Reklama

Reklama

Polacy rzadziej chorują? W Łódzkiem wystawiono aż 100 tys. mniej zwolnień lekarskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Polacy rzadziej chorują? W Łódzkiem wystawiono aż 100 tys. mniej zwolnień lekarskich - Zdjęcie główne

W 2021 roku wystawiono mniej zwolnień lekarskich w województwie łódzkim | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wstępne dane na temat zwolnień lekarskich wystawianych w 2021 roku. Jak się okazuje, w województwie łódzkim było ich o około 100 tysięcy mniej niż w 2020. Jakie były ich najczęstsze przyczyny?

Reklama

Ponad 20 milionów zwolnień lekarskich w całej Polsce. 

W 2021 roku lekarze w całej Polsce wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS aż 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z tytułu ich choroby. Łączna liczba dni absencji chorobowej w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. W porównaniu z 2020 r. spadła zarówno absencja liczona w dniach – o 6,3 proc., jak i liczba zaświadczeń –  o 1,3 proc.

Jak sytuacja wygląda w województwie łódzkim? 

- W województwie łódzkim w 2021 r. ubezpieczeni w ZUS spędzili na e-ZLA mniej dni niż w 2020 r. W ubiegłym roku liczba dni z powodu choroby własnej wyniosła 19 mln, a w 2020 r. – 20,6 mln dni. W ubiegłym roku spadła także liczba wystawionych zwolnień lekarskich e-ZLA dla mieszkańców województwa łódzkiego z 1,5 mln do 1,4 mln zaświadczeń – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Warto wspomnieć, że w rejestrze e-ZLA są także zapisywane zaświadczenia lekarskie wystawiane osobom ubezpieczonym w ZUS w celu opieki nad dzieckiem oraz innym członkiem rodziny, w związku z ich chorobą. Ponadto zwolnienia lekarskie są wystawiane osobom, które nie są ubezpieczone w ZUS. Absencja uwzględniająca również te przypadki wyniosła aż 282,5 mln dni, na które złożyło się 24,6 mln zaświadczeń od lekarzy.

Na co najczęściej chorują Polacy? 

Jakie przyczyny dominowały wśród wystawionych zwolnień lekarskich? Jak wynika z danych ZUS, za ok. 17 proc. absencji odpowiadały choroby związane z ciążą, porodem i połogiem. Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy dotyczyły choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Dalsze miejsca tego rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.), które od lat nabierają coraz większego znaczenia.

W rejestrze e-ZLA uwidoczniona jest jedynie część absencji chorobowej wynikającej z epidemii Covid-19. 

- Wynika to z faktu, że usprawiedliwieniem nieobecności w pracy oraz podstawą wypłaty zasiłków jest również decyzja o nałożeniu kwarantanny i izolacji. Dlatego w 2021 r. zarejestrowano jedynie 528,3 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu jednostki chorobowej COVID-19 (kod U07) na łączną liczbę 4,2 mln dni – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

Lekarze wystawiają także zaświadczenia na jednostki chorobowe powiązane z COVID-19, np. na powikłania czy rehabilitację po zakażeniu. W 2021 r. ZUS zarejestrował 165,4 tys. takich zaświadczeń na 1,7 mln dni absencji.

Źródło: ZUS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy