Zaburzenia rytmu serca – przyczyny i leczenie

Opublikowano:
Autor:

Zaburzenia rytmu serca – przyczyny i leczenie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Zaburzenia pracy serca określa się mianem arytmii. Dotyczą zbyt szybkiej lub za wolnej pracy serca. Nie każde zaburzenie musi świadczyć o chorobie. Rytm pracy serca może zmieniać się tymczasowo pod wpływem stresu lub wysiłku fizycznego, a następnie wracać do normy. Arytmia może jednak świadczyć o chorobie stwarzającej zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Co ją wywołuje? Jak zdiagnozować i leczyć zaburzenia rytmu serca?

Arytmia – czym się charakteryzuje?

Serce funkcjonuje prawidłowo dzięki impulsom elektrycznym, przewodzonym przez specjalne komórki układu bodźcotwórczego-przewodzącego, które stymulują jego skurcze. Zadaniem komórek jest doprowadzenie impulsów w odpowiednim czasie we właściwe miejsce. Cały proces jest niezwykle zorganizowany – najpierw pobudzeniu ulegają przedsionki, a następnie komory serca. W rezultacie krew jest cały czas pompowana przez serce. Gdy dochodzi do zaburzeń związanych z wysyłaniem i przewodzeniem impulsów elektrycznych przez komórki, wówczas ma miejsce arytmia. Arytmie to różne rodzaje zaburzeń związanych z nieprawidłową pracą serca. Zbyt szybkie bicie serca określane jest mianem tachykardii, a za wolne bradykardią. Pomiędzy uderzeniami serca mogą też występować nierówne odstępy czasowe. Jeżeli takie sytuacje powtarzają się lub są silnie odczuwalne, pomocą służy m.in. kardiolog Poznań. Wszelkie niepokojące sygnały związane z pracą serca powinny być jak najszybciej zgłaszane lekarzowi specjaliście.

Jakie są przyczyny zaburzeń rytmu serca?

Za najczęstszą przyczynę arytmii uznaje się chorobę wieńcową, czyli chorobę niedokrwienną serca, która nieleczona lub w zaawansowanym stadium może prowadzić do zawału serca. Zaburzenia pracy jednego z najważniejszych narządów wiążą się również z niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym, wadami zastawkowymi, chorobami tarczycy, zapaleniem mięśnia sercowego oraz cukrzycą. Do arytmii może dochodzić pod wpływem stresu i przemęczenia, spożywania dużej ilości kawy i innych napojów zawierających kofeinę, a także alkoholu i przyjmowania narkotyków lub może stanowić skutek uboczny zażywania różnych leków. Przyczynę zaburzeń potrafi określić kardiolog w Poznaniu, dlatego jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące pracy twojego serca, skontaktuj się ze specjalistą przez stronę https://www.neomedica.pl. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej można rozpocząć leczenie i zapobiec rozwojowi choroby.

Najczęstsze objawy arytmii

Zdarza się, że arytmia przebiega bezobjawowo, ale do typowych odczuć należą:

  • silne i nagłe uderzenia serca,
  • szybkie miarowe lub niemiarowe bicie serca,
  • wolne miarowe lub niemiarowe bicie serca,
  • duszności,
  • kłucie w okolicach serca,
  • ból dławicowy za mostkiem,
  • zawroty głowy,
  • uczucie lęku lub niepokoju,
  • uczucie gorąca,
  • nudności i wymioty,
  • nagłe zasłabnięcie, któremu może towarzyszyć utrata przytomności.
Diagnozowanie i leczenie zaburzeń pracy serca

W pierwszej kolejności wykonuje się EKG, a jeśli istnieje taka konieczność, zakładany jest aparat Holtera. Zaburzenia rytmu serca mogą być leczone farmakologicznie, ale konieczna może być ablacja lub wszczepienie rozrusznika serca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE