Reklama

Reklama

12 tysięcy na dziecko także dla uchodźców z Ukrainy. ZUS przyjmuje wnioski

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay.com

12 tysięcy na dziecko także dla uchodźców z Ukrainy. ZUS przyjmuje wnioski  - Zdjęcie główne

12 tysięcy na dziecko także dla uchodźców z Ukrainy. ZUS przyjmuje wnioski | foto poglądowe/pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Uchodźcy z Ukrainy od 23 kwietnia mogą składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. W miniony weekend do ZUS wpłynęło prawie 400 wniosków, 15 z nich pochodziło z województwa łódzkiego.

Reklama

12 tysięcy na dziecko dla uchodźców z Ukrainy

ZUS będzie przyznawał i wypłacał dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka zdecyduje czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy.

- Dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi udostępniony został specjalny wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w języku ukraińskim (RKO-U). Prawidłowe złożenie wniosku RKO-U na PUE ZUS, pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS – mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. 

Jak złożyć wniosek?

Do złożenia wniosku niezbędny jest polski numer identyfikacyjny PESEL rodzica jak i dziecka, na które wnioskuje o świadczenie, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce. Wniosek RKO-U może być złożony wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Kto może ubiegać się o RKO?

O rodzinny kapitał opiekuńczy można ubiegać się od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesiąc życia, do końca miesiąca, w którym dziecko kończy roczek. Jeśli wniosek zostanie złożony po miesiącu, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, kapitał zostanie pomniejszony o 500 zł za każdy miniony miesiąc od pierwszych urodzin dziecka.

- Co ważne uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu 2022 r., nie muszą się martwić  składając wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w kwietniu, że świadczenie za marzec im przepadnie. Zakład przyzna im świadczenia również za marzec, tj. od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jak i inne świadczenia z programu „Rodzinna 500 plus” przysługują uchodźcy w tym okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce – podkreśla M. Kiełczyńska.

W sprawie rodzinnego kapitału opiekuńczego obywatele Ukrainy otrzymają pomoc w każdej placówce ZUS, podczas e-wizyty w ZUS, na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres ua@zus.pl.

Info: ZUS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy