reklama
reklama

Wszywka alkoholowa Esperal – prezentacja metody awersyjnej

Opublikowano:
Autor:

Wszywka alkoholowa Esperal – prezentacja metody awersyjnej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Alkoholik podczas swojego życia niejednokrotnie zadaje sobie pytanie – pić, czy nie pić? Wielokrotnie wmawia zarówno sobie, jak i innym, że w każdej chwili może rzucić napoje procentowe, że tak naprawdę to ich nie potrzebuje, a jego problemy z alkoholem to fikcja i wymysł wiecznie czepiającej się o wszystko żony. Zdarza się jednak tak, że wraz z rozwojem choroby alkoholowej pogłębiają się inne problemy, np. zdrowotne lub zawodowe i wtedy taka osoba zaczyna desperacko rzucać alkohol, nagle i gwałtownie, co jedynie skazuje ich na porażkę ze względu na alkoholowy zespół abstynencyjny i głód alkoholowy.
reklama

W przerwaniu tego typu ciągów może pomóc farmakologiczna metoda awersyjna, do której zalicza się wszywkę alkoholową Esperal Warszawa.

Wszywka alkoholowa Esperal

Jest to forma tabletki umieszczanej pod skórą Pacjenta podczas zabiegu chirurgicznego. Lekarz nacina skórę, a w powstałe miejsce umieszcza tabletkę, której głównym składnikiem jest Disulfiram. Na co dzień nie czuć jego obecności, jest całkowicie neutralny dla Pacjenta, nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, a także jest niewyczuwalny pod skórą. O jego obecności świadczy jedynie blizna powstała wskutek naruszenia naskórka skalpelem, a także jego reakcja na alkohol pojawiający się we krwi. Kiedy alkoholik łamie swoje postanowienie o abstynencji podczas leczenia farmakologicznego Esperalem, już po kilku minutach od momentu rozpoczęcia spożycia pojawiają się silne objawy tożsame z zatruciem alkoholowym, takie jak pulsujący ból głowy i jej zawroty, ból mięśni, duszności, problemy z oddychaniem i ze snem, stany lękowo-depresyjne, drżenia i drgawki mięśni, zaczerwienienie skóry wskutek rozszerzania naczyń krwionośnych, biegunka, wymioty, nudności, ból brzucha, ból w klatce piersiowej, tachykardia, gwałtowne zmiany ciśnienia tętniczego, ogólne złe samopoczucie i zmęczenie. W ten sposób alkoholik zaczyna utożsamiać alkohol z nieprzyjemnymi objawami. Powstaje więc awersja – pewnego rodzaju blokada, niechęć, wstręt do czynnika powodującego dyskomfort. Dzięki temu wcześniejsze skojarzenia z alkoholem, utożsamiające go z ogólną przyjemnością i czymś pożądanym, zostają zastąpione przez konsekwencje zdrowotne. Warto dodać, że w skrajnych przypadkach taka reakcja może doprowadzić do śmierci i poważnej, trwałej utraty zdrowia, a sam czas fatalnego samopoczucia szacowany jest nawet na kilkanaście godzin.

Konsekwencje złamania abstynencji, a oddziaływanie na Pacjenta

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie – skoro konsekwencje niestosowania się do zaleceń lekarskich w leczeniu awersyjnym jest tak groźne, to czy w ogóle warto sięgać po Esperal? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od indywidualnego przypadku Pacjenta, aczkolwiek w tym miejscu należy podkreślić zalety, jakie wynikają z posiadania wszywki. Przede wszystkim stanowi ona świetne uzupełnienie innych form odwykowych i psychoterapii. Warto kojarzyć ją ze wzmocnieniem motywacji. Czasami zdarza się tak, że alkoholicy decydują się na zastosowanie wszywki, ponieważ mają przeświadczenie, że prędzej, czy później sięgną po napoje wyskokowe. Daje ona im poczucie stabilizacji, dzięki czemu mają około 12 miesięcy (bo tak długo aktywna jest wszywka) na podjęcie innych działań, na których np. nauczą się reagować na trudne i stresujące sytuacje, zrozumieją mechanizmy działania uzależnienia, a także będą mieć czas na odpowiednie przewartościowanie pewnych kwestii, odzyskanie kontroli nad własnym życiem, co w konsekwencji umożliwi im osiągnięcie stałej abstynencji. Tym samym między metodą awersyjną wszywki alkoholowej, a zwiększeniem motywacji i udzieleniem farmakologicznego wsparcia można postawić znak równości.

Zabieg z użyciem Esperalu – najważniejsze informacje

Esperal działa w ten sposób, że zahamowuje trawienie alkoholu. Tym samym blokuje działanie enzymu wątroby nazywanego dehydrogenazą alkoholową. Z tego powodu organizm nie jest w stanie poradzić sobie z krążącym we krwi alkoholem, zaczyna więc kumulować się toksyczny aldehyd octowy, który stanowi bezpośrednią przyczynę zatrucia alkoholowego, a w tym konkretnym przypadku: reakcji disulfiramowej, opisanej we wcześniejszym fragmencie tekstu.

Zanim Pacjent podejdzie do zabiegu musi odbyć obowiązkową konsultację medyczną z lekarzem w celu diagnostyki jego stanu zdrowia oraz podpisania wymaganych dokumentów. Mimo, iż sam zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny, to jednak w dalszym ciągu jest to ingerencja chirurgiczna w ciało człowieka, a samo działanie Disulfiramu może wyrządzić wiele krzywdy. Z tego powodu lekarz musi być pewny, że Pacjent wykazuje się odpowiednim zdrowiem, ponieważ istnieje ryzyko pogłębienia już posiadanych problemów zdrowotnych. Tym samym lekarz może nie dopuścić do zabiegu Pacjenta, który: nie zachował dwóch dób abstynencji przed zabiegiem (wtedy Disulfiram natychmiastowo wejdzie w reakcję z resztkami alkoholu), posiada nadwrażliwość na składniki tabletki, jest w ciąży lub karmi piersią, choruje przewlekle. O swojej decyzji lekarz poinformuje zainteresowanego na konsultacji. Zaleca się, aby przed zabiegiem podejść do procedury odtrucia alkoholowego.

Sam zabieg jest szybki – trwa jedynie pół godziny. Jest on także bezbolesny – w celu zwiększenia komfortu Pacjenta podaje mu się znieczulenie miejscowe. Następnie lekarz nacina skórę i w powstałym miejscu w okolicy pod powięziowej umieszcza odpowiednią dawkę leku. Z reguły wyborem jest mięsień pośladkowy, ponieważ zapewnia on dyskrecję oraz minimalizuje ryzyko urazów, aczkolwiek jeżeli Pacjent wskaże inne miejsce, a będzie to medycznie możliwe, lekarz może wszywkę zaimplantować w innym miejscu. Po umieszczeniu tabletki, rana jest zaszywana oraz opatrywana, a także podawane są antybiotyki. Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na higienę podrażnionego miejsca. Wszelkie niepokojące objawy, takie jak obrzęk, albo wyciek z rany płynu surowiczego mogą świadczyć o odrzuceniu wszywki i potraktowaniu jej przez organizm jako ciało obce. Z tego powodu konieczna będzie rewizyta u specjalisty, który najprawdopodobniej usunie posiadaną wszywkę, a następnie poda nową tabletkę. Co prawda, jest to sytuacja skrajna i bardzo rzadka, ale należy mieć świadomość takiego ryzyka. Warto dodać, że wszystkie leki są jałowe.

Podczas kuracji Esperalem należy pamiętać, że jedyną metodą uniknięcia objawów reakcji disulfiramowej jest całkowita abstynencja, przy czym oprócz bezwzględnego zakazu spożywania napojów procentowych, Esperal wchodzi w reakcję także z innymi produktami, które w swoim składzie mają alkohol. Reakcję disulfiramową zmaga np.: płyn do higieny jamy ustnej, różne sosy, ocet, słodycze, niektóre leki, np. syropy na kaszel, środki rozgrzewające, preparaty do golenia i wszelkie inne kosmetyki na bazie alkoholu. Warto także wyszczególnić kontakt z organicznymi rozpuszczalnikami z alkoholem, aldehyd octowy i paraldehyd.

Warto dodać, że farmakologiczna metoda leczenia awersyjnego nie podlega odgórnemu nakazowi odbycia przymusowego leczenia. Zdarza się, że sąd nakazem kieruje alkoholika na odwyk. Esperal podawany jest jedynie tym osobom, które wyraziły zgodę na tego typu rozwiązanie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama