reklama

Zestaw do łowienia batem. Jak go skompletować?

Opublikowano:
Autor:

Zestaw do łowienia batem. Jak go skompletować? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Metoda ta bata jest idealna dla początkujących wędkarzy. Nie wymaga dużych umiejętności, a niezbędny sprzęt jest stosunkowo tani.

  1. Wędzisko
  2. Żyłka
  3. Spławik
  4. Przypon

Mnogość wędkarskich technik laików może przyprawić o zawrót głowy. Większość z nich wymaga jednak większych lub mniejszych umiejętności obchodzenia się ze sprzętem oraz znajomości zachowań ryb. Jedną z tych, które są najbardziej przyjazne dla niedoświadczonych wędkarzy jest metoda na bata. Świetnie sprawdza się przy połowie takich ryb jak karaś, karp, leszczy czy płoć i można wykorzystać ją zarówno łowiąc z brzegu, jak i z łódki. Jak jednak skompletować zestaw do bata? Na zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów?

Wędzisko

Kij do bata cechuje się prostą konstrukcją. Nie ma uchwytu na kołowrotek ani przelotek, które są zbędne, bo łowiąc na bata nie zwija się żyłki. Przy wyborze wędziska warto zwrócić uwagę na dwa parametry – długość i wagę. Powinno mieć od sześciu do ośmiu metrów metrów i być możliwie jak najlżejsze – maksymalna masa to pół kilograma. Na rynku dostępne są kije wykonane z włókna węglowego i szklanego. Te drugie są sztywniejsze i cięższe, ale lepiej nadają się dla początkujących wędkarzy ze względu na niższą cenę i większą wytrzymałość na pęknięcia. Szeroki wybór wędzisk znajdziesz na https://wedkarz.pro

Żyłka

Drugi najważniejszy element zestawu do połowu na bata do żyłka. To kluczowa jest jej grubość i, co za tym idzie wytrzymałość. Powinna być uzależniona od ryb dominujących na łowisku, na którym wędka będzie użytkowana. Jeśli zamierzasz łowić karasie, płocie lub liny, w zupełności sprawdzi się żyłka o grubości około dwunastu milimetrów. Planując połów większych linów lub karpi, musisz natomiast wyposażyć w grubszą żyłkę – optymalna grubość to od szesnastu do osiemnastu milimetrów.

Spławik

Spławik, który wejdzie w skład zestawu musi być dość lekki i bardzo czuły. Jego waga powinna być uzależniona od rodzaju łowiska. W spokojnych wodach, takich jak wolne rzeki, jeziora, stawy i kanały najlepiej sprawdzą się lekkie i smukłe spławiki o wadze od połowy do trzech gramów. W bystrych rzekach dużo lepszym rozwiązaniem będą zaś nieco bardziej pękate, cięższe spławiki o wadze do dziesięciu gramów.

Przypon

To fragment cienkiej żyłki zakończonej haczykiem, łączonej z właściwą żyłką. Ma dwa zadania. Po pierwsze utrudnia rybie rozpoznanie przynęty – jest mniejszej grubości i, co za tym idzie, mniej widoczny w wodzie. Po drugie stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie na wypadek zaplątania zestawu w podwodną roślinność. Ze względu na mniejszą grubość, jest też mniej wytrzymały i w takich przypadkach tylko on zostaje utracony. Grubość żyłki przeponowej i wielkość haczyka należy dostosować do ryb, które planujesz złowić, kierując się zaleceniami producenta sprzętu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo