reklama

Zioła na sen – sprawdzony sposób na walkę z bezsennością

Opublikowano:
Autor:

Zioła na sen – sprawdzony sposób na walkę z bezsennością - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleProblemy ze snem to częsta przypadłość zgłaszana przez pacjentów. Przez długi czas bezsenność uznawano za objaw innych chorób, ale dziś wiadomo, że jest to oddzielna jednostka chorobowa. Trzecia edycja Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu, stworzona przez American Academy of Sleep Medicine, definiuje bezsenność jako sytuację, w której dana osoba ma problemy z zasypianiem, utrzymaniem snu i przedwczesnymi wybudzeniami. Istnieje wiele sposobów na to, aby radzić sobie z bezsennością. Jednym z nich jest stosowanie ziół. Sprawdź, jakie są najskuteczniejsze.

Najpopularniejsze zioła o działaniu uspokajającym i nasennym

Od wieków medycyna naturalna korzysta z wielu roślin, którym przypisywane jest działanie lecznicze. Zioła, bo o nich mowa, mogą wspomagać leczenie i stanowić ważny element walki z bezsennością. Do roślin mających działanie uspokajające i nasenne zaliczają się:

  • Kozłek lekarski (Valeriana officinalis L.) – z jego kłączy i korzeni produkuje się substancje lecznicze. Mają one właściwości sedatywne, ułatwiające zasypianie i przeciwlękowe.
  • Melisa lekarska (Melissa officinalis L.) – surowcem leczniczym są liście i ulistnione szczyty pędów. Melisa jest stosowana zarówno w stanach pobudzenia nerwowego, niepokoju, jak i bezsenności.
  • Chmiel zwyczajny (Humulus Lupulus) – surowcem leczniczym są kwiatostany żeńskie oraz lupulina, czyli otarte z wysuszonych szyszek włoski gruczołowe. Chmiel zwyczajny wykazuje działanie antylękowe. Stosowany jest w stanach napięcia i niepokoju, przy trudnościach w zasypianiu i nerwicach. Hamuje czynność kory mózgowej.
  • Lawenda wąskolistna, nazywana lekarską (Lavandula angustifolia Miller) – właściwości lecznicze mają kwiaty lawendy, które działają przeciwdepresyjnie. Stosuje się je w stanach napięcia nerwowego, niepokoju lub w leczeniu bezsenności.

Preparaty na bezsenność dostępne bez recepty

W walce z bezsennością pomocne mogą okazać się nie tylko preparaty ziołowe, ale i leki dostępne bez recepty. Między innymi zastosowanie ma tu lek na sen Senamina, który zawiera przebadaną klinicznie doksylaminę, eliminującą najczęściej występujące objawy krótkotrwałej bezsenności. Jej zażywanie pozwala na:

  • skrócenie czasu zasypiania – nawet do 30 minut,
  • wydłużenie snu – dzięki lekowi będziesz spać nawet do 8 godzin,
  • zwiększenie głębokości i jakości snu – nie będziesz budzić się w nocy.
Senamina nie uzależnia, dzięki czemu może być stosowana przy krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznie występującej bezsenności u pacjentów dorosłych.

Jak pomóc sobie w bezsenności – higiena snu

Zioła czy leki na sen to jedne z możliwych sposobów radzenia sobie z problemem bezsenności. Możesz zrobić jednak o wiele więcej. Sprawdź podstawowe zasady higieny snu, które ułatwią Ci zasypianie i utrzymanie takiego stanu przez wiele godzin. Zalicza się do nich następujące wskazówki:

  • Zasypiaj w ciszy – najlepiej w sypialni, gdzie masz ku temu odpowiednie warunki, m.in. nie docierają tam odgłosy z zewnątrz.
  • Traktuj sypialnię i łóżko wyłącznie jako miejsce do spania – czyli nie jako przestrzeń do relaksu przed telewizorem czy z książką w ręku.
  • Usuń z sypialni silne źródła światła – telefon, tablet, komputer.
  • Nie próbuj zasypiać na siłę – jeśli nie chce Ci się jeszcze spać, idź do innego pokoju, poczytaj lub oddaj się ulubionemu zajęciu.
  • Zadbaj o wysiłek fizyczny – wieczorem, ale nie bezpośrednio przed snem.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni – nie powinna wynosić w nocy więcej niż 16-19 stopni Celsjusza. Wywietrz również pokój przed spaniem.
  • Unikaj spożywania obfitych posiłków przed snem oraz kofeiny, nikotyny i alkoholu w godzinach wieczornych.
  • Kładź się spać i wstawaj mniej więcej o tej samej porze.
Zastosowanie w praktyce tych prostych zasad higieny snu pozwoli wspomóc walkę z bezsennością.

 

Informacje o leku:

Nazwa produktu leczniczego. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej. Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna. Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania. Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny. Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie Ch. P. L. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 29.08.2024 z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Źródła:

https://www.termedia.pl/Bezsennosc-rozpoznanie-i-leczenie,98,50367,0,1.html

http://postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/12/pf_2017_215-222.pdf

 

SEA/17252/12/24

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy