Zadbaj o wyposażenie stanowisk
Podstawowym zadaniem każdego zakładu jest odpowiednie wyposażenie stanowisk spawalniczych w taki sposób, aby zapewniały największe bezpieczeństwo, ergonomię i wspierały automatyzację procesów.Podstawowym elementem jest oczywiście spawarka pozwalająca na pracę zgodnie z wybraną metodą spawania (np. MIG/MAG, TIG czy MMA). Urządzenie wymaga oczywiście odpowiedniego zasilania i systemu wentylacji, które zapewnią efektywne odprowadzanie zanieczyszczeń. Ważną rolę odgrywają również różnego rodzaju narzędzia pomocnicze, które umożliwią przygotowanie materiału, a następnie również ocenę jakości spoiny.
Ale kluczowe są także przyrządy umożliwiające bezpieczne i stabilne pozycjonowanie spawanych elementów. Dzięki nim spawacze (a także roboty spawalnicze, którym przyjrzymy się bliżej za moment) będą w stanie komfortowo wykonywać spoiny nawet w trudno dostępnych i wymagających technicznie miejscach.
W ramy tych rozwiązań wchodzą różnego typu zaciski, chwytaki czy pozycjonery. Przede wszystkim jednak niezbędne okażą się godne zaufania stoły spawalnicze, które bardzo często są centralnym elementem stanowiska spawacza.
Dobry stół spawalniczy, czyli jaki? Sprawdzamy ofertę Cloos
Główne zadanie, jakie ma realizować stół spawalniczy, jest naprawdę proste. Przede wszystkim ma zapewniać stabilną powierzchnię roboczą do wykonywania różnego typu prac spawalniczych. Często okazuje się jednak, że przydaje się także w pracach konstruktorskich i przygotowawczych, a nawet później – na przykład w ramach kontroli jakości.Istnieją różne rodzaje stołów spawalniczych, ale wszystkie mają kilka wspólnych cech i funkcji, które są kluczowe dla efektywnego procesu spawania. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, analizując sprzęt oferowany przez firmę Cloos:
- Stabilność i wytrzymałość: stoły spawalnicze muszą być wykonane z wytrzymałego metalu, który jest odporny na wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu mogą wytrzymać ciężar spawanych elementów oraz wpływ wysokiej temperatury i czynników zewnętrznych towarzyszących spawaniu.
- Modułowa budowa: stół spawalniczy musi być dostosowany do konkretnych potrzeb zakładu. A te mogą się przecież zmieniać. Modułowe stoły rozszerzysz o dodatkowe sekcje, uchwyty czy inne akcesoria.
- Otwory montażowe: stoły spawalnicze posiadają system otworów montażowych, które ułatwiają mocowanie i precyzyjne ustawianie spawanych elementów w taki sposób, aby procesy spawalnicze przebiegały bezpiecznie i sprawnie.
- Odporność na uszkodzenia: powierzchnia stołu musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale również substancje chemiczne, które często wykorzystuje się w zakładach. Oczywiście powinny być również odpowiednio zabezpieczone przed powstawaniem korozji.
- Akcesoria: możliwości stołów spawalniczych możesz rozbudować, korzystając z dodatkowych akcesoriów. To dlatego warto stawiać na oferty sprawdzonych dostawców.
Stoły spawalnicze dla cobotów
Stabilny i funkcjonalny stół spawalniczy jest przydatny nie tylko podczas tradycyjnego spawania ręcznego. Jeszcze ważniejszy okaże się, jeśli myślisz o automatyzacji i robotyzacji procesów. Odpowiednio dobrany stół musi więc towarzyszyć cobotowi. Warto zwrócić uwagę na ten element, kompletując zrobotyzowane stanowisko, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty i efektywność procesów.