Najpopularniejsze zioła o działaniu uspokajającym i nasennym
Od wieków medycyna naturalna korzysta z wielu roślin, którym przypisywane jest działanie lecznicze. Zioła, bo o nich mowa, mogą wspomagać leczenie i stanowić ważny element walki z bezsennością. Do roślin mających działanie uspokajające i nasenne zaliczają się:
- Kozłek lekarski (Valeriana officinalis L.) – z jego kłączy i korzeni produkuje się substancje lecznicze. Mają one właściwości sedatywne, ułatwiające zasypianie i przeciwlękowe.
- Melisa lekarska (Melissa officinalis L.) – surowcem leczniczym są liście i ulistnione szczyty pędów. Melisa jest stosowana zarówno w stanach pobudzenia nerwowego, niepokoju, jak i bezsenności.
- Chmiel zwyczajny (Humulus Lupulus) – surowcem leczniczym są kwiatostany żeńskie oraz lupulina, czyli otarte z wysuszonych szyszek włoski gruczołowe. Chmiel zwyczajny wykazuje działanie antylękowe. Stosowany jest w stanach napięcia i niepokoju, przy trudnościach w zasypianiu i nerwicach. Hamuje czynność kory mózgowej.
- Lawenda wąskolistna, nazywana lekarską (Lavandula angustifolia Miller) – właściwości lecznicze mają kwiaty lawendy, które działają przeciwdepresyjnie. Stosuje się je w stanach napięcia nerwowego, niepokoju lub w leczeniu bezsenności.
Preparaty na bezsenność dostępne bez recepty
W walce z bezsennością pomocne mogą okazać się nie tylko preparaty ziołowe, ale i leki dostępne bez recepty. Między innymi zastosowanie ma tu lek na sen Senamina, który zawiera przebadaną klinicznie doksylaminę, eliminującą najczęściej występujące objawy krótkotrwałej bezsenności. Jej zażywanie pozwala na:
- skrócenie czasu zasypiania – nawet do 30 minut,
- wydłużenie snu – dzięki lekowi będziesz spać nawet do 8 godzin,
- zwiększenie głębokości i jakości snu – nie będziesz budzić się w nocy.
Jak pomóc sobie w bezsenności – higiena snu
Zioła czy leki na sen to jedne z możliwych sposobów radzenia sobie z problemem bezsenności. Możesz zrobić jednak o wiele więcej. Sprawdź podstawowe zasady higieny snu, które ułatwią Ci zasypianie i utrzymanie takiego stanu przez wiele godzin. Zalicza się do nich następujące wskazówki:
- Zasypiaj w ciszy – najlepiej w sypialni, gdzie masz ku temu odpowiednie warunki, m.in. nie docierają tam odgłosy z zewnątrz.
- Traktuj sypialnię i łóżko wyłącznie jako miejsce do spania – czyli nie jako przestrzeń do relaksu przed telewizorem czy z książką w ręku.
- Usuń z sypialni silne źródła światła – telefon, tablet, komputer.
- Nie próbuj zasypiać na siłę – jeśli nie chce Ci się jeszcze spać, idź do innego pokoju, poczytaj lub oddaj się ulubionemu zajęciu.
- Zadbaj o wysiłek fizyczny – wieczorem, ale nie bezpośrednio przed snem.
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni – nie powinna wynosić w nocy więcej niż 16-19 stopni Celsjusza. Wywietrz również pokój przed spaniem.
- Unikaj spożywania obfitych posiłków przed snem oraz kofeiny, nikotyny i alkoholu w godzinach wieczornych.
- Kładź się spać i wstawaj mniej więcej o tej samej porze.
Informacje o leku:
Nazwa produktu leczniczego. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej. Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna. Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania. Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny. Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie Ch. P. L. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 29.08.2024 z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Źródła:
https://www.termedia.pl/Bezsennosc-rozpoznanie-i-leczenie,98,50367,0,1.html
http://postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/12/pf_2017_215-222.pdf
SEA/17252/12/24
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.