Reklama

Wspólne posiłki z bliskimi - zadbaj o to, by były wyjątkowe

Opublikowano:
Autor:

Wspólne posiłki z bliskimi - zadbaj o to, by były wyjątkowe - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle W dzisiejszych czasach większość z nas żyje w ciągłym pośpiechu. Nie mamy czasu na spędzanie czasu z rodziną, a wspólne spożywanie posiłków najczęściej udaje się jedynie w święta. Warto więc zmienić nieco swój styl życia i choć jeden posiłek dziennie spożywać we wspólnym gronie.

Dlaczego to takie ważne?

O tym, że jedzenie w pośpiechu i sięganie po gotowe, wysokoprzetworzone produkty jest niezdrowe, nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo to, wciąż bardzo wielu z nas woli zjeść w biegu zapiekankę z mikrofalówki niż przygotować zdrowy, zbilansowany posiłek. Połączenie jedzenia, które nie dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych z pośpiesznym jego spożywaniem, może odbić się na naszym zdrowiu. Nadwaga, nadkwaśność żołądka, wzdęcia - to tylko niektóre z problemów, na które się narażamy.

Tymczasem przygotowanie zdrowego posiłku w dzisiejszych czasach wcale nie musi być pracochłonne. Mamy bowiem dostęp do nowoczesnych naczyń, garnków i urządzeń, które pozwalają nam jednocześnie przygotować wszystkie składniki posiłku. Co więcej, wybierając nowoczesne gotowanie na parze zachowuje cenne składniki odżywcze i witaminy znajdujące się w pożywieniu. Jedną z firm, która oferuje szeroki wybór tego typu garnków i naczyń jest Philipiak. Korzystając z nich można gotować smacznie, szybko i zdrowo. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie http://www.philipiaksalony.pl/philipiak-gotuj-zdrowo.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że liczy się nie tylko to co jemy, ale również jak to robimy. Poświecenie czasu na spokojne spożycie posiłku sprawia, że pokarm jest przez nas dokładnie pogryziony co pozytywnie wpływa na procesy trawienne. Jeśli jemy w pośpiechu nasz organizm może mieć trudności z poradzeniem sobie z dużymi kęsami, co objawia się bólami brzucha czy zgagą. Warto więc znaleźć choćby pół godziny na zjedzenie posiłku.

Jeśli uda się nam znaleźć czas - warto dzielić go z innymi. Nie od dziś wiadomo, że wspólne posiłki to czas na rozmowę, nawiązywanie relacji, a przy tym niezwykle przyjemne doświadczenie, które łączy rodzinę. Sprawdzając grafik wszystkich członków rodziny i odnajdując czas na wspólny obiad lub kolację możemy więc zyskać naprawdę sporo.

Celebrowanie posiłków z rodziną - krok po kroku

Jeśli udało się znaleźć czas na wspólne zjedzenie obiadu lub kolacji, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach, bez których nie będzie to czas udany. Przede wszystkim warto zadbać o to, by na stole pojawiło się danie, które lubią wszyscy domownicy (lub kilka propozycji do wyboru). Poza tym, na czas wspólnego biesiadowania warto odłożyć smartfony, tablety oraz inne "rozpraszacze", a także wyłączyć telewizor i zastąpić go ulubioną muzyką w tle. W przeciwnym razie każdy członek rodziny zatopi się w swoich "bardzo ważnych sprawach" i ze wspólnych rozmów nic nie wyjdzie.

Wspólny posiłek powinien być świętem i chwilą odpoczynku dla każdego. Warto więc zadbać o wystrój stołu. Nie musimy oczywiście decydować się na śnieżnobiały, wykrochmalony obrus, niemniej jednak elegancka serweta i bukiet kwiatów sprawią, że wspólny posiłek będzie przyjemniejszy. Warto zadbać także o zastawę z jakiej korzystamy. Eleganckie sztućce Philipiak, praktyczne, ale również ładne talerze i szklanki - wszystko to pozwoli ci stworzyć odpowiednią atmosferę. Pamiętajmy również o estetycznym podaniu posiłku - nie od dziś mówi się przecież, że "jemy" również oczami.

Podczas spożywania posiłków warto zadbać o to, by każdy z członków rodziny mógł opowiedzieć jak minął mu dzisiejszy dzień. Nie lekceważmy siebie nawzajem - również tych najmłodszych, nie wchodźmy sobie w słowo, nie przerywajmy. Podczas wspólnego posiłku warto dzielić się swoimi planami, opowiadać anegdoty, pytać innych domowników o zdanie. Unikajmy zaś tematów drażliwych, które mogą spowodować kłótnie i po prostu cieszmy się dobrym towarzystwem ludzi, których kochamy. Jeśli każdy będzie czuł się w takiej sytuacji komfortowo, skorzystamy na tym wszyscy.

Po skończonym obiedzie lub kolacji zadbajmy o to, by wszyscy domownicy wzięli udział w sprzątaniu ze stołu. Rodzinne posiłki mają być bowiem przyjemnością, a nie obowiązkiem dla jednej osoby. Oczywiście, z początku wydaje się, że to wszystko wymaga sporo zachodu i o wiele łatwiej jest po raz kolejny po prostu sięgnąć po hamburgera i zaszyć się w kącie w pojedynkę. Jednakże rodziny, które odważyły się zmienić swoje zwyczaje, doceniają możliwości jakie daje wspólne gotowanie oraz spożywanie posiłków. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na podtrzymanie więzi rodzinnych, dbanie o wzajemne relacje oraz po prostu miłe spędzanie czasu, którego jak wiadomo, w dzisiejszych czasach nie mamy zbyt wiele.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE