Jak to działa?
Powietrzna pompa ciepła to dzisiaj jedno z popularniejszych urządzeń grzewczych. Jej przewaga nad pompami gruntowymi wynika przede wszystkim z łatwości montażu – nie musimy od razu przekopywać całej działki, by zamontować tam kolektor gruntowy lub odwierty pionowe. Urządzenie powietrzne można z powodzeniem zainstalować nawet w gotowym już budynku. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła nie jest większa od typowego kotła wiszącego , więc zmieści się w piwnicy czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Powietrzne pompy ciepła wykorzystuje się do podgrzewania wody użytkowej, do ogrzewania budynków, a nawet do chłodzenia w ciepłe, letnie dni. Co ważne, sprzęt taki nie korzysta z żadnego paliwa. Nie zużywamy węgla, drewna, ani gazu czy innego paliwa. Powietrzna pompa ciepła pobiera energię z powietrza, by wykorzystać ją do ogrzewania pomieszczeń. Urządzenie nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji, nie zanieczyszcza powietrza, co dzisiaj jest szczególnie istotne. Ekologia przede wszystkim.
Oszczędności dla każdego
Ale przecież dbanie o środowisko to jeszcze nie wszystko. Musimy troszczyć się również o nasze finanse. Przyjęło się sądzić, że pompa ciepła to niezwykle kosztowne rozwiązanie w zakupi. Wcale tak nie musi być, szczególnie w przypadku nowego domu. Wystarczy zaplanować odpowiednio jego budowę – zrezygnować z komina, kotłowni, przyłącza gazu, czy magazynu innego paliwa. Natomiast późniejsze użytkowanie pompy ciepła jest bardzo tanie. Raz kupiona pompa ciepła nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów. Nie kupujemy żadnego paliwa – drewna czy węgla. Nie płacimy za gaz. Urządzenie samo pobiera energię z powietrza, by przetworzyć je na ciepło dostarczane naszemu domowi.
System zdalnej kontroli
Dodatkowym źródłem oszczędności jest odpowiednie sterowanie pracą pompy. Tutaj przyda się system zdalnego zarządzania taki jak EKONTROL. Dzięki temu rozwiązaniu możemy bez problemu kontrolować pracę naszego systemu z każdego miejsca. Będąc na wakacjach na drugim końcu świata, możemy łatwo i szybko włączać i wyłączać urządzenie. Nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy dezaktywować działanie pompy przed wyjazdem. Nie mamy też problemu z powrotem do zimnego domu – zdalnie możemy uruchomić pompę, by dogrzała budynek do odpowiedniej temperatury. Możemy ustawić grzanie wody, powierzyć opiekę nad systemem specjaliście, a nawet przeanalizować działanie pompy ciepła. A to prosta droga do oszczędności.