reklama

Zostań ekspertem od laptopów - o czym możesz nie wiedzieć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zostań ekspertem od laptopów - o czym możesz nie wiedzieć - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleLaptopy to urządzenia, które stały się nieodzowną częścią codziennego życia wielu ludzi. Są wszędzie – czy to w kawiarni, na sali wykładowej lub w domowym zaciszu. Używamy ich nie tylko do surfowania po Internecie, lecz także pracy i relaksu. Pomimo tego, wiele osób wciąż może nie wiedzieć, co drzemie wewnątrz przenośnych komputerów. Jaka wiedza stanie się przydatna przy korzystaniu z laptopa i jego potencjalnym wyborze?

Zalety nowoczesnych laptopów – czy znasz je wszystkie?

Prawdziwym atutem laptopa jest z pewnością jego mobilność. Cienki, lekki i kompaktowy, może być zabrany wszędzie. Oszczędność miejsca bez plątaniny kabli i urządzeń peryferyjnych skutecznie przyciąga nowych użytkowników do ultracienkich, hybrydowych i gamingowych modeli. Zaprojektowane z myślą o cyfrowych nomadach są bardzo praktyczne, chociażby dzięki napędom SSD, które znacznie przewyższają wydajnością powoli odchodzące dyski HDD.

Urządzenia przenośne wyróżniają się także nieustanną poprawą żywotności baterii. Dla przykładu nowoczesna seria laptopów HP Omen została zaprojektowana w taki sposób, aby ograniczyć zużycie prądu dzięki ogniwom umożliwiającym nawet kilkanaście godzin roboczych pracy. Aby dowiedzieć się o nich więcej, zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi modelami na stronie https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/seria_hp-omen.

Co odróżnia laptop od komputera stacjonarnego?

Laptop w przeciwieństwie do komputera stacjonarnego oferuje znaczną oszczędność miejsca. Jest dyskretny i łatwy w transporcie. Prawdziwym atutem laptopa jest niezaprzeczalnie jego mobilność. Przyjęło się, iż cechują się one znacznie gorszymi parametrami technicznymi od jednostek stacjonarnych. Jednakże najnowsze serie laptopów wyróżniają się parametrami zbliżonymi lub przewyższającymi komputery stacjonarne z wyższej półki.

Naprawa lub wymiana komponentów laptopa wymaga dodatkowo specjalnych umiejętności, bez których ryzyko uszkodzenia sprzętu jest niemalże pewne. Pomimo tego przenośny PC jest gotowy do użytkowania w dowolnym miejscu. Co więcej, urządzenie pozwala uniknąć nagłej utraty danych dzięki kilkugodzinnej żywotności baterii. Komputer stacjonarny wymaga zaś stałego podłączenia do sieci.

Konstrukcja laptopa – o jakich podzespołach powinien wiedzieć prawdziwy ekspert?

Konfiguracja laptopów różni się od tej spotykanej w komputerach stacjonarnych przede wszystkim wielkością komponentów. Rzeczywiście, specyficzna miniaturyzacja niektórych podzespołów czyni z laptopa niezwykłą maszynę. Czy wiesz, że karty graficzne laptopów wymagają zupełnie innych, dostosowanych do warunków mobilnych sterowników? Przyjrzyjmy się z bliska każdemu podzespołowi.

Procesor – myśląca głowa komputera

Sercem każdego komputera jest procesor, niezbędny element do działania nowoczesnych laptopów gamingowych. Odpowiada za szybkie przetwarzanie informacji. Procesor opiera się na jednostkach obliczeniowych zwanych rdzeniami. Mogą być to procesory dwu-, cztero-, sześcio-, ośmio- lub dziesięciordzeniowe. Jego częstotliwość wyrażona jest w gigahercach (GHz). Najlepsze procesory do laptopów oferuje AMD (np. AMD Ryzen 7), a także Intel (np. Intel Core i7).

Pamięć RAM – jednostka pamięci buforowej

Zintegrowana w formie pasków pamięć RAM umożliwia tymczasowe przechowywanie danych podczas wykonywania różnorodnych procesów. Pozwala procesorowi na szybsze przetwarzanie informacji i ułatwienie pracy dyskowi twardemu. Im więcej pamięci, tym lepszy będzie laptop pod względem szybkości reakcji. Mierzona w gigabajtach (GB), pamięć RAM może wynosić od 4 GB do nawet 32 GB w przypadku najświeższych modeli.

Płyta główna – mózg nowoczesnego laptopa

Wszystkie elementy laptopa, takie jak zintegrowana karta graficzna, karta sieciowa, pamięć RAM lub dysk twardy, znajdują się na płycie głównej. Płyta główna oparta jest na dwóch elementach: chipsecie i układzie scalonym, odpowiedzialnymi za komunikację między mikroprocesorem a pozostałymi podzespołami oraz gniazdach służących do instalacji dodatkowych urządzeń.

Karta graficzna – niezbędna do wyświetlania obrazu

Częścią odpowiedzialną za wyświetlanie wszystkich elementów graficznych jest karta graficzna. Laptop może zawierać wydajną kartę graficzną, taką jak NVIDIA GeForce GTX lub AMD Radeon, dedykowane do gier, tworzenia grafiki i montażu wideo, a także zintegrowaną kartę podłączoną wprost do płyty głównej. Najlepsze laptopy gamingowe zawierają karty graficzne, które mogą mieć własny niezależny mikroprocesor.

Bateria laptopa – niezbędna do pełnej autonomii

Zasilacz laptopa odpowiada za dostarczanie niskiego napięcia potrzebnego do zasilania płyty głównej i innych komponentów. Wyrażony w watach zasilacz zawiera również wentylatory. Dwoma ważnymi danymi są więc napięcie i całkowita pojemność mierzona w mAh. Należy pamiętać, że żywotność baterii wydłuża się, jeśli zużycie jest niskie i stałe.

O jakich rodzajach laptopów warto wiedzieć? – najczęściej spotykane modele

Laptopy dzielą się na różne kategorie. Można wymienić m.in.:

  • Laptop do gier – specjalnie zaprojektowany pod gry komputerowe. Urządzenia te oferują wysoką wydajność przy jednoczesnej mobilności. Dzięki temu zapewniają możliwość prowadzenia rozgrywki niezależnie od miejsca. Laptop do gier posiada zoptymalizowaną konfigurację w postaci wysokiej klasy karty graficznej, wydajnego procesora, czy dysku SSD;
  • Ultrabook – model laptopa, zwany również ultrabookiem, oferuje wysoką wydajność pomimo niewielkich rozmiarów i wagi wynoszącej od 1 do 2 kg. Cienki i kompaktowy, jest zazwyczaj wyposażony w bardzo wydajny procesor;
  • Notebook – ta odmiana ultrabooków reprezentuje komputery przenośne o bardzo małych rozmiarach, szybkie i wydajne, dodatkowo wciąż bardzo odporne na czynniki zewnętrzne i wyróżniające się zwiększoną autonomią (nierzadko do 24 godzin). Nowoczesne notebooki oparte są na ultraszybkich panelach IPS z wysoką częstotliwością odświeżania (mierzoną w Hz), czy technologią HDR dla profesjonalistów i amatorów filmów.

Laptopy od podszewki – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Komputery przenośne ulegają ciągłej ewolucji. Z tego względu decydując się na wybór nowego urządzenia, stanie się on jeszcze prostszy dzięki powyższym, fachowym informacjom umożliwiającym wybór laptopa dostosowanego do indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Niezależnie od tego, czy zależy nam na płynnej rozgrywce, wysokiej jakości wyświetlania, czy długiej żywotności baterii najnowocześniejsze serie laptopów zadbają o każdy najmniejszy szczegół, oferując wygodne doświadczenie niezależnie od warunków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy