takiego modeli korzysta też infrastruktura NEXERY, gdzie światłowód jest doprowadzany bezpośrednio do budynków mieszkalnych, gdzie włókno jest zakończone optycznym gniazdem abonenckim.

Wyróżnikiem takiej sieci jest wysoka przepustowość, doskonała prędkość oraz niezawodność połączenia co gwarantuje wysokie parametry usługi (ping, opóźnienia, jitter).

Architektura FTTB – Fiber To The Building

Ten typ sieci światłowodowej jest podłączany bezpośrednio do budynku. To oznacza, że światłowód jest przyłączany do przełącznicy optycznej znajdującej się wewnątrz nieruchomości. Włókna światłowodowe łączą się wtedy przy pomocy splittera z tzw. punktu POP.

Dzięki temu optyczny sygnał jest przetwarzany na elektryczny, a poszczególni abonenci np. w mieszkaniach są podłączani do sieci już nie przy pomocy światłowodu, ale zwykłego kabla koncentrycznego lub UTP – zależnie od dostawcy detalicznego. Z takich rozwiązań korzysta m.in. NEXERA: https://www.nexera.pl/pl/. Dzięki temu budowane sieci światłowodowe są wydajne, bezpieczne i superszybkie.

Architektura FTTC – Fiber To The Curb

W tym przypadku architektura światłowodowa jest przyłączana do punktu dystrybucyjnego lub studni kablowej przez specjalistyczne mufy na słupach. Dalej sieć jest rozprowadzana kablami miedzianymi. Dzięki temu urządzenia zamontowane szafie dostępowej są w 100% bezpieczne, a superszybka sieć jest swobodnie rozprowadzana do wszystkich okolicznych budynków.

Modele infrastruktury światłowodowej – czy struktura sieci ma znaczenie?

Odpowiednio dobrany model infrastruktury dla światłowodu to gwarancja stałego dostępu do szybkiego internetu przez abonenta końcowego. Warto też dodać, że w technologiach FTTH wyróżniamy też pośrednie architektury np. P2P i P2MP, czyli punkty dostępowe, gdzie włókna są prowadzone do gniazd abonenckich.

Warto dodać, iż tylko architektura FTTH pozwala na najwyższą jakość usługi z uwagi na to, że włókno jest zakończone w lokalu Klienta i terminal optyczny (ONT/router) jest wpięty bezpośrednio do sieci światłowodowej, co gwarantuje wysoką jakość usługi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy