Reklama

Transport, magazynowanie, spedycja – jak usprawnić te 3 obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa?

Opublikowano:
Autor:

Transport, magazynowanie, spedycja – jak usprawnić te 3 obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Przed firmami z branży TSL stoi wiele wyzwań. Jeżeli chcą pozostać dochodowe niezależnie od sytuacji na rynku, muszą podjąć odpowiednie działania. Przedsiębiorstwa funkcjonujące w tej branży zajmują się organizowaniem transportu i oparte są na trzech filarach – transporcie, spedycji i logistyce. Rynek usług logistycznych stale wrasta i jeżeli firma pragnie wytrzymać wzmożoną konkurencję, to musi jak najsprawniej funkcjonować w tych trzech obszarach.

Transport

U podstaw każdej firmy z branży transportowo-spedycyjno-logistycznej (TSL) leży właśnie transportowanie towarów. Istnieją różne formy transportu w zależności od rodzaju używanego pojazdu mechanicznego. W przypadku firm transportowy szczególnie powszechny jest transport drogowy. Realizowany jest one za pomocą licznej floty samochodowej. Ten obszar działalności firmy skupia się na poprawnym zarządzaniu pracą kierowców. Wszelkie usprawnienia w tej dziedzinie wiążą się z ułatwieniem ich pracy oraz zapewnieniem właściwego stanu technicznego floty.

Spedycja

Pojęcie to jest często używane jako synonim słowa transport. Jest to błędne z wielu względów. Spedycja ma znaczenie szersze znaczenie. Zadaniem spedytorów jest takie zorganizowanie wszelkich czynności związanych z transportem, aby towary dotarły do swojego miejsca przeznaczenia w sposób szybki i efektywny. Do tych czynności wlicza się między innymi obsługa dokumentów związanych z przewozem oraz innymi działaniami dotyczącymi transportowanego towaru. To właśnie w tym obszarze jest największy potencjał do poprawy efektywności przedsiębiorstwa. Dokładna analiza procesu spedycji pozwoli zauważyć, które jej elementy wymagają usprawnienia.

Magazynowanie

O ile spedycja i transport są bardzo ważne dla poprawnej działalności firmy przewozowej, to nie wolno zapomnieć o innym istotnym elemencie. Chodzi mianowicie o magazynowanie towarów i ich obsługę pomiędzy transportami. Jedynie firmy oferujące kompleksowe usługi we wszystkich trzech dziedzinach będą w stanie skutecznie rywalizować na rynku TSL. Zaniedbanie aspektu logistyczne może negatywnie wpłynąć na pozostałe obszary funkcjonowania firmy transportowej. Osoby pracujące w magazynie odpowiadają między innymi za kontrolowanie ilości i jakości przyjmowanych produktów. Ponadto każdy towar musi być odpowiednio oznaczony, aby ułatwić jego znalezienie, kiedy przyjdzie czas na jego wydanie. Dobrze zorganizowany magazyn znacznie ułatwi spedycję i tym samym transport produktów.

W jaki sposób usprawnić działalność firmy w tych trzech obszarach?

Najłatwiej osiągnąć ten cel poprzez skorzystanie z nowych technologii. Na rynku istnieje wiele dostępnych rozwiązań informatycznych, które mają za zadanie poprawić wydajność przedsiębiorstwa. To, które z nich należy wybrać, zależy od branży, w której działa dana firma. W przypadku transportu warto zainwestować rozwiązania telematyczne, np. system WEBFLEET. Dostarcza on wielu funkcji, które przydadzą się podczas organizowania przewozu towarów. Po pierwsze, umożliwia pozyskiwanie ogromnej ilości danych z naszej floty pojazdów transportowych. Informacje te są szczególnie pomocne w optymalizowaniu procesów spedycyjnych. Umożliwiają efektywne planowanie tras i łatwe wprowadzanie zmian w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności. Dzięki dostępowi do map i informacji drogowych kierowcy będą mogli unikać korków ulicznych i tym samym zapobiegać opóźnieniom w dostarczaniu towaru. Kolejną z zalet wynikających z używania WEBFLEET jest znaczące ułatwienie w prowadzeniu niezbędnej dokumentacji. Co więcej, zgromadzone dane pozwolą w łatwy sposób dokonywać rozliczeń. Dzięki temu możliwe będzie dokładniejsze obliczenie kosztów działalności firmy. Wszelkie nieprawidłowości zostaną wykryte bez problemów i przedsiębiorstwo będzie w stanie zaoszczędzić większe sumy pieniędzy.

Firma, która pragnie skutecznie rywalizować z coraz liczniejszymi konkurentami, musi się stale rozwijać. Bez właściwej optymalizacji wszystkich obszarów swojej działalności będzie to bardzo trudne. Skorzystanie z takiego rozwiązania jak WEBFLEET może skutecznie usprawnić wiele działań firmy transportowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE