Reklama

Reklama

Wózek widłowy boczny - zobacz, gdzie go szukać!

Opublikowano: 19 czerwca 2018 08:12
Autor: Ogłoszenie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Szukasz wózka widłowego bocznego? Bez żadnego efektu przeglądasz kolejne oferty dealerów? Tracisz nadzieję? Nie martw się! Podpowiemy Ci, jaki powinien być efektywny wózek boczny, o czym musisz pamiętać przed zakupem, a przede wszystkim doradzimy, gdzie go szukać! Nie czekaj! Zapraszamy do lektury!

Reklama

Na początku, warto wspomnieć o jednej z najbardziej problematycznych kwestii w odniesieniu do wózków widłowych bocznych, czyli tego, jakie wózki w ogóle powinno określać się tym mianem.
Dla uproszczenia przyjmuje się, iż wózkiem widłowym bocznym jest każdy wózek podnośnikowy wyposażony w maszt lub widły, które wysuwają się prostopadle do pozycji zajmowanej przez operatora pojazdu, czyli z jego boku.
Wózkami widłowymi bocznymi określane są również wózki jezdniowe podnośnikowe boczne, wózki wysokiego składowania boczne czy wózki wózki podnoszące boczne. Innym ich określeniem jest nazwa “wózki bocznego załadunku”. Różne nazewnictwo wynika w znacznej mierze ze zróżnicowanych terminologii stosowanych przez poszczególne marki i dealerów wózków widłowych.

Co charakteryzuje wózki widłowe boczne?

Nie sposób pomylić wózka widłowego bocznego z innym typem wózka. Wszystko przez charakterystyczne, o czym już wspominaliśmy, boczne umiejscowienie wideł w stosunku do miejsca przeznaczonego dla osoby obsługującej pojazd.
Istotnym elementem, odgrywającym kluczową rolę w przypadku wózków widłowych bocznych jest przeciwwaga, która pozwala utrzymać pojazd we właściwej pozycji, nawet podczas podnoszenia ciężkich ładunków.
Poza tym tego typu wózki charakteryzuje niewielki promień skrętu oraz “wąska” konstrukcja. W przypadku modeli wózków bocznych bardzo ważne jest optymalne dostosowanie konsoli sterowniczej, tak aby w jak najwyższym stopniu ułatwiała kierowanie pojazdem i wykonywanie manewrów widłami.
Nie mniej ważne jest w wielu dostępnych na rynku modelach tych wózków (szczególnie jeśli mowa o wózkach widłowego składowania bocznego załadunku) zastosowanie osłony dachu operatora, która to, ma na celu zapewnienie operatorowi maksimum poczucia bezpieczeństwa.

Gdzie wykorzystuje się wózki widłowe boczne?

Wózki widłowe boczne wykorzystywane są głównie na potrzeby przemysłu. Szczególnie przydatne są podczas ładowania oraz transportu długich i trudnych do przewożenia elementów (takich jak np. rury, deski, palety o dużych wymiarach), gdy dużą rolę odgrywa przeciwwaga.
Idealnie sprawdzają się w małych i ciasnych halach oraz magazynach, gdzie ich kompaktowa budowa umożliwia im poruszanie się pomiędzy ciasnymi regałami. W takich przypadkach tradycyjne wózki czołowe (takie jak np. te dostępne na www.manitou24.pl) nie mogłyby poruszać się swobodnie ze względu na zbyt małą przestrzeń do wykonywania manewrów. Natomiast wózki widłowe boczne bardzo dobrze wykonują swoje zadania związane z transportem i składowaniem materiałów nawet w wąskich korytarzach.

Jak jeździ się wózkiem widłowym bocznym?

Jazda wózkiem widłowym bocznym znacznie różni się od jazdy którymkolwiek z tradycyjnych wózków widłowych. Stanowi ona spore wyzwanie nawet dla osób, które miały już wcześniej doświadczenie z jazdą na wózkach jezdniowych.
W tym przypadku najtrudniejsze jest opanowanie właściwego wykonywania manewrów - np. podczas wykonywania skrętu kierownicą w prawo, wózek skręca w lewą stronę.

Jakie uprawnienia wymagane są na wózki boczne?

W celu obsługi wózków widłowych bocznych należy ukończyć kurs na wózki widłowe kategorii IWJO lub IIWJO oraz szkolenie uzupełniające z zakresu wózków jezdniowych bocznych typu Reach Truck. Dlaczego ważne jest ukończenie tego szkolenia? Tak jak wspomniano powyżej, jazda i obsługa wózków bocznych wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku wózków czołowych, warto poznać jej zasady oraz przećwiczyć, zanim przystąpi się do pracy na kosztownych materiałach.

Gdzie kupię wózek widłowy boczny?

Powyższe pytanie powinno brzmieć raczej “gdzie kupię dobry wózek widłowy boczny”. Przeglądając oferty dealerów dostępne na rynku z pewnością nie raz zastanawiałeś się, gdzie znajdziesz najlepszy sprzęt. Nowoczesny, wydajny, a jednocześnie intuicyjny w obsłudze i zaprojektowany tak, by jego obsługa była dla operatora czystą przyjemnością.
Na przeciw tym wszystkim wymaganiom wychodzi marka wózków widłowych Cesab, która w swojej ofercie posiada aż trzy serie bocznych wózków widłowych wysokiego składowania. Każda z serii obejmuje modele wózków bocznych o różnych parametrach, budowie i przeznaczeniu.
Także w ofercie wózków znanej i cenionej marki Toyota-Widłowe znaleźć można modele wózków bocznych.

Podsumowanie

Wózki widłowe boczne są wymagającymi pojazdami, które wymagają od operatorów umiejętności szybkiej reakcji, dużo odpowiedzialności oraz doskonałej koordynacji psychoruchowej. Jednocześnie tego typu wózki stanowią nieocenioną pomoc w transportowaniu szczególnie długich i niewygodnych ładunków, poruszając się bez najmniejszego problemu nawet w bardzo wąskich i ciasnych korytarzach.
Jesteś zainteresowany wózkami widłowymi bocznymi?
Sprawdź:
www.cesab.pl/57-wozki-widlowe-wysokiego-skladowania

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.