Reklama

Zamartwica urodzeniowa - wyroki sądów. Odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Opublikowano:
Autor:

Zamartwica urodzeniowa - wyroki sądów. Odszkodowanie i zadośćuczynienie.  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Zamartwica urodzeniowa polega na ostrej niewydolności krążenia i oddychania u noworodków. W większości dotyczy wcześniaków, jednak również dzieci urodzone zgodnie z przewidywanym terminem mogą przyjść na świat w stanie zamartwicy. Zamartwica urodzeniowa może mieć również mieć związek z nieprawidłowym postępowaniem personelu medycznego, a więc - błędem lekarskim. Co możesz zrobić, jeśli Twoje dziecko urodziło się w stanie zamartwicy i podejrzewasz, że stało się na tak na skutek błędu lekarza lub położnej? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy jakie są możliwości i opisujemy wyroki sądów wydane w podobnych sprawach.

Zamartwica urodzeniowa - co mogą zrobić rodzice?

Przede wszystkim, mamy nadzieję, że wobec Twojego dziecka natychmiast podjęto odpowiednie działania ratunkowe, minimalizujące wpływ zamartwicy na dalsze życie dziecka. Szerzej o tym czym jest zamartwica oraz o postępowaniu z dzieckiem, które przyszło na świat w takim stanie pisałyśmy w osobnym artykule[E1]

Warto wiedzieć, że jeśli stan zamartwicy powstał na skutek sprzeczne.go z aktualną wiedzą medyczną postępowania personelu szpitala, możesz skierować sprawę do sądu. Na drodze sądowej możesz żądać dla swojego dziecka kilku różnych kwot. Są to:

l Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę;

l Odszkodowanie za błąd medyczny;

l Zapłata z góry sumy potrzebnej na koszty leczenia dziecka lub matki;

l Renta na zwiększone potrzeby za błąd medyczny.

Kwoty tych świadczeń zwykle są wysokie - najwyższe zazwyczaj są zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że krzywdy całej rodziny i cierpienia dziecka nie da się odkupić żadnymi pieniędzmi. Równocześnie wiemy jednak, że dzieci urodzone w stanie zamartwicy urodzeniowej często potrzebują kompleksowego wsparcia medycznego do końca swojego życia. Uzyskane na drodze sądowej kwoty mogą znacznie ułatwić leczenie dziecka. Chociażby z tego względu warto spróbować zawalczyć.

Zamartwica urodzeniowa - sąd czy Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych?

Sprawy sądowe o błąd medyczny zwykle trwają długo - nawet do kilku lat. Kwoty uzyskiwanych zadośćuczynień, jak pisałyśmy, są jednak bardzo wysokie. Pewnego rodzaju alternatywą dla postępowania przed sądem, jest sprawa przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

Plusem postępowania przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych jest to, że trwa znacznie krócej. Jest to również postępowanie tańsze i nie zamyka pacjentowi drogi do skierowania sprawy do sądu na dalszym etapie. Komisja orzeka jednak wyłącznie o zaistnieniu lub braku zdarzenia medycznego - nie ma kompetencji tak szerokich jak sąd. Nie bada winy konkretnego lekarza i nie ustala konkretnej kwoty świadczenia, którą na dalszym etapie musi wynegocjować pacjent ze szpitalem i jego ubezpieczycielem. Maksymalne kwoty z ustawy o prawach pacjenta możliwe do uzyskania przed Komisją to:

l 100 000 zł w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta;

l 300 000 zł w przypadku śmierci pacjenta.

W naszej opinii, kwota 100 000 zł w przypadku, gdy doszło do ciężkiego rozstroju zdrowia dziecka na skutek przyjścia na świat w stanie zamartwicy urodzeniowej, której można było zapobiec - jest rażąco niska. Dla uzyskania większych kwot konieczna jest droga sądowa.

Sąd czy Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych - co więc wybrać, gdy dziecko urodziło się w stanie zamartwicy? Nie jest to nigdy taki prosty i oczywisty wybór. Trzeba rozważyć wiele plusów i minusów jednego i drugiego postępowania przez pryzmat dobra poszkodowanego dziecka. Najlepiej po prostu będzie skontaktować się z naszą kancelarią. Specjalizujemy się w błędach medycznych. Rzetelnie i profesjonalnie analizujemy sprawy naszych klientów. Wybieramy odpowiednią ścieżkę postępowania w zależności od całokształtu okoliczności sprawy.

Przykładowe wyroki sądów. Odszkodowanie i zadośćuczynienie za urodzenie dziecka w zamartwicy

Kwoty przyznawane przez sądy w sprawach na tle zamartwicy urodzeniowej są wysokie. Wahają się zwykle od kilkuset tysięcy do nawet ponad miliona złotych. Poniżej kilka przykładowych wyroków.

Sąd Okręgowy w Kielcach w wyroku z dnia 7 października 2014 r., (sygn. akt IC 377/12) przyznał chłopcu, który urodził się w stanie ciężkiej zamartwicy 900 000 zł tytułem zadośćuczynienia oraz 29 400 zł skapitalizowanej renty. Skutkiem zamartwicy urodzeniowej było w tym przypadku wystąpienie u dziecka czterokończynowego mózgowego porażenia dziecięcego i padaczki opornej na leczenie. Do tak ciężkiej postaci zamartwicy urodzeniowej doszło na skutek licznych zaniedbań lekarzy. Jednym z nich było to, że w czasie bezpośrednio poprzedzającym poród, ciężarna pozostawała bez nadzoru lekarskiego.

Kwota zadośćuczynienia może być oczywiście niższa - wszystko zależy od konkretnych okoliczności. W sprawie, w której orzekał Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 26 października 2016 r. (sygn. akt I ACa 1163/15), małoletni poszkodowany otrzymał 250 000 zł zadośćuczynienia oraz 2 000 zł miesięcznej renty. Była to sprawa chłopca, który na skutek urodzenia w stanie zamartwicy, cierpi m.in. na mózgowe porażenie dziecięce i refluks żołądkowo-przełykowy II stopnia. Błąd szpitala polegał tutaj na zbyt późnym przekazaniu dziecka, znajdującego się w stanie ciężkiego niedotlenienia do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności. O tym jak dużą rolę odgrywa przekazanie na czas dziecka do szpitala, dysponującego specjalistycznym sprzętem i personelem pisałyśmy w osobnym artykule.

Nasza kancelaria również niejednokrotnie wygrywała sprawy dla dzieci, które przyszły na świat w stanie zamartwicy. Dla chłopca, który doznał szkody, ponieważ lekarz zwlekał z decyzją o wykonaniu cięcia cesarskiego wygrałyśmy 1 000 000 zł z odsetkami ustawowymi i 8 000 złotych miesięcznej renty. Udało się to nam, pomimo że biegli w swojej opinii stanęli po stronie szpitala, uznając, że postępowanie personelu medycznego było zgodne ze standardami. Nasza kancelaria podważyła jednak tę opinię, wskazując, że jest ona wewnętrznie sprzeczna. Sąd powołał nowy zespół biegłych, który ostatecznie wydał inną opinię, tym razem na korzyść naszego klienta. Sprawa zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji zakończyła się sukcesem. Uzyskane pieniądze pozwoliły chłopcu (dziś już kilkunastoletniemu) na dalsze leczenie. Szczerze wierzymy, że nie ma spraw z góry przegranych - nawet jeśli opinia biegłych, która często jest kluczowa w sprawie, jest dla klienta negatywna.

Zamartwica urodzeniowa, a błąd medyczny - kancelaria prawa medycznego pomoże w walce o Twoje prawa

Sprawy, w których rodzice walczą o odszkodowanie i zadośćuczynienie dla dziecka urodzonego w zamartwicy, zwykle są trudne. Niezbędna jest profesjonalna analiza sprawy, wybór odpowiedniej ścieżki postępowania, a na dalszych etapach - zacięta walka o sprawiedliwość. Niestety, ale jak już pisałyśmy - zwykle trzeba uzbroić się w cierpliwość. Sprawy o błąd medyczny trwają długo, a w trakcie postępowania może dojść do wielu nieplanowanych sytuacji. Chociażby z tego względu niezbędna jest pomoc prawnika od błędów medycznych. Nasza kancelaria wygrała już niejedną sprawę dla dzieci dotkniętych zamartwicą urodzeniową, wygrywając kwoty ułatwiające rodzicom poszkodowanych dzieci dalszą opiekę i leczenie. Jeśli podejrzewasz, że w sprawie Twojego dziecka urodzonego w zamartwicy również mogło dojść do błędu w sztuce medycznej, koniecznie się z nami skontaktuj.

Joanna Lazer, adwokat

Małgorzata Hudziak, radca prawny

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE