reklama
reklama

Wszystkich Świętych czy odpust? Pod jednym z cmentarzy w Łódzkiem sprzedawano piwo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie1 i 2 listopada są ważnymi datami w kalendarzu wielu Polaków. Choć święta ustanowiono, by wspominać bliskich zmarłych, atmosfera zadumy często zostaje rozproszona jeszcze przed wejściem na cmentarz. Tam witają nas wata cukrowa, obwarzanki i dmuchane zabawki. Pod niektórymi cmentarzami w regionie można było zjeść ciepły posiłek, a nawet napić się... piwa. O sprawie pisze portal TuLodz.pl.
reklama

O ile w ocenie obecności kramów pod nekropoliami mieszkańcy nie byli jednomyślni, o tyle w kolejnej kwestii wypowiadali się jednoznacznie krytycznie. Kilka osób potwierdziło, że w tym roku pod cmentarzem przy ul. Szczecińskiej w Łodzi można było kupić alkohol. 

– Nie przeszkadzają mi różne stragany, ale piwo nalewane przy cmentarzu na Szczecińskiej w Łodzi już mi bardzo przeszkadza – zaznaczyła w komentarzu Czytelniczka TuLodz.pl.

Kramy pod cmentarzami na Wszystkich Świętych. Co na to Kościół?

O zabranie głosu w sprawie portal TuLodz.pl poprosił rzecznika łódzkiej Kurii. 

–  Większość wymienionych sytuacji dzieje się poza cmentarzami, a więc na terenach, które nie należą do Kościoła. Sprawy nie dotyczą więc bezpośrednio miejsca związanego z kultem religijnym – mówi rzecznik prasowy Kurii Archidiecezji Łódzkiej ks. Paweł Kłys. 

reklama

Jednocześnie nasz rozmówca przypomniał o symbolice i celu listopadowych świąt. 

–  Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny poświęcone są zadumie nad przemijaniem. W tradycji polskiej to również całe przeżycie związane z misterium odejścia – wiąże się to z szacunkiem do zmarłych i ciała ludzkiego. Aby uczcić pamięć o naszych bliskich i wyrazić naszą miłość do tych, którzy odeszli, idziemy na cmentarze i zapalamy znicze. Nie możemy jednak sprowadzić tego misterium do wydarzenia, które będzie ogołocone z powagi; warto zastanowić się, czy powinniśmy sprowadzać je do festynu. Wszystkie związane z tym elementy sprawiają, że to, co dla wielu ludzi jest świętem, staje się wydarzeniem jednym z wielu – tłumaczy rzecznik Kurii

reklama

Jakie są Wasze refleksje na ten temat? Dajcie znać w komentarzach. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama