reklama
reklama

Ten pałac jest ikoną gminy. Remont przywraca mu dawny blask

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ten pałac jest ikoną gminy. Remont przywraca mu dawny blask - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaBlisko miasta znajduje się wyjątkowy obiekt od którego trudno odciągnąć wzrok. Konserwator Zabytków informuje o pracach, które wykonano w tym miejscu.
reklama

Powstał w XIX wieku

Mowa o pracach remontowych i konserwatorskich przy elewacji pałacu w Skrzeszewach w powiecie gostynińskim w sąsiedniej gminie Pacyna.

Jak podaje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, w ubiegłym roku ze środków budżetu Państwa, będących w dyspozycji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wykonano konserwację i remont elewacji południowo-wschodniej i elewacji południowo-zachodniej pałacu w Skrzeszewach. 

reklama

- W bieżącym roku w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków kontynuowane są prace przy remoncie elewacji. W ramach prac odebranych przez przedstawicieli Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wykonano m.in.: naprawę pęknięć konstrukcyjnych ścian; wzmocnienie powierzchni muru, konserwację i uzupełnienie cegieł oraz renowację sztukaterii, uzupełnienie ubytków gzymsów – opisuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Neorenesansowy pałac w Skrzeszewach został wybudowany pod koniec XIX wieku dla rodziny Grzybowskich herbu Prus II.  W połowie lat 30. XX w. majątek należał do dziedzica Stanisława Grzybowskiego. 

W 1934 roku pałac w drodze licytacji przeszedł na własność Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. W budynku mieścił się ośrodek rekolekcyjny dla kapłanów Archidiecezji. 

reklama

- Po zakończeniu II wojny światowej w pałacu ulokowano dom dziecka, a później dom starców zrzeszenia Caritas. Od lat 90. XX wieku w pałacu mieści się Zakład Opiekuńczo-Leczniczy prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi – przypomina Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W 1962 roku założenie pałacowo-parkowe w Skrzeszewach (gm. Pacyna, pow.  gostyniński) wpisane zostało do rejestru zabytków.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo